تیتر۱, سياسی, سرتیتر

سازمان مجاهدین خلق ایران ۸۰ % هزینه های حزب نژادپرست و راست افراطی اسپانیا را پرداخته است

marajam_rajavi

حزب راست افراطی اسپانیا موسوم به «وکس» که در سه سال اخیر در این کشور سر و صدای زیادی کرده، 146مورد کمک مالی از سازمان مجاهدین خلق ایران دریافت کرده که این کمک‌ها از طریق 15 کشور انجام شده است.


روزنامه اسپانیایی ال‌پائیس در مطلبی نوشت: در تازه‌ترین گزارش‌هایی که از حزب «وکس»، حزب راست افراطی اسپانیا، به دست آمده، مشخص شده که اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران 80 درصد هزینه‌های تبلیغات انتخاباتی این حزب را در سال 2014  تقبل کرده است.

براساس گزارش منابع داخلی این حزب، «وکس» برای شرکت در انتخابات یک میلیون یورو هزینه کرده است.

در این میان، سازمان مجاهدین خلق ایران در کنار این حزب حضور داشته‌اند تا حزب یاد شده بتواند به صورت موثرتری در انتخابات، و به تبع آن درسیاست اسپانیا شرکت داشته باشد.

این کمک‌های مالی از طریق 15 کشور انجام گرفته است که برجسته‌ترین آن کشورها آلمان، سوئیس، ایتالیا، آمریکا و کانادا هستند.

گفته شده است در این مدت سازمان مجاهدین خلق ایران  146 بار به حساب بانکی مربوط به این حزب در اسپانیا واریزی داشته‌اند. مبلغی که «وکس» از آن ها دریافت کرده، 800 هزار یورو گزارش شده است.

درآن دوران، «سانتیاگو آباسکال»، رهبر کنونی حزب یاد شده، به عنوان دبیرکل آن فعالیت می‌کرد.

پولی که سازمان مجاهدین خلق ایران  پرداخت کرده بودند، برای تبلیغات انتخاباتی وکس درانتخابات پارلمانی اروپا در سال 2014 به کار گرفته شد.

در این انتخابات، نامزد مورد حمایت وکس، «آلخو ویدال-کوادراس» بود. وی رهبرسابق حزب مردم درمنطقه خود مختار کاتالونیا و معاون رئیس پارلمان اروپا نیز بوده است.

با این حال، در آن سال نتوانست بیش‌تر از 1.56 درصد رای کسب کند و بدین ترتیب کرسی مدنظرش را در پارلمان اروپا به دست نیاورد.

در آن انتخابات همچنین «ایوان اسپینوسا»، معاون مدیر روابط بین الملل حزب وکس نیز حضور داشت و نامش در فهرست سال 2014  دیده می‌شد.

کمک‌های مالی که سازمان مجاهدین خلق ایران  به این حزب کردند، اولین بار در ماه سپتامبر گذشته در روزنامه ال پائیس، رسانه‌ای شد.

بنا بر تحقیقات صورت گرفته، این کمک‌ها در سال 2014 بلافاصله بعد از آن که ویدال- کوادراس در حساب کاربری اش در توییتر، با 66 هزار دنبال کننده؛ اعلام کرد، قصد دارد در انتخابات اروپا شرکت و یکی از کرسی‌های پارلمان را به دست آورد، به یکی از حساب های بانکی مربوط به حزب وکس در مادرید، پایتخت اسپانیا، واریز شده است.

بنا بر آنچه خود این سیاستمدار اذعان داشته است، حزب وکس با کمک هایی که دریافت می کرد، بیش از پیش مصمم بود تا یکی از کرسی های بروکسل را تصاحب کند.

او همچنین گفته است: برخی از این کمک های مالی از لحاظ اقتصادی بسیار قوی و قابل توجه بودند.

این حضور ویدال-کوادراس در حزب وکس دیری نپایید و پس از شکست وی در انتخابات و کوتاه ماندن دستش از کرسی پارلمان، از حزب وکس کنار کشید.

با این حال حزب وکس همچنان از منابع مالی که سازمان مجاهدین خلق ایران در اختیارشان گذاشته بود، استفاده می کرد.

خود ویدال-کوادراس گفته که پیش از کنارکشیدنش، منبع این پول را به آباسکال اطلاع داده است.

برای روشن شدن این موضوع، روزنامه ال پائیس با مدیر این حزب صحبت کرده است.

سازمان مجاهدین خلق ایران در سال های اخیر با منابع مالی که برخی کشورهای غربی در اختیارشان می گذارند، توانسته است چهره های سیاسی و مقام های دولتی اروپایی و آمریکایی را تطمیع و در برخی احزاب سیاسی نفوذ کند تا بدین ترتیب به اقدامات خود علیه ایران ادامه دهد.

درهمین راستا می توان مشاهده کرد این سازمان که ماهیتی شبه نظامی و تروریستی نیز دارد، در سال 2012 از فهرست سیاه سازمان‌های تروریستی در آمریکا خارج می‌شود.

پیش از آن و در سال 2009 نیز بریتانیا این کار را کرده بود.

اما سوالی که باقی می‌ماند این است که ویدال- کوادراس چه ارتباطی با این سارمان می‌تواند داشته باشد؟

مدیراین حزب دراین باره توضیح می‌دهد که وقتی در سال‌های 2004 تا 2014 معاون رئیس پارلمان اروپا بود، در بسیاری از نشست‌های منتسب به سازمان مجاهدین خلق ایران شرکت می‌کرد.

او حتی در سال 2009 از اردوگاه اشرف واقع در 80 کیلومتری شمال شرق بغداد، دیدن کرده بود.

در این اردوگاه بیش از 3 هزار و 500 نیروی شبه نظامی آموزش می‌دیدند.

پس ازآن در ده‌ها دیدار با میلیونرهای متمول وابسته به این سازمان در پاریس شرکت کرد.

او اعلام کرد، فقط در یکی از نشست‌ها به علت برگزاری مراسم عروسی خانوادگی حضور نداشته است.

این سیاستمدار کاتالان، همچنین نامه‌هایی را به دولت‌های مختلف نوشته است تا آن ها را برای اقدام علیه حکومت ایران ترغیب کند.

همچنین بیانیه‌های مختلفی را با نمایندگان اروپایی، ضد ایران به امضاء رسانده که همه این موارد در جهت منافع سازمان مجاهدین خلق ایران شکل گرفته است.

وی اعلام کرده است که ارتباطش با سازمان مجاهدین خلق ایران از سال 1999 و زمانی که در پست معاون رئیس پارلمان اروپا مشغول به کار بود، آغاز شد.

او گفته است: در آن دوران بود که اجازه دادم ملاقاتی با یکی از فعالان سیاسی پرتغال به نام «پائولو کاساکا» برقرار شود.

روزنامه ال پائیس از یکی از سخنگویان سازمان مجاهدین خلق ایران پرسیده است: آیا شما به عنوان حامی مالی این حزب، آن ها را می شناختید و نظر آن ها را در مورد مهاجرت می دانستید؟

وی در پاسخ گفت: می دانستیم که یک حزب جدید است اما به هیچ عنوان از راست افراطی بودنشان خبر نداشتیم.

از سویی دیگر ویدال- کوادراس گفت: من به نوبه خود هیچ شناختی از کسانی که منابع مالی را تامین می کردند، نداشتم. آنها افرادی بودند که هیچ نسبتی با حزب وکس نداشتند.

این سیاستمدار کاتالانی رابطه خود را با سازمان مجاهدین خلق ایران اینگونه توجیه می کند: این افراد به عنوان توده ای هستند که مرا به عنوان یک محافظ می بینند. زمانی که در مراسم آن ها شرکت می کنم، مرا در آغوش می گیرند، مرا می بوسند و از دیدارم خوشحال می شوند.

وی همچنین اعلام کرده که در مدت زمانی که این دیدارها صورت می گرفت، تمام هزینه های او اعم از هتل یا هواپیما را سازمان مجاهدین خلق ایران پرداخت می کرده است.

در ماه نوامبر 2018 نیز روزنامه بریتانیایی گاردین نوشت: سازمان مجاهدین خلق ایران برای آنکه چهره‌های سیاسی در مراسم هایشان شرکت کنند، هزینه های زیادی را پرداخت می کنند. به عنوان مثال در یکی از این موارد زمانی که «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا در برخی مراسم آن ها شرکت کرده، 156 هزار یورو هزینه برای وی به عمل آمده است.

زمانی که در سال 2002 سازمان مجاهدین خلق ایران به دنبال آن بود تا جهان را علیه ایران و برنامه هسته ای اش متحد سازد، رئیس جمهور وقت اسپانیا، «خوزه لوئیس»، «رودریگزساپاترو»، در مراسم این سازمان در پاریس شرکت کرد.

همچنین به صورت متداول چهره های سیاسی چون، «جان مک کین»، «نیوت گینگریچ»، هر دو از حزب جمهوری خواه آمریکا، «لوئیس فری»، رئیس سابق اف بی آی، «برنار کوشنر» وزیر امور خارجه وقت فرانسه و دیگر چهره‌های معروف در عرصه بین الملل در برنامه های سازمان مجاهدین شرکت می کنند.

آخرین فردی که این سازمان برای یکی از برنامه های خود در یکی از شهرهای حوالی پاریس دعوت کرد، «رودی جولیانی»، شهردار سابق نیویورک و وکیل «دونالد ترامپ» است.

زمانی که حزب وکس شروع به تبلیغات انتخاباتی می کرد، با منابع مالی که به دستش رسیده بود، 10 برابر حد معمول می توانست موفق باشد. اما سوال این است که چرا در سال 2014 کسی از سران این حزب اعلام نکرد که این پول ها را سازمان مجاهدین خلق ایران تامین می کند؟

ویدال-کوادراس در پاسخ به این سوال می گوید: چون کسی از ما چیزی نپرسید.


مترجم: محمد استادولی

https://www.publico.es/politica/exilio-irani-financio-80-campana-europea-vox-2014.html