پرش به محتوا

به چه علت ایالت متحده ناگهان فرار را به قرار از سوریه ترجیح دادند ؟ – ولانتین واسیلسکو

syria_army


ولانتین واسیلسکو

ولتر شبکه


نیروی هوایی ایالات متحده با ماندن در سوریه متحمل شکست سختی خواهدبود ، چرا که موشک های ضد هوایی روسی که ارتش سوریه در اختیار دارد، در جهان بی نظیراند . به جای تحمل شکستی تحقیر آمیز آنها ترجیح داده اند میدان را خالی کنند . تاریخ تکرار می شود . در گذشته ایالات متحده در عراق از جنگجویان کرد استفاده می کرد و در عوض به آنها قول کشوری مستقل می داد ، اما چیزی نگذشت که آنها را بدست صدام حسین تار و مار کرد . هم اکنون ، اجازه داده تا کردهای دیگری که به آنها نیز قول کشوری مستقل داده در برابر ترکیه قرار بگیرند . چند ماه دیگر جنگ پایان خواهد یافت . پس از هشت سال مبارزه و قربانی شدن ده ها هزار مزدور جهادی ، رویای ناتو برای نابود سازی ساختارهای دولتی سوریه با شکست مواجه شده .


valentin vasilescu

ولانتین واسیلسکو

دو هفته پیش دو حامل موشک اس-۳۰۰ ، در دیر الزور در شرق سوریه مستقر شدند . بلافاصله ، پروازهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده۸۰٪ در شمال شرقی سوریه کاهش یافت . از ۱۸ ماه سپتامبر ، نیروهای هوایی اسرائیل هیچ پروازی بر فراز حریم هوایی سوریه انجام نداده اند .

نمایندگان ارتش اسرائیل ، به رهبری سرلشکر آهارون حالیوا ( رهبر عملیات ) ، به مسکو سفر کرد و با سرلشکر واسیلی تروشکین ( رهبر وابسته ی عملیات ارتش روسیه ) دیداری داشت . روابط میان دو ارتش پس از نابود سازی هواپیمای ای ال-۲۰ روسی به هنگام حمله ی هواپیماهای اف-۱۶ اسرائیل به پایگاه حمیمین ، رو به وخامت نهاده .

فرستاده های اسرائیل به مسکو سفر کردند ، زیرا منطقه ی پرواز ممنوع از سوی سیستم دفاعی جدید روسی برقرار شده بود ، جای هیچ تردیدی در این زمینه باقی نمی گذاشت . اسرائیلی ها تصور می کردند بتوانند روسها را به سمت خود بکشانند تا کدهای امنیتی موشک های سوری را بدست آورند. به طور مسلم روسها موافقت نمی کردند .

در حریم فضایی سوریه چه وسیله ای قرار گرفته که اسرائیلی ها و آمریکایی ها را از عمل باز می دارد در اختیار دارد که شعاعی عملیاتی آن S-300/PMU2؟ سوریه حدود ۶ تا ۸ آتشبار ضد هوایی حدود ۲۵۰ کیلومتر می باشد . موشک ها ضامن امنیت هواپیماها و هدف های نظامی سوریه می باشند . با این وجود، آتشبارها مهم ترین عامل نمی باشند.

خودکار صورت می گیرد . نقش این سیستم Polyana D4M1اداره ی این آشتبارها به وسیله ی خودکار ، می تواند واحدهای دفاع هوای و ضد هوایی سوریه را به طور هم زمان اداره کند . این وسیله قادر است محوطه ی ۸۰۰کیلومتر مربع را هم زمان پوشش دهد : با ۵۰۰ هدف هوایی و موشک های بالستیک و ۲۵۰ هدف دیگر . با این آتشبار ، مراکز فرماندهی ارتش هوایی سوریه و ماهوارها هواپیماهای مراقبتی روسی بدست A-50U (AWACS) می توانند اطلاعاتی از هواپیماهای روسی آورند .

حافظه ی سرور این آتشبار می تواند نشان های راداری تمام هدف های هوایی را حفظ کند ، همچنین موشکهای کروز و هواپیماهای ٬٬ نامرئي٬٬ را رد گیری نماید . زمانی که هدف هوایی از سوی رادار سوریه رد گیری شد ، سیستم خودکار آتشبار می تواند اطلاعات را برای تمام رادارهای رد گیر و سیستم هدایت کننده هواپیماها و آتشبار ضد هوایی سوریه و روسیه نشان دهد. زمانی که هدف مشخص شد ، به طور خودکار این اهداف آماده ی نابودسازی خواهند شد. این سیستم خودکار می تواندموشک های سوری قدیمی دوران اتحاد جماهیر شوروی را که عبارتند از ( اس -۲۰۰ ، اس -۷۵ و اس-۱۲۵ و غیره ) در عمل به صورت موشک های اس -۳۰۰ در آورند.

این شبکه ی خودکار می تواند سیستم کراسوخا-۴ را نیز برای ایجاد پارازیت در رادارهای زمینی ، و هواپیماهای جنگی آواکس ، هواپیماهای شناسایی دارای خلبان و بدون خلبان بکار رود . این شبکه NAVSTAR GPSبرای مخدوش کردن دستگاهای Zhitel R-330ZHقادر است از سیستم وسایلی از قبیل هواپیما – هلیکوپتر – موشک های کروز – بمب های هدایت شونده و غیره به کار گرفته شوند .

تاثیرات استقرار سیستم دفاعی خودکار روسی در حریم هوایی سوریه چیست؟

پایگاه نظامی ایالات متحده در سوریه از قشون نظامی برای عملیات ویژه تشکیل شده است . که عبارتند از پیاده نظام سبک ، بدون هیچ زره پوش و بدون پشتیبانی توپ خانه . از این رو نخواهند توانست در برابر حملات زمینی ارتش سوریه و نیروی هوایی آن مقاومت کنند . از آنجاییکه ارتش ایالات متحده متوجه شده که نخواهد توانست از سد ضد هوایی سوریه بدون تلفات زیاد عبور کند ، از این رو هر گونه اقدام نظامی را بیهوده می داند . به همین خاطر اعلام کرده که حدود ۲۰۰۰ سرباز را از سوریه خارج خواهد کرد . در عین حال ، ترکیه که از حمایت روسیه برخوردار است ، آماده ی حمله به نیروهای ( آی پی جی ) در شمال سوریه می باشد . در این شرایط جدید ، ارتش سوریه در کنار ارتش ترکیه خواهد جنگید . نیروهای ( آی پی جی ) از سوی ایالات متحده تعلیم دیده اند و حمایت می شوند ، از این رو تمام منطقه ای را که از دست عناصر خلافت اسلامی تصاحب کرده بودند ( سرزمین های متعلق به سوریه ) به سرعت از دست خواهند داد .


ولانتین واسیلسکو

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

۱ دیدگاه »

  1. ولانتین واسیلسکو تحلیل گر خوبی ست و خودش هم نظامی بوده، ولی عملاً می بینیم که نظریاتش در واقعیت دچار ریزش می شود. روز گذشته 19 ژانویه 2019 هواپیماهای ائتلاف با استفاده از بمب فسفری زیر ساخت های سوریه را بمباران کرد و موجب کشته دشن 20 غیر نظامی شد (به نقل از اسپوتنیک)
    https://ir.sputniknews.com/world/201901194364206-%D8%AF%D8%A7%D8%B9%D8%B4-%D8%B3%D9%88%D8%B1%DB%8C%D9%87-%D8%A7%D8%A6%D8%AA%D9%84%D8%A7%D9%81-%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%84%D8%B2%D9%88%D8%B1-%D8%BA%DB%8C%D8%B1%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7/

    لایک

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: