اخبار ویژه

چزاره باتیستی، فعال سیاسی سابق چپ گرای ایتالیایی به ایتالیا تحویل داده شد

خبرگزاری فرانسه از برازیلیا گزارش داد چزاره باتیستی، فعال سیاسی سابق چپگرای ایتالیایی که در بولیوی بازداشت شده بود ساعتی پیش به ایتالیا تحویل داده شد.

باتیسیتی از سوی پلیس ایتالیا تحت تعقیب بود.

وی در سال 1993 توسط دادگاهی در ایتالیا به اتهام تروریسم و مشارکت در قتل چهار نفر در سالهای 1970 میلادی به حبس ابد محکوم شده بود.

در سار ۲۰۱۵ دادگاه برزیل اعلام کرده است که وی یک “خارجی با اقامت غیر قانونی است که به دلیل ارتکاب جنایت در کشورش تحت تعقیب قرار دارد” و نمی تواند در برزیل بماند.

وی در سال 2004 میلادی وارد برزیل شد و تا سال 2007 به صورت غیرقانونی در این کشور اقامت کرد.

در این سال با اینکه دولت برزیل با پناهندگی او موافقت کرد اما دیوان عالی این درخواست را رد کرد. با این وجود چپگرای دولت برزیل حاضر نشده بود وی را اخراج کند.

آقای باتیستی پیش از ورود به بولیوی در فرانسه و مکزیک نیز اقامت داشته، به همین دلیل احتمال دارد که به یکی از این دو کشور منتقل شود.

چزاره باتیستی از طرف دولتهای دست راستی ایتالیا و در دوران برلوسکونی متهم به قتل است و اتهام او به سالهای دهه 1970 میلادی باز می گردد.

این فعال سابق چپ انقلابی و مسؤول گروه کمونیستی ‹پرولتاریای مسلح برای کمونیسم مسلح› که متهم به «ترور و مصادره بانک ها» است در سال 1993 (1372) به طور غیابی در دادگاهی در ایتالیا به اتهام 4 فقره «ترور» در فاصله سالهای 1978 و 1979 (1357 و 1358) به حبس ابد محکوم شد.
او همچنین به قتل ‹پیر تورجیانی› جواهر فروش معروف در میلان متهم است.
باتیستی در سال 1980 (1369) به فرانسه گریخت و شروع به نوشتن داستانهای پلیسی کرد. در سال 2004 از فرانسه گریخت و به برزیل رفت و در سال 2007 در آنجا بازداشت شد.
چزاره باتیستی همواره اتهامات مربوط به قتل و ترور را رد کرده و بر بی گناهی اش در پرونده‌های قتل و ترور تاکید کرده است.