نظری, سرتیتر

واشنگتن در حال تغییر نظم جهانی علیه منافع خود است – پاول کریگ رابرتز – ابوالقاسم گلستانی


واشنگتن در حال تغییر نظم جهانی علیه منافع خود است

نویسنده: پاول کریگ رابرتز [1]

مترجم: ابوالقاسم گلستانی


13 دسامبر 2018 – 22 آذر 1397

Paul Craig Robertsغرور و خودکامگی واشنگتن از زمان رژیم کلینتون در کار بوده اند تا قدرت ایالات متحده را نابود کنند.
وبسایت حاضر دارای مخاطبان بین المللی است. بیشترین پرسشی که [اخیراً] از سوی این مخاطبان پرسیده می شود، در باره نظم جهانی است. برخی برداشت ها از تضعیف شدن قدرت واشنگتن حکایت می کنند، تحولی که مردم در خارج از امریکا به آن امید بسته اند. آنها از من می پرسند که آیا این امیدواری را تأیید می کنم یا خیر.
پاسخ من به آنان:
نظم جهانی در حال حاضر تغییر کرده است. چین دارای یک اقتصاد بزرگتر و قدرتمندتر از ایالات متحده امریکا از جنبه صنعتی و تولیدی است، و بازار بالقوه ی مصرف کننده داخلی چین چهار برابر بزرگتر از بازار مشابه در ایالات متحده است. از آنجایی که اقتصادها به مصرف کنندگان متکی هستند، لذا پتانسیل چین شامل اقتصادی است که چهار برابر بزرگتر از مال ایالات متحده است.
روسیه با سامان های تسلیحاتی که ایالات متحده ازاین حیث با آن قابل قیاس نیست، از نیروهای مسلح به مراتب توانمندتری برخوردار است. ایالات متحده غرق در بدهی است، و تحریم های غیرقانونی و غیر مسئولانه ای که واشنگتن تلاش می کند بر دیگران تحمیل کند، در حال دور کردن بزرگترین کشورهای جهان از استفاده از دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره جهانی و نیز دور کردن آنها از نظام های نظارتی غرب از قبیل «سوئیفت» است. ایالات متحده در حال حاضر در یک قدمی گور قرار دارد. هر کشوری که به ایالات متحده دست اتحاد می دهد، مثل این است که به مرده متحرکی اتکا کرده است.
رییس جمهور آیزنهاور، یک ژنرال پنج ستاره، 57 سال پیش به آمریکاییان هشدار داد که مجتمع نظامی/ امنیتی در حال حاضر تهدیدی علیه قدرت مردم آمریکا در نظارت بر دولت شان است. امروزه، دولت خود مجتمع نظامی / امنیتی محسوب می شود! همانگونه که «اودو اولفکوته» [2] در کتاب خود، «روزنامه نگاران کرایه ای: چگونه سی.آی.ای. خبرها را می خرد» مستند کرده، روزنامه نگاری بی نیاز از توضیحات رسمی دیگر در جهان غرب وجود ندارد – خیر، شما نمی توانید نسخه ای از این اثر [به انگلیسی] بخرید، مگر اینکه بتوانید یک نسخه استفاده شده به زبان آلمانی در یک کتابفروشی آلمانی پیدا کنید، زیرا سی. آی. ای. ترتیب آن را داده است.
بیشتر مردم جهان این را درک نمی کنند. گذشته از منافع مادي سرمايه داران روسي و چينی، بخشي از جوانان ساکن در این دو کشور ابرقدرت، و همچنين در ايران، تسلیم شستشوی مغزی از سوی دستگاه تبليغاتی (پروپاگاند) آمريکا شده اند. جوانان این کشورها با یک ساده لوحی باور نکردنی به آمریکا بیش از کشور خود ایمان دارند.
ایالات متحده خود به شدت ناموفق وناکارامد است، اما دستگاه تبلیغاتی آن هنوز بر جهان حاکم است. نتیجه این است که، واشنگتن بر پایه موفقیت تبلیغاتی خود، تصور می کند که توازن قدرت اقتصادی و نظامی را همچنان در دست دارد. این توهمی است که واشنگتن را به جنگ هسته ای هدایت می کند.
با توجه به سرعت هایپرسونیک، قابلیت تغییر مسیر و قدرت عظیم تسلیحات هسته ای روسیه، جنگ با روسیه هیچ نتیجه ای نخواهد داشت، ضمن اینکه از ایالات متحده و وابستگانش که ملتهای اروپای را به خاطر پول واشنگتن فروختند، چیزی نخواهد ماند.
*****
[1] دکتر پاول کریگ رابرتز معاون وزیر خزانه داری در حوزه سیاست اقتصادی و سردبیر مجله وال استریت ژورنال بود. او ستون نویس برخی مجلات و روزنامه های معروف از جمله مجله «بیزنس ویک» بود. رابرتز سمت های دانشگاهی متعدد داشته است. مخاطبان فراوانی از سراسر جهان ستون های اینترنتی او را دنبال می کنند. «چگونه امریکا از دست رفت» و «تهدید نومحافظه کاران برای نظم جهانی» از جمله تازه ترین کتابهای او هستند.


[2] Udo Ulfkotte
منبع:
Information Clearing House