اخبار ویژه

ادعای رئیس جمهوری راستگرای اکوادور؛ ضمانت کتبی انگلیس برای عدم تحویل آسانژ به آمریکا

Julian assang_2018

به نقل از راشاتودی، «لنین مورنو» رئیس جمهوری راستگرای اکوادور با اعلام اینکه انگلیس برای تحویل ندادن «جولیان آسانژ» بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس به آمریکا ضمانت کتبی داده، گفت: با وجود این ضمانت کتبی، آسانژ اکنون می‌تواند پس از حدود شش سال ساختمان سفارت اکوادور را ترک کند.

جولیان آسانژ از بهار سال ۲۰۱۲ به سفارت اکوادور در شهر لندن پناهنده شده است. او نمی‌تواند از این ساختمان خارج شود، چرا که در صورت خروج، پلیس بریتانیا او را بازداشت خواهد کرد. او به اتهام تجاوز و آزار جنسی در سوئد تحت تعقیب است و دادگاهی در آن کشور، حکم جلب او را صادر کرده است.

پیشتر گزارش‌های منتشر شده حکایت از آن داشت که «لنین مونرو» رییس‌ جمهوری راستگرای اکوادور ممکن است آسانژ را از سفارت این کشور در لندن اخراج کند و به دولت بریتانیا تحویل دهد. مورنو چند ماه پیش، در جریان سفری به اسپانیا، گفته بود هیچ‌گاه موافق فعالیت‌های جولیان آسانژ نبوده است.

اکوادور، بهار سال جاری اعلام کرد که دسترسی آسانژ به اینترنت را برای جلوگیری از مداخله او در امور دیگر کشورها، قطع کرده است.

تا چه حد ضمانت نامه های کتبی امپریالیستها معتبر است  را میتوان از خروج بدون دلیل آمریکا از پیمانهای محیط زیست، پاره کردن برجام، پیمان خلع سلاح با روسیه و دیگر قراردادهای تجاری منعقده مشاهده کرد.

انگلیس اما ضمانتی نداده که آسانژ را به کشور ثالثی تحویل ندهد (مانند سوئد) و او از آنجا به آمریکا ارسال نشود!