اخبار ویژه, سرتیتر

ما میلیون‌ها نفریم

GettyImages-1076614034-640x419

منبع: دنیای جوان
تارنگاشت عدالت

فرانسه و پایتختش پاریس آرام نمی‌گیرد. اعتراضات گسترده در سطح کشور از هفته‌ها پیش به صورت اشغال خیابان‌ها و قلیان روزافزون خشونت علیه سیاست نولیبرالی مالی و اجتماعی  رئیس جمهور کشور امانوئل ماکرون در جریان است. اسیاست‌های دولت ماکرون از طرف اکثریت گسترده‌ای از مردم مردود شناخته می‌شود. اکنون بیش از ۸۰ درصد مردم از اعتراض‌کنندگان  که علامت مشخصه آنان جلیقه زرد Gilets Jaunes است، حمایت می‌کنند.

هرچند تعداد افرادی که علیه ماکرون به خیابان‌ها ریخته‌اند پس از ۳ هفته مقاومت از ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار نفر، روز شنبه  به تقریبا ۱۰۰ هزار نفر تقلیل یافته بود ولی طبق نظر محققین که در نتیجه نظرپرسی اخیر منتشر شده حمایت غیرمستقیم مردم  در همین پنجره زمانی به شدت افزایش یافته و کماکان در حال رشد است.  ماکرون که روز یک‌شنبه از همایش سران G-20 ار بوئنوس‌آیرس به پاریس بازگشت کابینه خود را برای همان روز برای یک نشست اضطراری به قصر الیزه دعوت کرد.

سیاستمدارانی چون «فرانسوا بایرو» که دو سال پیش به عنوان رهبر حزب لیبرال راست «جنبش دمکراتیک» از انتخاب ماکرون به عنوان رئیس جمهور حمایت کرده بود و در بهار سال ۲۰۱۷ برای چند هفته خود به عنوان وزیر دادگستری به کابینه او تعلق داشت به رئیس جمهور هشدار داد که در مقابل سئوالات مطروحه توسط جلیقه زردها تنها پاسخ انضباطی ندهد. بایرو: «یک رئیس جمهور قادر نیست علیه مردم حکومت کند.» «زان‌لوک ملانشان» سخنگوی چپها در پارلمان  «قیام شهروندان که ماکرونی و دنیای پول را به لرزه درآورده» را مورد تشویق قرار داد.

تظاهرکنندگان روز یک‌شنبه در روزنامه پاریسی «له ژورنال  دو دیمانش» بیانیه‌ای را که از طرف چندین سازمان و جنبش محلی امضا شده بود منتشر کردند و طی آن موضع خویش را در جامعه مشخص نموده و خواسته‌های خود از ماکرون و دولت او را فرموله نمودند: «ما میلیونها نفریم و هیچ کس انحصار سخن گفتن برای ما و یا نمایندگی کردن ما را ندارد. همه جا در فرانسه فراموش‌شدگان جمهوری و کلیه قربانیان سیستمی که دیگر منسوخ شده است بسیج می‌گردند تا حق خود برای یک زندگی  شایسته و بامرتبت و زیر شرایط مقبول بیان دارند

«شورشیان» تاکید کردند  «اطمینان داریم که دولت با نخوتِ یک سیاست بی‌آینده، به خشم ما پاسخ خواهد داد». اعتراضاتی که در ابتدا تنها علیه افزایش قیمت بنزین آغاز شده بود اکنون با حمایت گسترده کلیه اقشار اجتماعی و پشتیبانی بی‌سابقه رسانه‌ای به مقاومت علیه کل برنامه سیاسی ماکرون رشد یافته است.  بیانیه اعلام کرد که فرانسوی‌ها خواستار «یک کنفرانس ملی اجتماعی، رفراندوم‌های منظم در مورد تصمیمات بزرگ اجتماعی کشور و نمایندگی تناسبی هستند تا اقشار اجتماعی بهتر در مجلس نمایندگی شوند.