تیتر۱, سرمقاله, سرتیتر

بررسی بحران نولیبرالیسم از سوی رهبران چپ و ترقی‌خواه

neolibral_1930iu
 
منبع: تله سور
همه سخنرانان بر بحرانی که آمریکای لاتین و باقی جهان با آن روبه‌رو است و اقدام مشترک لازم برای مقابله با آن تأکید کردند. آن‌ها درباره بحرانی که نولیبرالیسم و سرمایه‌داری به وجود آورده و موجب سطوح بی‌سابقه نابرابری، فقر، تخریب محیط زیست، خشونت نژادی و قومی شده و ظهور رهبران راست افراطی مانند ژایر بولسونارو و دونالد ترامپ را تسهیل کرده، سخن گفتند.

در روز دوشنبه ۱۹ نوامبر هزاران دانشجو، آکادمیسین، استاد دانشگاه، فعال و سیاستمدار برای نخستین «همایش جهانی پیرامون اندیشه انتقادی» به مثابه بخشی از هشتمین «کنفرانس علوم اجتماعی آمریکای لاتین و کارائیب»، با موضوع «مبارزات برای برابری، عدالت اجتماعی و دمکراسی در یک جهان متلاطم» در بوئنوس آیرس گرد آمدند.

سیاستمداران، فعالین و آکادمیسین‌های برجسته‌ای مانند دیلما روسف برزیل، آلوارو گارسیا معاون رییس‌جمهور بولیوی، کریستینا فرناندز کرشنر رییس‌جمهور پیشین آرژانتین، گوستاوو پترو شهردار پیشین بوگوتا و نامزد ریاست جمهوری، آدولفو پرز اسکیول مدافع آرژانتینی حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل، خوان کارلوس مونه‌درو فعال اسپانیایی از حزب پودموس، استلا دِ کارلوتو مدافع آرژانیتی حقوق بشر، گيول‌يرمی بولوس فعال برزیلی، و بسیاری دیگر در نشست‌های گوناگون بحث و برنامه‌های دو روز همایش شرکت کردند.

دیلما روسف، رییس‌جمهور پیشین برزیل که با یک کودتای نرم در سال ۲۰۱۶ سرنگون شد، سخنرانی افتتاحیه را ایراد نمود. او به طور مشخص درباره مورد برزیل سخن گفت، به تجربه خود به مثابه رییس‌جمهور و کودتا علیه خود اشاره کرد، و آن‌را به تحت پیگرد قرار دادن و به زندان انداختن لوئیز ایناسیو لولا دا سیلوا، و هم‌چنین انتخاب ژایر بولسونارو به مثابه ادامه روند کودتا ربط داد.

روسف بر اهمیت جنبش‌هایی مانند «جنبش کارگران روستایی بی‌زمین» و «جنبش کارگران بی‌خانمان»، که از حقوق اساسی برزیلی‌ها به زمین، مسکن، و زندگی آبرومندانه، در شرایطی دفاع می‌کنند که دولت به حقوق کارگران، بازنشستگان وحاشیه‌نشینیان حمله می‌کند، تأکید نمود. روسف در خاتمه گفت: «من تردید ندارم که انقیاد برزیل گام لازم برای سلطه بر کل آمریکای لاتین است.»

حضور کریستینا فرنادز دِ کرشنر، رییس‌جمهور پیشین آرژانتین در همایش هزاران نفر را بسیج کرد. او در نشستی به نام «سرمایه‌داری، نولیبرالیسم و بحران دمکراسی» سخنرانی کرد. رییس‌جمهور پیشین بحران کنونی در آرژانتین تحت رهبری مائوریسیو ماکری را با کاهش ارزش پزو، رشد بدهی خارجی، توافق برای دریافت وام چند میلیارد دلاری از صندوق بین‌المللی پول و اقدامات ریاضتی سختی که دولت بر جمعیت تحمیل کرده- مانند کاهش بخش‌های بزرگی از بودجه عمومی، برنامه‌های رفاه اجتماعی و اخراج‌های گسترده، بررسی کرد.

آلوارو گارسیا لینه‌را و خوان مونده‌رو در نشست پیرامون «آینده چپ و اعتلای بشر» سخنرانی کردند. لینه‌را و مونده‌رو درباره چپ و جایی که امروز هستیم تأملات مهمی داشتند. درست بیست سال پیش «دهه پیروزی» یا «دوره دولت‌های ترقی‌خواه» در آمریکای لاتین آغاز شد، جایی که رهبران ترقی‌خواه یا چپ در برزیل، آرژانتین، ونزوئلا، بولیوی، اکوادور، هندوراس، هائیتی و اوروگوئه در صدر دولت قرار داشتند.

امروز، آمریکای لاتین با یک نولیبرالیسم تُند تحت رهبران راست افراطی پس گرفته شده است. مؤسسات دمکراتیک و خود دمکراسی مشروعیت خود را از دست داده اند، منابع طبیعی قاره به وسيلۀ شرکت‌های فراملیتی غارت می‌شود، و پیگرد و ترور فعالین و رهبران اجتماعی در سطح خطرناکی رخ می‌دهد.

لینه‌را گفت: «نولیبرالیسمی که اخیراً در برخی از کشورهای آمریکای لاتین پیروز شده فسیل شده است. آن‌ها نسخه‌های کهنه‌ای را که بیش از ۲۰ سال پیش شکست خورد را تکرار می‌کنند. هیج نوآوری، خلاقیت، و امیدی وجود ندارد. نولیبرالیسمی که اکنون داریم یک مرده متحرک است.»

با این وصف، لینه‌را تأکید نمود که مهم است که چپ آگاه باشد و همان کار را نکند. «ما باید خونسرد و آماده باشیم که محدودیت‌ها و خطاهایی را که در موج نخست مرتکب شدیم، تکرار نکنیم، زیرا ما باید خود را برای موج دوم آماده کنیم.»

خوان کارلوس مونده‌رو سیاستمدار اسپانیایی پیرامون ماهیت چیزی که در این لحظه باید ترقی‌خواه یا چپ باشد، سخن گفت: «یک ایده بنیادین ترقی‌خواهان را از محافظه‌کاران متمایر می‌سازد. ما، به مثابه ترقی‌خواه، باید به انسان‌ها اعتماد کنیم، محافظه‌کاران به انسان‌ها اعتماد ندارند. کسانی که به انسان‌ها اعتماد ندارند نهایتاً دولت‌های خودکامه، خشن و حتا شبه‌نظامی را توجیه خواهند کرد. بالعکس، اندیشه چپ لازم است به همه اعتماد داشته باشد.»

فعالیت‌های هفته، با برگزاری نشست‌های ویژه در جاهای گوناگون در سراسر شهر بوئنوس آیرس تا جمعه ادامه خواهند یافت. برنامه‌هایی پیرامون موضوعات جنسییت، طبقه، نژاد، حافظه تاریخی، سرمایه‌داری، نولیبرالیسم، تئوری چپ، اقتصاد متکی بر بهره‌برداری پايدار از طبيعت، مقاومت منطقه‌ای در آمریکای لاتین و کارائیب و باقی جهان برگزار خواهد شد.

هفته آینده، بوئنوس آیرس میزبان اجلاس «گروه ۲۰» خواهد بود، که سران دولت‌ها، وزیران اقتصاد و سرپرستان بانک‌ها و مؤسسات مالی را گرد خواهد آورد. رهبران دولتی که حضور آن‌ها انتظار می‌رود شامل انریکه پنیا نیتو (مکزیک)، سلمان بن عبدالعزیر (عربستان سعودی)، سریل رامافوسا (آفریقای جنوبی)، رجب طیب اردوغان (ترکیه)، ترزا می (بریتانیا)، آنگلا مرکل (آلمان)، نارندا موودی (هند) امانوئل ماکرون (فرانسه) و دونالد ترامپ (ایالات متحده ) می‌شوند.

جنبش‌ها و سازمان‌های اجتماعی از آرژانتین و از سراسر جهان، موازی با «همایش خلق‌ها» بسیج توده‌ای و جشنواره، یک هفته اقدام علیه صندوق بین‌المللی پول و «گروه ۲۰» را تدارک دیده اند.