نظری, سرتیتر

به مناسبت دومین سالگرد درگذشت فیدل کاسترو

 

منبع: تله‌سور

تارنگاشت عدالت

fidel_khandesw

در دومین سالگرد درگذشت رهبر انقلابی فیدل کاسترو، جهان از او یاد می‌کند

در دومین سالگرد درگذشت رهبر انقلابی فیدل کاسترو، جهان از او و میراث او یاد می‌کند.

امروز، یک‌شنبه دومین سالگرد درگذشت فیدل کاسترو روز، یکی از پرآوازه‌ترین رهبران انقلابی جهان است. او همراه با برادر خود رائول کاسترو و چه گوارا جنبش چریکی را که رژیم خودکامه باتیستا در کوبا را سرنگون ساخت، هدایت کرد.

che_02_2018

یک‌شنبه دومین سالگرد درگذشت فیدل کاسترو روز، یکی از پرآوازه‌ترین رهبران انقلابی جهان است. او همراه با برادر خود رائول کاسترو و چه گوارا جنبش چریکی را که رژیم خودکامه باتیستا در کوبا را سرنگون ساخت، هدایت کرد.

ایده‌ها و سیاست‌های او بر جهان تأثیر گذاشت و حتا پس از مرگش هم‌چنان تأثیر می‌گذارد. در سالگرد مرگ او، جهان از فیدل کاسترو و تأثیر او بر سیاست‌های جهانی یاد می‌کند.
evo_morales_2018
اوو مورالس رییس‌جمهور بولیوی در توئیتر نوشت: «در چنین روزی (دو سال پیش) در سال ۲۰۱۶، برادر فیدل کاسترو به ابدیت پیوست. اما فیدل هرگز ما را به طور کامل ترک نخواهد کرد، زيرا او هر روز در کار خود مجدداً متولد می‌شود: در آزادی سلب‌نشدنی مردم کوبا و در میراث همبستگی و شرافتی که برای تمام جهان باقی گذاشت.
مورالس در یادآوری تأثیر فیدل بر جهان نوشت: «فیدل به ما آموخت که انقلاب فقط با اسلحه صورت نمی‌گیرد، بلکه انقلاب واقعی در اتحاد مردم است. ما میراث ضدامپریالیستی تو را ادامه خواهیم داد، رفیق، تاریخ هم‌اکنون ترا تبرئه کرده است، و تو در قلوب آن‌هایی که برای آزادی و اعتلای خلق‌ها مبارزه می‌کنند زنده‌ای.»
venezuela_madoro_09
نیکولاس مادورو رییس‌جمهور ونزوئلا در توئیتر نوشت: «دو سال پیش جهان شاهد عزیمت فرمانده فیدل کاسترو، نابغه رؤیایی بشریت بود. من مفتخرم که با این غولی که شعله انقلابی را برای دهه‌ها روشن نگه داشت، وقت مشترک داشتم. ما زندگی او را گرامی می‌داریم و با همه توان می‌گوییم زنده باد کوبا! زنده باد فیدل!»

miguel-diaz-canel_02

میگوئل دیاز-کانل رییس‌جمهور کوبا با به یاد آوردن نبرد ضدامپریالیستی فرمانده نوشت: «

فیدل انقلاب را آموزش داد، سازماندهی کرد، هدایت نمود، نبرد کرد و پیروز شد؛ او شرافت کشور را نجات داد و یک پيکار رهایی‌بخش بی‌بديل را به انجام رساند. او قاطعانه با امپریالیسم مقابله کرد، با مردم خود رشد کرد و به دلايل بسیار فیدل همیشه در میان ما خواهد بود.

دیاز- کانل هم‌چنین نوشت: «فیدل کوبا را با سهم خود در تئوری و عمل انقلابی و توسعه انسان و اجتماعی کوبا در جایگاه رفيعی قرار داد. او، فیدل، همیشه در میان ماست.»

علاوه بر رؤسای جمهور آمریکا لاتین، رهبران و شخصیت‌های دیگر بخش‌های جهان، از جمله در آفریقا، هندوستان و ایرلند فیدل کاسترو و میراث او را گرامی داشتند.

https://www.telesurenglish.net/news/World-Remembers-Revolutionary-Leader-Fidel-Castro-on-Death-Anniversary-20181125-0013.html