اخبار ویژه

فشار تیغ تیز تحریم ها، این بار روی قلب کودک دو ساله درگزی

در هفته‌های اخیر و همزمان با آغاز رسمی تحریم‌های کینه توزانه آمریکا علیه ایران، حواشی فراوانی پیرامون حوزه‌هایی که تحریم بر آن اثر دارد، ایجاد شد؛ از جمله این ادعا که تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران در حوزه درمانی فعال نشده است و بیماران ایرانی با مشکلی در فرایند درمان مواجه نخواهند شد. حال اینکه بیماران بسیاری در ایران هستند که به واسطه تحریم سلامتشان در معرض خطر جدی است.

به گزارش «تابناک»؛ برخلاف فشار‌های رسانه‌ای خارجی و حواشی فراوانی که پیرامون عدم تأثیر تحریم‌های آمریکا در حوزه دارو مطرح می‌شود، شواهد موجود حکایت از این مهم دارد که در شرایط کنونی بسیاری از بیماران ایرانی به واسطه مشکلاتی که در تهیه دارو و لوازم اتاق عمل پیش آمده است، با شرایط سختی رو به رو هستند. افرادی مثل «سودا» کودک دو ساله اهل شهرستان درگز استان خراسان رضوی که به واسطه همین مشکلات، سلامتی اش به شدت تهدید می‌شود.

کودک دوساله‌ای که از وی سخن به میان است، «سودا» نام داد و به دلیل مشکلات و نارسایی‌های قلبی که دارد، باید تحت عمل جراحی قلب باز قرار بگیرد. با این حال، وسایل مورد نیاز برای انجام عمل جراحی وی در ایران وجود ندارد و به دلیل تحریم، امکان تهیه آن نیز به آسانی میسر نیست.

پزشک معالج این بیمار با همکاری گروهی از افراد خیر در تلاشند به واسطه جمع آوری کمک‌های مردمی و نیز تأکید بر نیاز حیاتی سودا به این عمل جراحی نسبت به رفع مشکل پیش آمده برآیند؛ اما این تلاش‌ها تا کنون با توفیق قابل توجهی رو به رو نبوده است.

کودکی که مبتلا به نارسایی قلبی است و پزشکان معالج درمان قطعی برای او را انجام عمل جراحی عنوان کرده اند و در اوضاع کنونی نیز از دارو برای کنترل بیماری و رسیدن به شرایط ایده‌آل برای انجام عمل استفاده می‌ کنند.

بر اساس اطلاعات به دست آمده در روز‌های آتی، این کودک دو ساله درگزی باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد تا بتواند ضمن به دست آوردن سلامت کامل به شهرستان محل سکونت خود بازگردد؛ با این توضیح مهم که سودا تنها بیمار نیازمند عمل جراحی قلب باز نیست و افراد بسیاری در کشور هستند که به واسطه تحریم‌ها در معرض خطر قرار دارند.

کمبود ابزار‌های جراحی و وسایل مصرفی و غیر مصرفی مثل اکسیژناتور که برای تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن در خون افراد مورد نیاز است، اکنون فشار مضاعفی را در اتاق‌های عمل جراحی رقم زده و مصداق بارز افزایش هزینه‌های عمل در کنار کاهش مواد مصرفی اتاق عمل است.

هر چند این اطمینان وجود دارد که در سایه همدلی و نیکوکاری مردم خیر ایران و نیز تلاش‌های مضاعف تیم‌های پزشکی و درمانی مشکلات متوجه بیماران نیازمند تجهیزات و وسایل خاص اتاق عمل از جمله این کودک دوساله به حداقل خواهد رسید، نکته مهم این رخداد متوجه کسانی است که عقیده دارند تحریم‌های یکجانبه آمریکا ارتباطی با حوزه درمان ندارد؛ افرادی که از جزئیات دقیق اتاق‌های عمل و نیز مشکلاتی که برای بیماران خاص کشور پیش آمده آگاهی ندارند و بدون اطلاعات دقیق در این باره اظهار نظر می‌کنند.