گوناگون, سرتیتر

جنبش «جلیقه زردهای» فرانسه چه کسانی هستند و چه میخواهند؟

gelb_france

جنبش اعتراضی جلیقه پوشان زرد سرتاسر فرانسه را در نوردیده است شعار جلیقه پوشان زرد بسیار ساده است »دیگر کارد به استخوان مان رسیده است».

آنها همه جا هستند در هر گوشه و کنار فرانسه حتی در کوچک ترین دهات و مناطقی که تصورش را نمی توان کرد بسیاری از آنها برای اولین بار در یک اعتراض و یا تظاهرات شرکت می کنند. در اولین نگاه زنان و مردان معترض و عصبانی به هیچ سندیکا و سازمان حزب سیاسی وابستگی ندارد اما در واقع و در نهایت می توانند این اعتراضات آینده فرانسه و دولت نئولیبرال ماکرون را تغییر خواهد داد

درست است که بسیاری از این جلیقه زرد ها هرگز در هیچ اعتراضی سیاسی شرکت نداشته اند اما این بار تصمیم گرفته اند هر طور که شده خیابان های فرانسه را در اختیار خود گرفته و زیر کنترل خود درآورند.
آنها می‌خواهند با این اعتراضات خود نشان دهند که دیگر حالشان از زندگی سگی شان به هم میخورند تامین یک حداقل زندگی غیرممکن شده است و قیمت ها آنها را به زانو درآورده است.

macron_20118
حتی خرید یک نان باگت نان معروف فرانسوی ها برای بسیاری مشکلی شده است، بسیاری از آنها بین این تصمیم که لقمه نانی بخورد یا خانه خود را در سرمای زمستان گرم کنند قرار گرفته اند و نمی توانند به آن پاسخ درستی بدهند، چرا که در کنار قیمت مواد غذایی اجاره خانه، خرج ایاب و ذهاب قیمت انرژی سر به آسمان زده است.بسیاری از آنان بازنشستگان، بیکاران، جوانان نا امید از آینده و کارگران و کارکنانی هستند که با گرانی قیمت سوخت زندگی خود را در خطر میبینند.

در حالی که دولت ازمابهتران در پاریس با شعارهای بی معنی مانند «ملت استارت آپ » رویای حکومت بر اروپا در سر می پروراند قیچی ثروت و فقر در فرانسه هر چه بیشتر گسترده تر و بازتر میشود. رشد فقر و بالا بردن قیمت بنزین و سوخت های فسیلی بسیاری از فرانسوی ها را که روزانه برای رسیدن به محل کار خود نیاز به استفاده از اتومبیل شخصی دارند را در وضعبت بیچارگی کامل قرار داده است، برای آنها استفاده از قطار و یا ایاب و ذهاب عمومی شهری غیر ممکن است که بسیاری از مناطقی که آنها در آن کار می کنند اصولا از طریق وسایل رفت و آمد عمومی غیر قابل دسترسی و یا به سختی قابل دسترسی است.
این تظاهرات و اعتراضات در غین حال یک تسویه حساب روشن با سیاست‌های اجتماعی و اقتصادی ماکرون نیز میباشد.
درصد محبوبیت ماکرون که تا چندین ماه پیش به «نجات دهنده ملت فرانسه» نامیده میشد، اکنون به زیر ۲۵ درصد رسیده است.

france_wahlen2

لوپن رهبر حزب راستگرا و نژادپرست فرانسه

اکثریت قریب به اتفاق فرانسوی‌ها سیاست اقتصادی ماکرون را غیرعادلانه و غیر انسانی ارزیابی می کنند. بر اساس آخرین آمار ۷۴ درصد فرانسوی‌ها از این اعتراضات حمایت کامل می‌کنند.
۶۲ درصد از فرانسوی ها بر این اعتقادند تقویت کردن قدرت خرید مردم و وضعیت مالی آنها بسیار مهم تر از آن است که از کنار گذاشتن سوخت های فسیلی است. سیاستی که ماکرون تحت عنوان «عدم مصرف سوخت های فسیلی» جلو می‌برد از سوی مردم با شک و تردید ارزیابی می‌شود.
ظاهراً تعداد بسیار زیادی قصد دارند به سوی کاخ الیزه در پاریس راهپیمایی کرده و شعار «ماکرون استعفا استعفا!» را سردهند، عکس العمل دولت ماکرون نشان می دهد که این دولت اعتراضات اخیر را چندان هم جدی نمی گیرد.
وزیر داخله فرانسه به جای پرداختن به خواسته های معترضان از آنان خواست که رعایت مسائل ایمنی را کرده و قبلاً تظاهرات را در وزارت کشور ثبت کنند.
به واقع هم در چند روزی که این اعتراضات اوج گرفته است تا به حال تعداد زیادی زخمی و حداقل ۲ و به روایتی ۳ نفر کشته شده‌اند. تعداد زخمی ها بالغ بر ۵۳۰ نفر می باشد.این اعتراضات حتی به کشور همسایه بلژیک نیز سرایت کرده است اتوبان پر رفت و آمد فرانسه و بلژیک توسط معترضان به اشغال درآمده و یکی از کامیون های باروری نیز به آتش کشیده شده است مقداری از درخت ها نیز بریده شده و توسط آنها اتوبان مسدود گشته است.

Schauen Sie sich Folgendes an- 'melonchen2017 3'

ملونشان سیاستمدار چپگرا

این اعتراضات برای اپوزیسیون فرانسه می تواند جان تازه ای باشد، آنها )راستها و چپ ها) اما واقعاً نقش موثری در این اعتراضات ندارند, چپ ها با فاصله گرفتن از این اعتراضات آن را ساخته و پرداخته جبهه ملی فرانسه (حزب دست راستی نژادپرست) می دانند.
با اینکه احزاب سیاسی اپوزیسیون فرانسه می توانند از این اعتراضات به سود خود استفاده ببرند اما به شکل دخالتی در آن ندارند.

حزب چپگرای سیاستمدار معروف ملانشان در حالی که بالا بردن قیمت بنزین را عمل مثبت در جهت حفظ محیط زیست ارزیابی می کند در عین حال معتقد است که عدالت مالیاتی نیز باید رعایت شود.حزب دست راستی جبهه ملی به هواداران خود سفارش کرده است که اگر در این تظاهرات شرکت می‌کنند از بردن پرچم های حزب خودداری کنند با وجود آنکه در بین ناراضیان می‌توان احتمال حضور تعداد زیادی از هواداران جبهه ملی فرانسه را داد اما ناظران معتقدند که اعتراضات نشان نمی‌دهد که توده معترض واقعاً به کدام سمت (راست یا چپ) تمایل دارد.

حتی سندیکاهای کارگری فرانسه نیز تا به حال به شکل رسمی نه در این تظاهرات شرکت کردند و نه از آنها حمایت می‌کنند.سندیکاها و اتحادیه های کارگری از یک سو بالا رفتن مالیات را مثبت ارزیابی می‌کنند و از سوی دیگر معتقدند که احتمالاً هواداران دست راستی جبهه ملی در بین معترضان فعالیت زیادی دارند.دختر یکی از تظاهرکنندگان که در حین این تظاهرات کشته شده است دولت ماکرون را متهم می‌کند که قاتل مادرش است و آماده یک شکایت رسمی علیه دولت ماکرون شده است. برنارد هنری لووی فیلسوف دست راستی و هوادار اسرائیل نیز اخیراً اعلام کرده است که معترضان وسیله ی دست حزب دست راستی جبهه ملی می باشد، لووی در گذشته نیز ارزیابی‌های کاملا غلط و اشتباه از خود ارائه داده است این بار نیز به حمایت از دولت ماکرون در مقابل اعتراضات می پردازد و معترضان را متهم میکند آنها نماینده فرانسه نیستند.

france_interwar_sw
بنظر می رسد یکبار دیگر مانند چندین بار گذشته نئولیبرال ها توانسته اند چپ ها به بهانه شرکت جبهه ملی لوپن در اعتراضات از خواسته های بحق مردم و معترضان دور نگه دارند و صفوف مخالفان و کارگران و فقرا را بسوی راست گرایان کشانند، و خود از آب گل آلودی که بوجود آورده اند ماهی بگیرند و چپ فرانسه هم چنان مشغول خود ارضائی تاریخی است، مهم این است پیراهن سفیدش آلوده نشود همین بقیه جهان کشک است.

راشیا تودی – ترجمه آزاد از میترا کنعانی- لیل فرانسه