تیتر, سياسی, سرتیتر

۲ میلیارد دلار برای سر قاسم سلیمانی و سران نظام اسلامی ایران

saudi_arabia_dollar

روزنامه دیلی‌بیست روز گذشته (پنجشنبه) فاش کرد به اسنادی دست یافته است که نشان می‌دهد مقامات عربستان و تیم انتقالی دولت دونالد ترامپ در سال 2017 پیش از برگزاری مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری به مدت دو روز درباره چگونگی «تغییر نظام ایران» در نیویورک رایزنی کرده‌اند.

به نوشته دیلی‌بیست، نشست نیویورک با واسطه‌گری یک دلال لبنانی‌الاصل و نزدیک به ولیعهد عربستان و امارات به نام «جورج نادر» تشکیل شده و در این نشست علاوه بر جورج نادر و مقامات دولت ترامپ، «احمد عسیری» معاون برکنارشده سازمان اطلاعات عربستان که در ماجرای قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی برای در امان ماندن محمدبن‌سلمان قربانی شد و «جوئل زامل» استراتژیست اسرائیلی و متخصص رسانه‌های اجتماعی نیز حضور داشتند.


«دیلی‌ بیست» در گزارشی فاش کرد به اسنادی دست یافته است که نشان می‌دهد مقامات عربستان و تیم انتقالی دولت آمریکا در سال 2017 پیش از برگزاری مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، به مدت دو روز درباره چگونگی «تغییر نظام ایران» در نیویورک رایزنی کرده‌اند.

به نوشته «دیلی بیست» این اسناد نشان می‌دهد محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، در اوایل ژانویه 2017 ژنرال «احمد عسیری»، معاون سازمان اطلاعات عربستان را که هم‌اکنون به قتل «جمال خاشقجی» متهم و از کار برکنار شده، برای دیدار با «مایکل فلین» و دیگر اعضای دولت انتقالی به نیویورک اعزام کرده بود تا درباره راهبرد «تغییر نظام ایران» رایزنی کنند.

«جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار سعودی و منتقد محمد بن سلمان، روز دوم اکتبر 2018 (10 مهر) برای دریافت مدارک موردنیاز برای ثبت ازدواجش وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد و دیگر از آن خارج نشد. عربستان شنبه هفته جاری پس از 18 روز تحت فشار افکار عمومی جهان اعتراف کرد که وی داخل کنسولگری کشته شده اما این قتل را حاصل «یک اشتباه» توصیف کرد و آن را به گردن «عوامل خودسر» انداخت. «احمد عسیری» که هم‌اکنون به عنوان یکی از این «عوامل خودسر» معرفی شده هنگام شرکت در نشست «تغییر نظام ایران»، سِمت سخنگویی ائتلاف متجاوز سعودی علیه مردم یمن را به عهده داشت و سپس به علت اعتماد بیش از حد محمد بن سلمان به او به سمت معاون اطلاعات عربستان ارتقاء یافت.

یک منبع آگاه از تحقیقات «رابرت مولر» بازرس ویژه پرونده ادعایی دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 آمریکا به «دیلی بیست» گفته است: «دفتر مولر که تحقیقات خود را بر تلاش دولتهای خارجی برای اثرگذاری بر کارزار انتخاباتی ترامپ و سیاستهای کاخ سفید متمرکز کرده هم‌اکنون در حال بررسی این نشست 2 روزه «احمد عسیری» و اعضای دولت انتقالی ترامپ است».

به نوشته «دیلی بیست»، نشست نیویورک با واسطه‌گری «جورج نادر» دلال لبنانی‌الاصل نزدیک به ولیعهد امارات تشکیل شده است. در این نشست علاوه بر «احمد عسیری» و مقامات دولت ترامپ، «جوئل زامل» استراتژیست اسراییلی و متخصص رسانه‌های اجتماعی و «استیو بنن» استراتژیست پیشین دولت ترامپ نیز حضور داشتند. «جورج نادر» هم‌اکنون در حال همکاری با تیم تحقیقاتی «رابرت مولر» است و «جوئل نائل» نیز به اتهام اثرگذاری بر انتخابات آمریکا و کمک به پیروزی ترامپ تحت بازجویی قرار گرفته است.

آنگونه که این اسناد نشان می‌دهند «جوئل نائل» در این نشست طرحی مملو از تاکتیکهای چگونگی تضعیف دولت ایران را در اختیار «عسیری» و تیم ترامپ قرار داده است.

«دیلی بیست» با استناد به اسناد خود می‌افزاید: «شرکت‌کنندگان در این نشست 2 روزه درباره یک راهبرد چند لایه برای تضعیف و سرانجام فروپاشی نظام کنونی ایران با استفاده از تاکتیکهای اقتصادی، نظامی و اطلاعاتی بحث و رایزنی کرده‌اند».

بر اساس این گزارش، پیش از این نیز روزنامه نیویورک‌تایمز در 19 «مه» 2018 در گزارشی نوشت «جورج نادر» طرحی برای ایجاد خرابکاری اقتصادی در ایران آماده و تحویل مقامات عربستان، امارات و آمریکا داده بود و مشخص نیست که آیا این طرح مورد تأیید آنها قرار گرفته یا بخشی از پروژه بزرگتری برای تغییر نظام در ایران است که موضوع مورد بحث نشست 2 روزه ژانویه بود.

«دیلی بیست»، نشست بررسی «تغییر نظام ایران» در ژانویه 2107 را نشان‌دهنده عمق تلاشهای مقامات عربستان، امارات و اسرائیل برای اثرگذاری بر تصمیمهای بسیار حساس سیاست خارجی دولت نوپای ترامپ می‌داند. این نشست درست در ایامی برگزار شده که دولت ترامپ در حال طراحی راهبرد خود علیه ایران بوده و تلاش داشته است با کسانی مشورت کند که به دنبال مقابله با نفوذ ایران (در منطقه) هستند.


البته این برای اولین بار نیست که خبر برگزاری چنین نشست‌های محرمانه‌ای بین نمایندگان دولت‌های عربی و افراد نزدیک به ترامپ پیش از آنکه او وارد کاخ سفید شود، در رسانه‌ها منتشر می‌شود. اوایل سال جاری، روزنامه نیویورک‌تایمز نیز فاش کرد سه ماه قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 آمریکا چند نفر به نمایندگی از کشورهای عرب منطقه (عربستان و امارات) در برج ترامپ گرد هم آمدند تا با پسر ارشد او دیدار کنند.

در آن زمان بود که رسوایی تلاش کشورهای عربی برای دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا برای اولین بار پای فرد مشکوکی به نام جورج نادر را به این پرونده باز کرد. طبق افشاگری نیویورک‌تایمز، جورج نادر در حالی به عنوان نماینده عربستان و امارات در این دیدار حضور داشت که به طور همزمان در حال پیشبرد طرحی محرمانه برای بی‌ثبات کردن اقتصاد ایران، ایجاد بی‌اعتمادی بین مسئولان نظام و تلاش برای ممانعت از سرمایه‌گذاری شرکتهای غربی در ایران بود.


روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی از دیدار نماینده ولیعهد عربستان و امارات با «دونالد ترامپ جونیور» پسر ارشد ترامپ پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ خبر داد.

بر اساس این گزارش، سه ماه پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، چند نفر در برج ترامپ با پسر ارشد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، که در آن زمان نامزد انتخابات ریاست جمهوری بود، به طور مخفیانه دیدار کردند.

ترتیب‌دهنده این دیدار، «اریک پرینس» مدیر سابق شرکت امنیتی خصوصی «بلک واتر» بوده و تاریخ برگزاری آن، سوم اوت ۲۰۱۶ اعلام شده است.

طبق افشاگری نیویورک تایمز، هدف از این دیدار که علاوه بر فرستاده ولیعهد عربستان و امارات، یک استراتژیست اسرائیلی نیز در آن حضور داشته، کمک به پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بوده است.

بر اساس این گزارش، نماینده عربستان و امارات در این دیدار فردی به نام «جورج نادر» بوده که در آن زمان در حال پیشبرد طرحی محرمانه برای بی‌ثبات کردن اقتصاد ایران، ایجاد بی‌اعتمادی بین مسئولان نظام و تلاش برای ممانعت از سرمایه‌گذاری شرکتهای غربی در ایران بوده است.

جورج نادر در این نشست به پسر ترامپ گفته است که ولیعهدهای عربستان و امارات مشتاقند به پدر او (ترامپ) برای پیروزی در انتخابات کمک کنند.

نیویورک‌تایمز به نقل از چند دیپلمات نوشته است «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان و «محمد بن زاید» ولیعهد امارات هر دو در جریان مبارزات انتخاباتی آمریکا امیدوار بودند نامزدی در این انتخابات به پیروزی برسد که موضع قدرتمندتری در برابر ایران و گروه‌هایی مانند اخوان‌المسلمین مصر در منطقه داشته باشد.

طبق گزارش این روزنامه آمریکایی، صهیونیست حاضر در این نشست نیز «جوئل زامل» بوده که از او به عنوان متخصص راه انداختن موج‌های تبلیغاتی آنلاین و هدایت افکار عمومی در شبکه‌های اجتماعی [برای کمک به نامزدهای انتخاباتی] یاد شده است.

چند منبع مطلع به نیویورک‌تایمز گفته‌اند اریک پرینس (ترتیب‌دهنده دیدار) در ابتدای این نشست به پسر ترامپ گفته است «ما به سختی در حال تلاش برای پیروزی پدر شما در انتخابات هستیم» و سپس جورج نادر را به عنوان یک دوست قدیمی که روابط نزدیکی با رهبران عرب دارد به او معرفی کرده است.

بر اساس اظهارت این منابع، جورج نادر نیز در این نشست در حین گفتگو با پسر ترامپ مدام محمد بن سلمان و محمد بن زاید را به عنوان دوستان خود خطاب می‌کرده و از داخل موبایل تصاویری از خود را با آنها به پسر ترامپ نشان می‌داده است که نیویورک‌تایمز به یکی از این تصاویر دست یافته است.

او سپس به پسر ترامپ می‌گوید دوستان من (محمد بن سلمان و محمد بن زاید) پدر شما را رهبر قدرتمندی می‌دانند که می‌تواند خلاء قدرت باقیمانده از اوباما را در خاورمیانه پر کند و خوشحال می‌شوند که بتوانند تا جایی که در توان آنهاست به پیروزی پدر شما کمک کنند!

نیویورک‌تایمز در گزارش خود می‌گوید شواهدی در خصوص اینکه آیا ستاد انتخایاتی ترامپ در آن زمان پیشنهادات مطرح شده در این نشست را برای کمک به پیروزی ترامپ در انتخابات پذیرفته است یا خیر در اختیار ندارد اما طبق گفته یک منبع، جورج نادر پس از پیروزی ترامپ حدود دو میلیون دلار پول به جوئل زامل (استراتژیست اسرائیلی) پرداخت کرده است.

طبق گزارش نیویورک تایمز، این نشست محرمانه نشان می‌دهد که علاوه بر روسیه که ادعاهایی درخصوص دخالت آن در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا مطرح است، کشورهای دیگری (عربستان و امارات) نیز در این مداخله شریک بوده‌اند و ممکن است به ترامپ در پیروزی او در انتخابات کمک کرده باشند.

بر اساس قوانین آمریکا، مداخله اشخاص و دولت‌های خارجی در انتخابات و کمک آنها به نامزدهای انتخاباتی، جرم محسوب می‌شود.

این افشاگری در حالی صورت می‌گیرد که اخیرا روابط برخی از مشاوران و نزدیکان ترامپ با دستکم سه کشور متمول عرب حاشیه جنوبی خلیج فارس زیر ذره‌بین قرار گرفته است.


بر اساس گزارش رسانه‌های آمریکایی، او که سال‌ها برای دولت‌های مختلف از جمله آمریکا و برخی دولت‌های عربی دلالی سیاسی کرده است، به پسر ترامپ گفته بود عربستان و امارات مایل هستند تا به پدر وی برای پیروزی در انتخابات کمک کنند. اما جورج نادر کیست و چه ارتباطاتی با عربستان و امارات دارد؟

جورج نادر که طی ماه‌های اخیر پایش به ماجرای تیم ویژه تحقیق درباره دخالت کشورهای خارجی در انتخابات سال 2016 آمریکا نیز باز شده، یک تبعه لبنانی است که در نوجوانی به آمریکا رفته و تابعیت هر دو کشور را نیز داراست. وی اخیرا در قبال دریافت مصونیت قضایی حاضر شده با «رابرت مولر» بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا همکاری کند. تیم مولر علاوه بر روسیه، درباره رابطه بین مشاوران ترامپ با حداقل سه کشور ثروتمند حاشیه خلیج فارس یعنی قطر، عربستان و امارات نیز در حال تحقیق است.

نادر در سال 1980 تحصیلاتش در دانشگاه دولتی کلیولند را ناتمام گذاشت تا شرکت International Insight و مجله‌ای به همین نام را پایه‌گذاری کند. این مجله خیلی زود به Middle East Insight تغییر نام داد. طبق اعلام وبسایت این مجله، این نشریه در آن زمان طیفی از دیدگاه‌ها را درباره خاورمیانه پوشش می‌داد و سعی داشت به روشنگری برای افکار عمومی جهان دست بزند و فهم مردم آمریکا و خاورمیانه از یکدیگر را بهبود ببخشد. این مجله به علت مصاحبه‌هایی که با سیاستمداران سرشناس جهان انجام می‌داد، شهرت بالایی پیدا کرد.

«شبلی تلهامی» کارشناس موسسه بروکینگز و استاد دانشگاه مریلند درباره جورج نادر می‌گوید: «او پس از آغاز فعالیت سیاسی و مطبوعاتی خود کم کم به عنوان «مردی در سایه» شهرت پیدا کرد. معلوم نبود دستورکار سیاسی خاصی دارد یا صرفا یک فرصت‌طلب سیاسی است یا اینکه به دنبال کسب ثروت است. او همیشه می‌خواست به قدرت وصل شود و به افرادی که فکر می‌‌کند بازیگران قدرت هستند، دسترسی داشته باشد.»

جورج نادر در دولت بیل کلینتون، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، نماینده غیررسمی واشنگتن در سوریه بود و در آزادسازی گروگان‌های آمریکایی در لبنان به عنوان مذاکره‌کننده شرکت کرد. وی همچنین در مقطعی سعی داشت بین سوریه و رژیم اسراییل میانجی‌گری کند. در آن زمان نادر با اعضای رده‌بالای کشورهای عربی و نیز اسرائیل رابطه داشت.

«هشام ملهم» ستون‌نویس روزنامه النهار لبنان می‌گوید: «جورج نادر سعی می‌کرد خود را به عنوان یک رابط و پیام‌رسان مفید مطرح کند و این کار را به خوبی بین سوری‌ها و اسرائیلی‌ها انجام داد. وی اولین مصاحبه فاروق‌الشرع نخست‌وزیر پیشین سوریه را با تلویزیون اسرائیل ترتیب داد. نادر در اواخر دهه 90 یک کانال ارتباطی بین سوری‌ها و اسرائیلی‌ها ایجاد کرد که در آن وی خواسته‌های سوریه را مطرح می‌کرد و رونالد لادر سفیر اسبق آمریکا در اتریش نیز به نمایندگی از اسرائیل در این گفتگوها حضور داشت».

نادر اما با طرفداران رژیم اسراییل نیز در ارتباط بود. جاناتان کسلر در زمانی که در مجله نادر و زیرنظر وی کار می‌کرد، عضو لابی صهیونیستی آیپک (کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل) بود. در اوایل سال 2000 نادر به ناگاه ناپدید شد. مجله‌اش دیگر انتشار پیدا نکرد، وبسایتش از کار افتاد و مجوز بازرگانی‌اش هم بی‌اعتبار شد. شایعه‌هایی در جریان بود که وی از آمریکا گریخته یا به لبنان بازگشته است.

مارتین ایندیک سفیر سابق آمریکا در اسرائیل می‌گوید: «در دهه 90 وی به عنوان فردی که در مذاکرات صلح شدیدا فعال است، زیر نظر بود اما به ناگاه ناپدید شد». او اواسط دهه گذشته بیشتر اوقات در خاورمیانه خصوصا در عراقِ پس از اشغال آمریکا بوده است. در آن زمان، او روابطش را با مسئولین امنیت ملی دولت جورج بوش گسترش داد. شرکت امنیتی بلک‌واتر نیز از وی خواسته بود در انعقاد قراردادهای امنیتی در عراق با این شرکت همکاری کند. با آغاز دولت باراک اوباما، نادر سعی کرد روابطش با دولت سوریه را فدای دستیابی به اعضای ارشد تیم سیاست خارجی اوباما کند و در عین حال قراردادهای تجاری با مشاوران سابق دولت بوش را به پیش برد.

وی در آخرین موردِ شناخته‌شده از دلالی سیاسی خود طی روزهای پیش از تحلیف ترامپ در دسامبر 2016 در دیدار بن‌زاید (ولیعهد امارات) با استیو بَنن، استراتژیست ارشد ترامپ و جرد کوشنر، داماد ترامپ حضور داشت و به همین دلیل، اکنون یکی از حلقه‌های اصلی پرونده دخالت کشورهای عربی در انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر آمریکا به شمار می‌رود.

نادر در تحقیقات مولر اعتراف کرده که در ژانویه 2017 نیز در سیشل با بن زاید (ولیعهد امارات) و اریک پرینس بنیانگذار شرکت امنیتی بلک‌واتر و مشاور غیررسمی دولت ترامپ دیدار کرده است. همچنین گفته می‌شود نادر در دیداری خصوصی با ترامپ در دفتر کارش در کاخ سفید، با اصرار از او خواسته بود با بن زاید دیدار کند و از اهداف سیاست خارجی وی در خاورمیانه حمایت به عمل آورد. علاوه بر این، وی از ترامپ خواسته بود رکس تیلرسون (وزیر خارجه سابق آمریکا) را از مقام خود برکنار کند. این مسئله همسو با اسنادی است که نشان می‌دهند امارات در برکناری تیلرسون نقش داشته است.

با وجود افشاگری نیویورک‌تایمز، یک مقام ارشد عربستانی مدعی شده که ریاض در هیچ سطحی نادر را به کار نگرفته و به او دستوری نیز برای اظهارنظر به نمایندگی از ولیعهد عربستان نداده است. این در حالیست که نیویورک‌تایمز برای اثبات ادعای خود تصویری از جورج نادر را در کنار محمدبن‌سلمان منتشر کرده که حاکی از ارتباط نزدیک و صمیمی این دو با یکدیگر است.

8037362_492

دیدار صمیمی محمد بن سلمان با جورج نادر در ریاض

نیویورک‌تایمز همچنین می‌گوید در یکی از دیدارهای نادر با افراد نزدیک به ترامپ، وی با تاکید بر این که دوست صمیمی ولیعهد عربستان و امارات است، عکس یادگاری خود با محمد بن سلمان و محمد بن زاید را که در گوشی موبایل خود ذخیره داشته به پسر ترامپ نشان داده است.

به نوشته نیویورک تایمز، پس از تحلیف ترامپ، جورج نادر بر روی طرحی برای بی‌ثبات‌سازی اقتصادی ایران کار می‌کرد و امید داشت که این طرح بتواند ایران را از ادامه برنامه هسته‌ای خود باز دارد. در این طرح مواردی مانند تلاش برای بازداشتن شرکت‌های غربی از سرمایه‌گذاری در ایران و نیز تلاش برای بی‌اعتماد کردن مسئولین جمهوری اسلامی به یکدیگر وجود داشت.

پاییز گذشته نادر به ریاض رفت تا با مقامات ارشد نظامی و اطلاعاتی عربستان درباره طرح بی‌ثبات سازی خود در ایران، رایزنی کند. طبق افشاگری نیویورک‌تایمز، او بر این باور بود که جنگ اقتصادی، کلید براندازی نظام ایران است.

بر اساس گزارش نیویورک‌تایمز، جورج نادر همچنین با اریک پرینس (مدیر بلک‌واتر) درمورد طرحی برای متقاعد کردن سعودی‌ها به پرداخت دو میلیارد دلار برای ایجاد یک ارتش خصوصی در راستای مقابله با حامیان ایران در یمن، گفتگو کرده است.

بر اساس آخرین گزارشی که روزنامه نیویورک تایمز منتشر کرده است و در بسیاری از تارنماهای اینترنتی نیز منتشر شده است دولت عربستان سعودی و ولیعهد فعلی آن در سال گذشته در دیداری با متخصصان نظامی آمریکایی و اسرائیلی از جمله رئیس سازمان نظامی خصوصی بلک واتر که در عراق افغانستان و اروپا و آمریکا به فعالیت های مزدوری دست می زنند طرحی را پیشنهاد می‌کنند که در چهارچوب این طرح لیستی از سران نظام اسلامی ایران را ارائه داده و خواستار ترور و از بین بردن آنان به عنوان دشمنان نظام عربستان سعودی می شوند، در بالای این لیست نام ژنرال قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس سپاه پاسداران ایران قرار دارد چیزی که بسیار قابل توجه است مبلغ بودجه ۲ میلیارد دلاری عربستان برای اجرای این طرح است این طرح شامل ترور سران جمهوری اسلامی ایجاد ناآرامی های داخلی در ایران توسط به خطر انداختن اقتصاد این کشور و تامین مالی اعتراضات داخلی و حمایت گسترده از اپوزوسیون وابسته نظام اسلامی ایران از جمله مجاهدین خلق و سلطنت طلب ها و جریانات کرد که با نظام اسلامی به درگیری مسلحانه میپردازند می باشد. مستقل از اینتر عربستان سعودی سالهاست که در زمینه فعالیت های رسانه ای از رسانه هایی مانند ایران اینترنشنال، رسانه نوری زاده به نام ایران فردا و چند رسانه مشابه حمایت گسترده مالی انجام میدهد.
بر اساس گزارش راشاتودی سرانه رژیم آمریکا نیز در ارتباط با این قضایا قرار داشته و اطلاعات کافی در این مورد دریافت کرده‌اند.
تنها طرح ۲ میلیارد دلار بودجه برای از بین بردن سران جمهوری اسلامی می تواند موجب جلب تعداد قابل توجهی از قاتلان حرفه ای و سازمانهای تروریستی خصوصی گردد بر اساس اخبار و گزارشات گیرد فضای رسانه ای منتشر شده است جمهوری اسلامی ایران از وجود این طرح ابراز بی اطلاعی نکرده است و اعلام کرده کردید اطلاع داشته است.
اینکه نظام قرون وسطایی عربستان سعودی در نظر دارد برای رسیدن به تمامی اهداف خود سرمایه هنگفتی را به کار ببندد و خطرات جدی را در منطقه ایجاد کند تازه نیست جنگ افروزی های آشکار این نظام در سوریه و یمن که منجر به تراژدی‌های انسانی عظیم گشته است نمونه‌های زنده آنند، تلاش اما برای تحریک اسرائیل به ترور رهبران حماس ترور علیه رهبران مخالف دولت عربستان در یمن ، سلاخی خاشقجی در سفارت عربستان در ترکیه، بخشی از طرح عربستان سعودی برای رسیدن به اهداف خود در منطقه می باشد.


منابع

Enthüllt: Saudi-Arabiens 2-Milliarden-Dollar-Mordauftrag (Teil I)
Enthüllt: Saudi-Arabiens 2-Milliarden-Dollar-Mordauftrag (Teil II)