اخبار ویژه

میلیاردها یورو از پول لیبی در بانکهای بلژیک «گم» شده است/ مشگل تراشی آمریکا در تحقیقات اختلاس

بلژیک اکنون درگیر رسوایی بزرگ است و آن مفقود شدن حدود ده میلیارد یورو از پولهای دولت لیبی است که در زمان رهبر فقید ابق این کشور سرهنگ معمر قذافی در بانکهای این کشور سپرده گذاری شد.

به گزارش راشا تودی، طرفهای آمریکایی در انجام دادن تحقیقات درباره مفقود شدن بخشی از پولهای لیبی در بلژیک مانع ایجاد می کنند.
­به نوشته اين الرای الیوم، نیمی از هفت میلیون مردم کشوری که تا قبل از تجاوز نظامی ناو به آن سویس آفریقا نامیده میشد در کشورهای همسایه پناهنده شده اند یا اینکه در اروپا آواره هستند و اوضاع کشورشان را از جمله کشتار، ویرانی ، پراکندگی جغرافیایی، اجتماعی و سیاسی، ناتوانی سازمان ملل متحد و جامعه بین المللی برای یافتن راه حلی برای مشکلاتشان، دنبال می کنند.

در حالیکه «جامعه بین المللی» غرب ساخته خودش چراغ سبز را به «ناتو» داد تا برای تحقق آنچه غرب آزادی، حقوق بشر و مبارزه با فساد می نامد به لیبی حمله کند اما تردیدها در خصوص پیگیری آنها درباره بیش از سیصد و پنجاه میلیارد دلاری است که در بانکهای غربی بلوکه شده است و بطور شتابان از این مبلغ کاسته می شود به این دلیل که رهبران جدید و شبه نظامیانی که به قدرت رسیدند از این مبلغ می دزدند.
بلژیک اکنون در یک رسوایی بزرگ به سر می برد و آن مفقود شدن حدود ده میلیارد یورو از پولهای دولت لیبی است که در زمان سرهنگ معمر قذافی در بانکهای این کشور سپرده گذاری شد.
دادستان بلژیک خواستار انجام دادن تحقیق رسمی درباره مفقود شدن این چند میلیارد و طرفهایی که این پولها را به دست آوردند شد. همچنین سازمان ملل متحد چنین تحقیقی را آغاز کرد اما طرفهای آمریکایی می خواهند در انجام این تحقیقات مانع ایجاد کنند تا نام مهره های آنها که نقش اساسی در انقلاب لیبی بازي کردند تا طرح انتقامجویی از لیبی را اجرا کند و فضا را برای دخالت ناتو و تغییر نظام و اعدام رئیس این کشور به شیوه ای خونین و وحشیانه فراهم کند، فاش نشود.
تحقیقات اولیه ای که برخی جزئیات آن را روزنامه ها و شبکه های تلویزیونی بلژیک فاش کردند نشان می دهد بخشی از این پولها به دست گروههای مسلح افراطی اسلامی رسید که نقش مهمی در سرنگونی نظام لیبی بازی کردند و همچنین به دست شخصیتهای سیاسی بلند پایه ، تاجران اسلحه و حتی باندهایی که در زمینه تجارت انسان و انتقال غیر قانونی مهاجران فعالیت دارند، رسید.
این، رسوایی جهانی بزرگی است که نشان دهنده حجم توطئه ای است که ملت و دولت لیبی با آن روبرو هستند به همین دلیل قدرتهای بزرگ به رهبری آمریکا تلاشهای فراوانی به عمل می آورند تا لیبی را محاصره کنند و قطعا فاش شدن بخشی از این توطئه شخصیتهای بزرگی از لیبی و غرب را سرنگون خواهد کرد.
سه میلیون لیبیایی در مصر و تونس زندگی می کنند و پولی برای درمان خود ندارند (در لیبی دوران قذافی درمان، تحصیل و سرمایه اولیه برای راه اندازی کار و ازدواج و بورسیه ارسال دانشجویان خارج و حداقل حقوق برای کسانی که توانائی کار نداشتند مجانی بود) در حالیکه پولهای آنها دزدیده می شود و کشورشان به دست شبه نظامیان به نام حقوق بشر و مبارزه با فساد ویران می شود.
در حمله نظامی ناتو به لیبی نقش مهمی را آمریکا فرانسه بریتانیا عربستان قطر و مصر ایفا کردند، آنان با فریب مردم لیبی به اسم مبارزه با فساد و برقراری آزادی و حقوق بشر در این کشور، لیبی را به ویرانه تبدیل کرده توان ثروت های ملی آن را به تاراج بردند.
واقعیتهایی که قطعا بطور جزئی یا کلی منتشر خواهد شد ابهام را برای میلیونها لیبیایی برطرف خواهد کرد و این اطلاعات کاری می کند آنها در محاسبات خود بازنگری و نگاه متفاوت و مسئولانه ای به آینده شان پیدا کنند که مهمترین پایه های آن بازسازی کشور براساس عدالت، دمکراسی، قوه قضائیه مستقل، و بازخواست از همه کسانی است که در توطئه ویرانی کشورشان نقش داشتند.

برای اطلاعات دقیقتر لطفا به مقاله «چرا بایستی قذافی کشته میشد؟». ارجاع میدهیم.