اخبار ویژه

مرگ جاسوسان آمریکایی در پی افشای سرویس ارتباطی آن‌ها توسط ایران و چین

منابع رسمی اطلاع داده‌اند که چندین تن از جاسوسان آمریکایی در ایران و چین در پی افشا و لو رفتن سرویس ارتباطی آن‌ها که امکان رصد و شنود ارتباطی با استفاده از گوگل را به آن‌ها می‌داده است، طی سال‌های اخیر به هلاکت رسیده‌اند.

بر اساس گزارشی که از سوی Yahoo News منتشر شده است، در بین سال‌های 2009 و 2013 آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا CIA، در پی افشا و لو رفتن اسرار ارتباطی افسران اطلاعاتی و عاملان میدانی آن‌ها از طریق وب‌سایتی که برای ارتباط این افراد مورداستفاده قرار می‌گرفته است، متحمل خسارات «فاجعه باری» شده. این گزارش به نقل از 11 افسر و کارمند اطلاعاتی و دولتی سابق است و پیش‌ازاین هیچ گزارشی از این ماجرا منتشر نشده بوده است.

یکی از این مقامات ارشد امنیتی و اطلاعاتی بیان کرده است «ما هنوز در حال تحمل تبعات این شکست هستیم و چندین تن از افراد ما در سراسر دنیا به خاطر این واقعه جان خود را ازدست‌داده‌اند».

به گفته این منابع، پلتفرم ارتباطی مبتنی بر اینترنتی که این افراد از آن‌ها استفاده می‌کرده‌اند برای اولین بار در خاورمیانه مورداستفاده قرارگرفته بود تا مسیری ارتباطی برای سربازان مستقر در مناطق جنگی باشد و قرار نبوده است که مورداستفاده سایر بخش‌های نظامی یا اطلاعاتی آمریکا قرار بگیرد اما به دلیل سهولت استفاده و کارایی آن، به‌تدریج از سوی عاملان اطلاعاتی مورداستفاده قرار می‌گیرد که این امر برخلاف پروتکل‌های اطلاعاتی آمریکا بوده است.

شروع افشای اطلاعات از این پلتفرم زمانی بوده است که ایران در زمان دولت باراک اوباما و در پی افشای برخی اطلاعات سری هسته‌ای خود به دنبال یافتن سرنخ‌هایی از جاسوسان احتمالی در داخل این کشور افتاد. در این اقدام اطلاعاتی ایران با استفاده از سرویس گوگل موفق به شناسایی پلتفرم ارتباطی شد که از سوی عاملان اطلاعاتی آمریکا مورداستفاده قرار می‌گرفت. مقامات آمریکایی بر این باور هستند که عاملان اطلاعاتی ایران با استفاده از ابزار جستجوی گوگل قادر به شناسایی وب‌سایت‌های سری CIA شده‌اند.

در سال 2011 ایران موفق به نفوذ در شبکه جاسوسی CIA شد و در ماه می آن سال اعلام کرد که موفق به شکستن 30 حلقه اتصال و ارتباط قوی جاسوسی آمریکا شده است. منابع آمریکایی بیان کرده‌اند که از این عملیات، تعدادی از عاملان اطلاعاتی آمریکا اعدام‌شده و برخی دیگر در زندان‌های ایران محبوس شدند. این عملیات هم‌زمان بود با گزارشی از سوی خبرگزاری ABC که در همان موقع در مورد افشای یک سیستم ارتباطی CIA سخن می‌گفت.

هم‌زمان، در چین نیز به‌واسطه افشای سیستم ارتباطی به طریق مشابه، 30 عامل اطلاعاتی آمریکایی از سوی دولت چین به اعدام محکوم شدند، و حتی پکن موفق به نفوذ به دومین سیستم ارتباطی موقتی CIA شد، که از سیستم اول مشتق شده بود و امکان آن را به چین داد که تک‌تک جاسوسان و عاملان اطلاعاتی CIA در چین را رصد و مورد شناسایی قرار دهد.

منابع آمریکایی میگویند که این موضوع در پی اجماع عمومی بین ایران و چین بوده است که باهم اطلاعات موجود را تبادل کرده و دست به یک عملیات دوجانبه علیه سیستم اطلاعاتی آمریکا زده‌اند. بااین‌حال جاسوسان اطلاعاتی که در روسیه به سر می‌برده‌اند بلافاصله و با هشدار در خصوص این اتفاقات قادر به تغییر سیستم ارتباطی شده و توانستند از این مخمصه فرار کنند.

منابع آمریکایی گفته‌اند که پیش‌ازاین اتفاقات فردی به نام «جان ریدی» که وظیفه استخدام عاملان اطلاعاتی برای CIA در داخل ایران را داشته است، در خصوص قابلیت هک شدن این سیستم ارتباطی به دولت آمریکا در سال 2008 هشدار داده بود. وی بیان کرده بود که ممکن است حتی 70 درصد از عملیات پیش‌ازاین افشا شده باشد. «جان ریدی» بعداً به دلیل «تداخل منافع» از کار خود برکنار شد.

منابع آمریکایی بیان کرده‌اند که در خصوص این فاجعه اطلاعاتی در کاخ سفید و کمیته اطلاعات سنا بحث‌وجدل‌های فراوانی درگرفت ولی درنهایت هیچ نهادی مسئولیت آن را بر عهده نگرفت. یکی از مقامات آمریکایی در این خصوص به یاهو گفته است: بزرگ‌ترین تهدید داخلی برای ما نهادهای خود ما هستند.تابناک