سرتیتر

گاردین: شبکه تلویزیونی «ایران اینترنشنال» از سوی عربستان و یکی از متهمان به قتل خاشقجی تامین مالی میشود

روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی اختصاصی به ارتباطات یک شبکه تلویزیونی ضد رژیم ایران با عربستان سعودی پرداخته و فاش کرده یکی از تأمین‌کنندگان مالی این شبکه یک تاجر نزدیک به «محمد بن سلمان»، ولیعهد رژیم عربستان سعودی است.

بر اساس گزارش روزنامه گاردین که به قلم سعید کمالی دهقان نگاشته شده، شبکه تلویزیونی «ایران‌ اینترنشنال» که دفتر آن در لندن قرار دارد، از سوی یک سازمان مخفی و شرکتی تأمین مالی می‌شود که مدیر آن یک تاجر سعودی با ارتباطات نزدیک به «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی است.

افشای این ارتباطات در شرایطی صورت گرفته که در لندن نگرانی‌ها از فعالیت‌ شبکه‌های رسانه‌ای وابسته به رژیم عربستان سعودی شدت گرفته است.

یک منبع به گاردین گفت «محمد بن سلمان» که به عقیده بسیاری اصلی‌ترین چهره دخیل در قتل «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول است حامی شبکه «ایران‌اینترنشنال» است. این شبکه که دفتر آن در «چیزیک» واقع در غرب لندن قرار دارد گزارش‌ها درباره دریافت بودجه از دربار سعودی را تکذیب نکرده است.

«ایران اینترنشنال» اولین شبکه فارسی‌زبان بود که بعد از وقوع حمله تروریستی در شهر اهواز با «یعقوب حر التستری» سخنگوی سازمان جدایی‌طلب و تروریستی «الاحوازیه» مصاحبه کرد. تستری در این مصاحبه از کشتار صورت گرفته در این حادثه تمجید کرد.

گاردین نوشته ایران‌اینترنشنال سال گذشته به طور غیر منتظره در عرصه رسانه‌ای خارج از کشور ایران ظاهر شد و به اکثر ۱۰۰ نفر از کارکنانش، حقوق‌های بالا که گاها دو برابر شبکه‌های رقیب بود پیشنهاد داد. این شبکه، علی‌رغم این درباره منابع تأمین این بودجه‌ها شفاف عمل نمی‌کرد.


روزنامه گاردین در جزئیات بیشتر از گزارشی که چهارشنبه درباره منابع مالی «ایران‌اینترنشنال» منتشر کرده، نقش یکی از عاملان رده بالای ترور «جمال خاشقجی»،

تصویر از یوتوب و کپی رایت ایران اینترنشنال اصغر رمضانی پور از مسئولان اصلی شبکه ایران اینترنشنال

روزنامه‌نگار منتقد سعودی در راه‌اندازی و تأمین مالی این شبکه ضد ایرانی را فاش کرده است.

منبع روزنامه گاردین گفته «سعود القحطانی»، مشاور پادشاهی عربستان سعودی که بعد از بالا گرفتن رسوایی‌ها بر سر ترور «جمال خاشقجی» از تمامی مناصبش برکنار شد یکی از تأمین‌کنندگان مالی تلویزیون ضدایرانی «ایران‌اینترنشنال» است.

«سعود القحطانی» متولد هفتم ژوئن 1978، تا روز 28 مهر، مشاور دربار پادشاهی در حد یک وزیر و سرپرست مرکز مطالعات و امور رسانه‌های دربار پادشاهی و نزدیک‌ترین فرد به محمد بن سلمان به‌شمار می‌رفت، وی 20 اکتبر با فرمان ملک سلمان به‌عنوان سپر بلای بن‌سلمان در ارتباط با رسوایی‌های ترور خاشقجی برکنار شد.

خبرگزاری انگلیسی رویترز اخیرا به نقل از منابعی اطلاعاتی در ترکیه و منبعی غربی گزارش داد که سعود القحطانی شخصاً از طریق «اسکایپ» عملیات ربودن و قتل خاشقجی را زیر نظر داشته است.

در حالی که قتل خاشقجی بیش از هر زمان دیگر آشکار کرده عربستان سعودی کوچکترین انتقادی از سلطنت مطلقه در این کشور را برنمی‌تابد، ریاض در سال‌های گذشته اقدام به ایجاد سازمان‌های رسانه‌ای به زبان‌های دیگر کرده که در آنها آزادی بیان تبلیغ و ترویج می‌شود.

گاردین نوشته این شبکه تلویزیونی منابع تأمین مالی خودش را برای کارکنان ایرانی‌تبار خودش افشا نکرده است یکی از کارکنان آن گفت: «به من گفته شد که حتی یک ریال از بودجه آن از طرف عربستان سعودی تأمین نمی‌شود. اگر می‌دانستم پول این رسانه از طرف عربستان است در آن کار نمی‌کردم.»

وی اضافه کرد که تلویزیون ایران اینترنشنال به شبکه‌ای برای ترویج تفرقه‌های قومی و فرقه‌گرایی تبدیل شده است.

چند ماه پیش از ایران‌اینترنشنال بابت پخش مستقیم راه‌پیمایی اعضای سازمان مجاهدین خلق که یک یازمان مرتبط با عربستان سعودی است، انتقاد شد.

یکی از منابع گاردین گفته که سیاست‌های رسانه‌ای شبکه تحت تأثیر سرمایه‌گذاران مخفی‌ای قرار گرفته که خودشان را پشت شرکتی در «جزایر کیمن» (بخشی از مستعمرات فرادریایی انگلیس در دریای کارائیب) پنهان کرده‌اند. این منبع گفته پوشش رسانه‌ای فعالیت‌های «مجاهدین خلق» یکی از موارد این اثرپذیری است.

گزارش گاردین همچنین نشان می‌دهد شبکه تلویزیونی «ایران‌ اینترنشنال» از سوی یک سازمان مخفی و شرکتی تأمین مالی می‌شود که مدیر آن یک تاجر سعودی با ارتباطات نزدیک به «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی است.

«وولانت مدیا»، شرکتی که اداره «ایران اینترنشنال» را به‌عهده دارد، رئیسی به نام «عادل عبدالکریم» دارد که تبعه سعودی است. او ارتباطات کاری طولانی‌مدتی با برخی از مرتبطان و معتمدان دربار سعودی، از جمله فردی به نام «عبدالرحمن الراشد» دارد. الراشد از اعضای هیئت مدیره «شرکت بازاریابی و پژوهشی سعودی»، بزرگترین شرکت انتشاراتی در خاورمیانه است.

منابع متعدد گفته‌اند الراشد، که مدیر سابق شبکه خبری العربیه است از جمله نفرات دخیل برای راه‌اندازی و تأمین بودجه «ایران اینترنشنال » است.

یک منبع گفته عربستان سعودی برای راه‌اندازی ایران‌اینترنشنال حدود 250 میلیون دلار صرف کرده است. این شبکه در حال حاضر هیچ تبلیغاتی ندارد و به کارکنانش دو برابر رسانه‌های دیگر پیشنهاد حقوق داده است.

افشای این ارتباطات در شرایطی صورت گرفته که در لندن نگرانی‌ها از فعالیت‌ شبکه‌های رسانه‌ای وابسته به رژیم سعودی شدت گرفته است.

https://www.theguardian.com/media/2018/oct/02/ofcom-investigates-tv-network-interview-praising-terror-attack-iran

https://www.theguardian.com/world/2018/oct/31/concern-over-uk-based-iranian-tv-channels-links-to-saudi-arabia

منابع داخلی ایران ایلنا، فرارو و تسنیم