تیتر۱

چرا هزاران هندوراسی بسوی مرز ایالات متحده در حرکت‌ اند

pueblo-hounduras
 
منبع: نیوزکلیک

برای هزاران هندوراسی که بخشی از کاروان مهاجرین به سوی ایالات متحده هستند، سخنان اخیر رییس‌جمهور دونالد ترامپ یک مورد دیگر از پیگردی است که آن‌ها در تلاش برای فرار از شرایط هولناک زندگی با آن مواجه هستند. روز دوشنبه، ترامپ کشورهایی را که مهاجرین از آن عبور می‌کنند- هندوراس، ال سالوادور، و گواتمالا- برای متوقف نکردن مهاجرین تهدید به تحریم کرد. او هم‌چنین آن‌ها را جنابتکار نامید. این علاوه بر سرکوب ددمنشانه‌ای است که آن‌ها از آغاز حرکت خود با آن رو‌به‌رو بوده اند.

حدود ۷۰۰۰ نفر بخشی از کاروانی هستند که اوايل هفته گذشته آغاز شد. دلايل برای فرار آن‌ها گوناگون است اما اکثر دلايل در ارتباط با نبود شرایط زندگی مناسب در هندوراس است. مردم به آموزش، مراقبت بهداشتی و اشتغال دسترسی ندارند، و خشونت در همه جا وجود دارد. وضعیت طی دهه گذشته با کودتا، تحمیل دیکتاتوری و انتخاب غیرقانونی دوباره خوان اورلاندو هرناندز بسیار وخیم‌تر شده است. بسیاری گفته اند که هزاران هندوراسی‌ که به سوی مرز ایالات متحده در حرکت اند در جست‌وجوی «رؤیای آمریکایی» نیستند، بلکه از کابوس هندوراسی فرار می‌کنند.

هشتگ «بهتر است من بروم» (#MejorMeVoy) وسیعاً به کار برده می‌شود، مردم شرایط شدیداً نامساعدی را که در هندوراس با آن مواجه هستند، برجسته می‌سازند.

کاروان با فوران همبستگی مردم سراسر جهان روبه‌رو شده است. در گواتمالا و مکزیک، سازمان‌های اجتماعی بسیار و اهالی که در مسیر کاروان زندگی می‌کنند در سازماندهی آذوقه، غذا و حمایت عمومی از هندوراسی‌ها شرکت کرده اند.

اما، پاسخ دولتی توسل به تهدیدات بوده است. چندین مقام رسمی در ایالات متحده، و هم‌چنین در گواتمالا و هندوراس هشدار داده اند که مهاجرین در صورت رسیدن به ایالات متحده سرکوب و اخراج خواهند شد. مهاجرين، هم در مرز هندوراس با گواتمالا و هم در مرز گواتمالا-مکزیک با گاز اشک‌آور و باتون مورد هجوم قرار گرفتند.

 

دونالد ترامپ به کرات در توئیتر تهدید کرده است که کمک به این سه کشور را قطع خواهد کرد. او حتا ادعا کرد که کاروان پُر از «جانیان» و «خاورمیانه‌ای‌های ناشناخته» است و به این دلیل یک وضعیت اضطراری ملی است. ترامپ هم‌چنین «گَشت مرزی» را به حال آماده‌باش درآورده و تهدید کرده است که ارتش ایالات متحده را در نزدیکی مرز مستقر خواهد کرد.

دونالد ترامپ به کرات در توئیتر تهدید کرده است که کمک به این سه کشور را قطع خواهد کرد. او حتا ادعا کرد که کاروان پُر از «جانیان» و «خاورمیانه‌ای‌های ناشناخته» است و به این دلیل یک وضعیت اضطراری ملی است. ترامپ هم‌چنین «گَشت مرزی» را به حال آماده‌باش درآورده و تهدید کرده است که ارتش ایالات متحده را در نزدیکی مرز مستقر خواهد کرد.او حتا تا جایی پیش رفت که ضمن تشکر از نیروهای انتظامی مکزیک ویديویی را دوباره پخش کرد که نشان می‌دهد پلیس ضدشورش برای سرکوب مهاجرین به مرز مکزیک-گواتمالا اعزام شده است. او در تلاش برای انگیختن احساسات علیه حزب دمکرات پیش از انتخابات میان دوره‌ای در نوامبر، حتا سعی کرد کاروان را نتیجه سیاست‌های مهاجرتی حزب دمکرات ترسیم کند.

غايب در میان همه این‌ها این پرسش است که چرا هندوراسی‌ها فرار می‌کنند. «حزب آزادی و احیاء» (Partido Libertad y Refundación)، تحت رهبری رییس‌جمهور سابق مانوئل زلایا که در سال ۲۰۰۹ با یک کودتا سرنگون شد، در پاسخ به اظهارات مقامات ایالات متحده بیانیه‌ای صادر کرد. در بیانیه آمده است: «شما همه، همراه با دونالد ترامپ، از تقلب انتخاباتی اهریمنی نوامبر ۲۰۱۷ حمایت کردید و یک سرکوب خشونت‌بار را علیه معترضین به راه انداختید، که در نتیحه آن بسیاری از معترضین ترور شدند و دیگران هنوز به مثابه زندانی سیاسی در بازداشت هستند. [در تمام این مدت] می‌دانستید که این خود خوان اولاندو هرناندز است که برای چپاول دولت، برای وضعیت فاجعه‌بار اقتصاد، برای خشونت، برای ناامنی و خودکامگی که بدون تردید ریشه‌های بحران ژرفی هستند که مردان و زنان هم‌میهن ما را مجبور به فرار می‌کنند، مسؤول است.»

شرایط در هندوراس چگونه است؟
هندوراس یکی از فقیرترین کشورها در آمریکای لاتین است. بیش از ۶۵ درصد جمعیت در فقر زندگی می‌کند و ۴۰ درصد در شرایط فقر مطلق قرار دارد. هندوراس هم‌چنین دومین کشور دچار نابرابری در منطقه است.

هندوراس از بدو تشکیل عمدتاً تحت کنترل دولت‌های محافظه‌کار خدمتگزار ایالات متحده و منافع امپریالیستی آن بوده است. یکی از بزرگ‌ترین پایگاه‌های نظامی ایالات متحده در جهان در پالمرولا هندوراس قرار دارد، که به مثابه نقطه استراتژیک برای سرکوب نارضایتی در منطقه عمل می‌کند. به عنوان مثال، در دهه ۱۹۸۰ در اوج مبارزات چریکی چپ در گواتمالا، ال سالوادور و نیکاراگوئه، بسیاری از عملیات نیروهای ضدشورشی از قلمرو هندوراس هماهنگ می‌شد. امروز، هندوراس هم‌چنان یک کشور شدیداً نظامی است. علی‌رغم غیبت هر گونه درگیری مسلحانه داخلی، نیروی نظامی و پلیس آن در سراسر کشور مستقر می‌باشند و در مناطق اقتصادی دارای اهمیت استراتژیک متمرکز هستند.

هندوراس از نظر اقتصادی نیز برای امپراتوری کلیدی بوده است. هندوراس تاریخاً زمین و کار ارزان در اختبار شرکت‌های فراملیتی قرار داده است. به عنوان مثال، «شرکت یوناتید فروت» (United Fruit Company) مستقر در ایالات متحده که اکنون «چکیتا بنانا» (Chiquita Bananas) نامیده می‌شود، از اوايل قرن بیستم در هندوراس فعاليت کرده است. شرکت از شرایط کار نامناسب و دستمزهای پایینی که به کارگران هندوراسی می‌پردازد، سود می‌برد. در پاسخ، در سال ۱۹۵۴، هزاران کارگر برای مطالبه شرایط کار بهتر، حقوق و ایجاد قانون کار و مطالبات دیگر اعتصاب کردند.

از کودتای ۲۰۰۹ به بعد، افزایش چشم‌گیری در امتیازات داده شده به شرکت‌های فراملیتی در بخش‌های معدن، انرژی و کشت‌وصنعت داده شده است. این پروژه‌ها همه نوع تأثیرات گوناگون- از جابه‌جایی جوامع تا آلودگی آب و محیط زیست آن‌ها را داشته اند. در کشوری با حداقل حمایت دولت و بيکاری بالا، قطع دسترسی مردم به آب پاکیزه و به توانایی کار بر روی زمین‌شان تأثیر هولناکی داشته است. این پروژه‌های استخراجی عظیم با مقاومت شدیدی که ددمنشانه سرکوب می‌شوند، رو‌به‌رو بوده اند.

یک مورد از این سرکوب‌، ترور خانم «بِرتا کاسراس» و حمله به جنبش تحت رهبری او به نام «شورای مدنی سازمان‌های مردمی و بومی هندوراس» بود. بِرِتا و «شورای مدنی سازمان‌های مردمی و بومی هندوراس» (COPINH) بخشی از مقاومت در برابر کودتای ۲۰۰۹ بودند و از نزدیک می‌دیدند که تحمیل پروژه‌های عظیم در قلمرو جامعه بومی «لنکا» چگونه از پی‌آمدهای مستقیم کودتا است. پروژه سد «آگوآ زارکا» که «شورای مدنی سازمان‌های مردمی و بومی هندوراس» همراه با جامعه «ریو بلانکو» در براب آن مقاومت می‌کرد، مجوز امتیاز خود را کمی پس از کودتا دریافت کرد.

در سال ۲۰۱۷، «شاهد جهانی» هندوراس را خطرناک‌ترین کشور برای فعال محیط زیست بودن اعلام کرد. از سال ۲۰۱۰ حداقل ۱۲۰ کنشگر هندوراسی در حمایت از رودخانه‌ها، جنگل‌ها و زمین خود کشته شده اند.

هندوراس هم‌چنین برای سطوح بالای جنایت در نتیجه حضور «مارا»ها (Mara) که ساختارهای جنایت سازمان‌یافته اند، شهرت دارد. این‌ها از سوی سطوح بالای پلیس و مقامات دولتی که از جوانان هندوراسی به مثابه مهره‌هایی در جنگ خود برای کنترل قلمرو و مواد مخدر استفاده می‌کنند، کنترل می‌شوند. سیاست «مارا»ها عموماً این است که کسانی را که از فرمان آن‌ها سرپیچی کرده یا بخواهند فرار کنند، می‌کشند. بسیاری که در حال‌حاضر از هندوراس فرار می‌کنند به این دلیل است.

فساد سیستماتیک، نظام بهداشتی در حال فروپاشی و آموزش عمومی بدون بودجه دیگر عوامل کلیدی هستند، که زندگی را در هندوراس برای اکثریت شهروندان آن غیرقابل تحمل می‌کنند. اکثر این شرایط نتیجه مستقیم سیاست‌های دولت‌های عمدتاً محافظه‌کار هندوراس و ایالات متحده است که نفوذ اقتصادی، سیاسی و نظامی چشم‌گیری بر کشور دارد. پس از کودتای ۲۰۰۹ و نابودی دمکراسی، این بخش‌ها طرح خود را برای فروش منابع هندوراس به شرکت‌های خارجی، نظامی کردن قلمرو در دفاع از این پروژه‌های سرمایه، و ریختن منابع دولتی برای بهداشت و آموزش به جیب نخبگان سیاسی، تشدید کردند.

در چند روز آینده، هزاران هندوراسی که بخشی از کاروان هستند به سفر خود به سوی مرز ایالات متحده ادامه حواهند داد، و مطمئناً در آنجا با مشکلات حتا بزرگ‌تری رو‌به‌رو خواهند شد. مصیبت مهاجرین هندوراسی خیره‌کننده‌ترین نمونه از تناقضات سیاست ایالات متحده است، که به ایجاد شرایط زندگی هولناک در اکثر کشورها انجامیده است، و با این وجود در صدد آن است کسانی را که می‌خواهند از این شرایط فرار کنند، مجازات کند.

در آوریل، یک «کاروان مهاجرین آمریکای مرکزی»، متشکل از ۱۰۰۰‌ نفر با سرکوب و تهدیدات مشابهی از جانب ترامپ و مقامات ایالات متحده رو‌به‌رو شد و از فرصت تقاضا برای پناهندگی محروم گردید.

https://www.newsclick.in/why-are-thousands-hondurans-walking-towards-us-border