دریافتی, سرتیتر

حسين اكبري ، همبستگي ملي ! بين المللي؟ – رضا رخشان

حسين اكبري ، همبستگي ملي ! بين المللي؟ در جهت توجيه عملكرد
اول بگويم كه ديگر بر همگان روشن شده است كه مطالب ما را نه اخبار روز و نه هيچكدام از سايتهاي و جريانات سياسي كه از لحاظ عملي با خط اكبري در يك مسير قرار دارند نمي زنند، ولي خوشحال هستم كه همين صفحه فيسبوك توانسته كار خودش را انجام دهد.
دو هفته پيش مطلبي در رابطه با صحبت تلفني ام با اقاي اكبري در صفحه فيسبوك گذاشتم كه ايشان در اين جواب با حمايت از شهابي نشان داد كه مباحث ما درست بود و وضعيت سنديكاي شهابي تا چه حد خراب است. حمايت اكبري از سنديكاي شهابي درست در خط خانه کارگر وشرکا ، شركت در انتخابات ياران شهابي در انتخابات شوراهاي اسلامي با حمايت بقيه مدعيان باصطلاح كارگري در خارج از كشور در يك هماهنگي كامل قرار دارد.
اكبري در دو دهه گذشته هم مخالف حمايت هاي بين المللي بود و با نهادهاي دولتي همكاري كرد و به آنها گفت » چندی پیش از سوی کانون عالی انجمن های صنفی کارگران به امضای مدیر کل آن کانون دریافت کردم که متن آن را در زیر می آورم:
با سلام
احتراما به استحضار می رساند با توجه به اهمیت موضوع اصلاحیه قانون کار که در دستور کار دولت محترم جهت ارائه به مجلس شورای اسلامی قرار دارد کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران به عنوان نماینده بخشی از جامعه بزرگ کارگران و یکی ازشرکای اجتماعی سه جانبه گرایی، تصمیم به اخذ نظرات کارشناسان و اساتید فن درخصوص اصلاح قانون کار را داشته لذا مستدعی است نظرات و پیشنهادات اصلاحیه مفاد مختلف قانون کار را حداکثر تا تاریخ 4/5/90 به دفتر این کانون ارسال نمایید . و…..
نامه ارسالی فاقد پیوست (که علی الااصول باید اصلاحیه دولتی باشد) بود. با مراجعه به روزنامه ها و مطبوعات نیر نتوانستم نشانی از لایحه ی مربوطه پیدا کنم ناچار و باتصور اینکه ممکن است رونوشتی از آن را بتوانم از کانون تهیه کنم با دفتر کانون تماس تلفنی گرفتم و در خواست رونوشتی از آن را کردم و متاسفانه جوابی در یافت نکردم و لاجرم با یکی از دوستان نزدیک به کانون تماس گرفتم تا از چند وچون اصلاحیه مذکور باخبر شوم که دریافتم که اصلاحیه اساساً انتشار بیرونی نیافته و گویا خود اعضای کانون هم از آن اطلاع چندانی ندارند .
به حکم احترام و منطق باید درخواست کانون را اجابت می کردم اما موضوع از این قرار است که وقتی روشن نیست «موضوع اصلاحیه قانون کار که در دستور کار دولت » چیست، تصمیم به اخذ نظرات کارشناسان و اساتید فن درخصوص اصلاح قانون کار چه معنایی دارد ؟ وقتی نیت و قصد دولت از اصلاح قانون کار آشکار نشده است و معلوم نیست چه موادی از قانون با چه انگیزه ای اصلاح یا حذف ویا ترمیم میشود چگونه می توان به نقد نظرات دولت در آن لایحه یا اصلاحیه نشست؟ واقعیت آن است که قانون کار کنونی دارای اشکالات فراوانی در دفاع از منافع کارگران در روابط کار است و از سوی دیگر به حکم سابقه ی این دولت و دولت های پیشین نیز روشن است که نه تنها اراده ای در راستای برطرف کردن آن اشکالات و ضعف های قانونی وجود نداشته است بلکه در مواردی از آن ضعف ها برای ناکارآمدی بیشتر در اجرای قانون استفاده شده است . مصداق آشکار آن تصمصم دولت نهم در بکار گیری ماده 191 قانون کار در معافیت کارگاه های دارنده تا 10 کارگر از برخی مواد این قانون و تمدید آن تا کنون. در نتیجه می توان برداشت کرد که این اصلاحیه در ادامه همان سیاست هاست و با توجه به دلایل و قرائن منطقی هم به نظر می آید که اصلاح این قانون محدودیت های بیشتری برای کارگران ایجاد کند. مهم ترین این دلایل عدم انتشار بیرونی اصلاحیه برای آگاهی افکار عمومی کارگران و مزد و حقوق بگیران تحت پوشش مقررات وزارت کار است. با توجه به اینکه روشن نیست که در باره چه چیز باید نظر داد و اینکه آیا نظرات پیرامون ضعف ها وناکارمدی های قانون فعلی تا چه اندازه مورد توجه دولتی قرار می گیرد که تا همین حالا هم به قانون کار و قانون اساسی در باره حقوق کارگران به عنوان بخشی از ملت عمل نکرده است آیا منشاء اثری خواهد بود یا نه؟ اما روی سخن من در اینجا نه دولت که کانون عالی است و درست تر آن دیدم که با کانون به عنوان یک نهادی که خود را نماینده بخشی از جامعه بزرگ کارگران می داند به گفتگو بنشینم و انتظار دارم کانون به این نکات به عنوان نظری کارشناسانه، به درستی و فارغ از هرگونه پیشداوری توجه کند این گفتگو را با چند پرسش اساسی آغاز می کنم امید آنکه فضای مناسبی برای پیشبر آن به وجود آید و اما پرسش ها:»
حالا كه مراوده بين المللي بنفع خط آنها شده است، بالاي منبر رفته است . در داخل كشور كسي نه با اكبري كار دارد و نه سنديكاي شهابي با اين كارهايش از شركت در انتخابات شوراهاي اسلامي و حمايت از خانه کارگر ديگر وجهه اي ندارد. ما معطل مي مانيم تا خط عِوَض كردن هاي ديگران را ببينيم.
شهابي- اكبري پيوندتان مبارك
رضا رخشان