تیتر, سياسی, سرتیتر

چرا همه از معامله ادلب راضی اند؟

1539878606360_attachment-1-2034079142.png
 
منبع: چپ (Sol)

ارهان نالاچی، عضو کمیته مرکزی حزب کمونیست ترکیه مقاله‌ای پیرامون معامله اخير روسیه-ترکیه درباره ادلب نوشت. نالاچی در مقاله خود تأکید می‌کند که همه طرف‌ها به دنبال حفظ مناطق تحت سلطه خود هستند و به این دلیل است که همه معامله روسیه-ترکیه را ستودند.

در ۱۷ سپتامبر رهبران روسیه و ترکیه پیرامون ایجاد یک منطقه غیرنظامی در ادلب سوریه، آخرین دژ عمده جهادیون، توافق کردند.

چرا همه از معامله ادلب خرسندند؟
من معتقدم که معامله ادلب که در سوچی بین روسیه و ترکیه امضاء شد در تاریخ به مثابه عجیب‌ترین معامله ثبت خواهد شد، زیرا همه نیروهایی که برای خفه کردن یکدیگر تلاش می‌کنند، به ستودن آن ادامه می‌دهند.

ببینیم ترامپدرباره آن چه می‌گوید: «من فکر می‌کنم میلیون‌ها نفر کشته می‌شدند، آن شرم‌آور می‌بود. ترکیه کمک بزرگی بوده است. ترکیه عالی بوده است.»

پیش از هر چیز،لازم به اشاره می‌دانم که ستایش این هیولایی که سرمایه آمریکایی را نمایندگی می‌کند برای همه ملت‌ها ناخوشایند است. و با این وجود، هر چیز ضد خود را دارد و من در پایان مقاله به رویدادی اشاره خواهم کرد که این وضعیت تحقیرآمیز را برای ترکیه به وجود آورده است.
اجازه بدهید با خوشحالی بی‌ حد‌وحصر درباره ادلب ادامه بدهیم.

نماینده اتحادیۀ اروپاییمی‌گوید: «پس از معامه ادلب به میانجی‌گری ترکیه و روسیه که جلوی یک قتل‌عام را گرفت، ما می‌توانیم دوباره نفس راحتی بکشیم. من می‌خواهم ار ترکیه و روسیه به خاطر تلاش‌هایشان تشکر کنم.»

نظر نماینده عربستان سعودیکه صدها هزار نفر را در یمن قتل‌عام کرده چیست؟

«هر بار که از وضعیتی که درگیری را افزایش می‌دهد جلوگیری شود، یک گام مثبت است. و ما امیدواریم که آن موضوع بتواند از طريق مذاکره حل‌وفصل شود. من فکر می‌کنم این یک رویداد مثبت است.»

ما باید ریاکاری در درون این جبهه را افشاء کنیم. ایالات متحده، فرانسه، بریتانیا، آلمان و متحدین آن‌ها کم‌ترین علاقه‌ای به جان و ایمنی مردم ندارند. همه خیلی خوب می‌دانند آن‌ها طی ۲۰ سال گذشته چگونه میلیون‌ها نفر را در عراق و لیبی به قتل رساندند، البته همه قتل‌عام‌ها در تاریخ طولانی آن‌ها بماند- و چگونه در منابع نفتی سهیم شدند. آن‌ها، طی موج مهاجرتی که از سال ۲۰۱۴ فقط به خاطر این حمله غیرانسانی به راه افتاد نظاره‌گر غرق شدن حدود ۱۵ هزار نفر در مدیترانه بودند. آن‌ها اکنون در پی ایجاد اردوگاه‌ها برای مهاجرین در اروپا هستند.

در واقع، ارتش سوریه برای درهم شکستن صدها هزار جهادگرا که در ادلب سنگر گرفته اند از طريق تک تیراندازی و مصاف خیابانی با کمک روسیه، نه برای یک قتل‌عام، برنامه‌ریزی می‌کرد.

امپریالیسم ایالات متحده، از سوی دیگر، با دست‌آویز سلاح‌های شیمیایی و از طريق تکرار آن صحنه‌پردازی، حمله علیه سوریه را تدارک می‌دید. ناوگان ششم، و هم‌چنین نیروی دریایی بریتانیا و فرانسه به حوالی سواحل سوریه آمده بودند. نقش اسرائیل در این حمله احتمالی را از ياد نبریم.

امپریالیسم ایالات متحده، از سوی دیگر، با دست‌آویز سلاح‌های شیمیایی و از طريق تکرار آن صحنه‌پردازی، حمله علیه سوریه را تدارک می‌دید. ناوگان ششم، و هم‌چنین نیروی دریایی بریتانیا و فرانسه به حوالی سواحل سوریه آمده بودند. نقش اسرائیل در این حمله احتمالی را از ياد نبریم.

ما نمی‌دانیم روسیه و سوریه درباره یک حمله احتمالی ایالات متحده چه اطلاعاتی داشتند، اما خنثا کردن این حمله با توافق به نظر می‌رسد دلیل اصلی خشنودی آن‌ها از توافق سوچی باشد.

همه دلیل بسیار مهم دیگر رضایت روسیه از توافق سوچی را می‌دانند. امروزه، تنش‌های درون-ناتو به مثابه یک دلیل عمده برای جلوگیری از تشدید بیش‌تر تجاوزگری ایالات متحده علیه روسیه به نظر می‌رسد. ما در این ستون چندین بار به موضع ضدونقیض آلمان اشاره کرده ایم. به علاوه، سیاست موازنه‌ای ترکیه و محیط بی‌اعتمادی که ترکیه در درون ناتو به وجود آورده، برای روسیه یک مزیت بزرگ به شمار می‌آید، و توافق سوچی راه را برای ادامه وضعیت دودل ترکیه هموار ساخته است.

با این وجود، ما هنوز در این باره که چرا ایالات متحده و متحدین آن این چنین از توافق سوچی راضی اند، چیزی نگفته ایم.

اگر باندهای جهادگرا از سوی دولت سوریه از ادلب رانده شوند، منطقه در شرق سوریه که تحت سلطه ایالات متحده قرار دارد، بحث‌انگیزتر و نامشروع‌تر خواهد شد. اکنون، تقسیم سوریه به مناطق سلطه آشکارتر شده است. یک منطقه سنی در شمال-غرب تحت سلطه ترکیه، یک منطقه کردنشین در شمال- شرق تحت سلطه ایالات متحده، و یک منطقه دولت سوریه تحت سلطه روسیه در باقی اراضی.

ما می‌دانیم چیزی که امپریالیسم ثبات می‌نامد یک سهم‌خواهی امپریالیستی است. پیشنهاد مولود چاووش اوغلو [وزیر امور خارجه ترکیه] فوراً پژواک یافته است، و هفت دولت، از جمله ایالات متحده، پیشنهاد مذاکره درباره قانون اساسی سوریه و انتخابات را برای ایجاد این «ثبات» مطرح کرده اند. به ديگر سخن، آن‌ها می‌خواهند روشن کنند کدام انحصارات ساختمانی، انرژی، دارویی و تولیدی از طريق سلطه‌های فوق‌الذکر در سوریه سهم خواهند داشت.

اما درباره اتفاقی که ستایش تحقیرآمیز ترامپ و احترام ترکیه را نشان داد:
دو عضو رهبری «حزب سوسیالیسم و رهایی»، که به نحو فزاینده‌ای نیرومندتر می‌شود و موضع طبقاتی زحمتکشان ایالات متحده را مستقل از سرمایه در ایالات متحده نمایندگی می‌کند، به ترکیه سفر کردند و با کارگران رزمنده دیدار داشتند. علی‌رغم بُعد مسافت، یک رابطه روشن بین کارگران دو کشور متفاوت، که تحت شرایط مشابهی مبارزه می‌کنند، برقرار شده است.

در همه جوانب، همبستگی بین‌المللی سیاست‌های طبقه کارگر نقش بزرگی در آزادی مردم سوریه، هم در ترکیه و هم در سوریه، خواهد داشت.

http://news.sol.org.tr/why-everybody-contents-idlib-deal-175353