بین المللی, سرتیتر

روی دیگر برنده جایزه نوبل شیمی

george_smith
 
منبع: نیوزکلیک
نویسنده: ساندیپان تالوکدار

جورج اسمیت عضو  سازمان چپ‌گرای «صدای یهودی برای صلح»و یک هوادار سرسخت جنبش «تحريم، عدم‌سرمایه‌گذاری و مجازات‌ها»علیه اسرائيل است

تفکر در درون یک آزمایشکاه برای کشف برخی از ژرف‌ترین اسرار طبیعت تنها چیزی نیست که جورج اسمیت، برنده امسال جایزه نویل در شیمی را به خود مشغول کرده است.کنشگری سیاسی روی دیگر کار او بوده است.اسمیت دیرزمانی است که یک کنشگر جانبدار فلسطین و منتقد پرطنین خشونت بلاانقطاع اسرائيل در فلسطین بوده است.او عضو«صدای بهودی برای صلح»، یک سازمان چپ‌گرا برای پایان دادن به اشغال ساحل غربی، نوار غزه و بیت‌المقدس شرقی است. بخشی از کنشگری جانبدار فلسطین اسمیت شامل هواداری سرسختانه او از جنبش «تحريم، عدم‌سرمایه‌گذاری و مجازات‌ها‌»می‌شود.

اسمیت، پروفسور برجسته علوم زیست‌شناسی در دانشگاه میسوری، در شهر کلمبیا، ایالات متحده یک چهره بحث‌انگیز در دانشگاه و هدف حملات گروه‌های هوادار اسرائيل بوده است. نام او هم‌چنین در وب‌سایت «مأموریت قناری» که نام و اطلاعات مربوط به پروفسورها، دانشجویان هوادار فلسطین را در داخل و خارج دانشگاه‌ها [در ایالات متحده]منتشر می‌کند، آمده است.

کنشگری اسیمت یادآور مشارکت فیزیکدان برجسته، استفن هاوکینگ، در تحريم آکادمیک اسرائيل است. هاوکینگ در سال ۲۰۱۳ از رفتن به یک کنفرانس علمی در دانشگاه تل‌آویو امتناع کرد.میزبانی کنفرانس را شیمون پرز رییس‌جمهور وقت اسرائيل به عهده داشت.هاوکینگ به دلیل خشونت و بی‌عدالتی دايم اسرائيل علیه مردم فلسطین به تحريم آکادمیک اسرائيل پیوست.


در آوریل همان سال، «اتحادیه معلمان ایرلند»نخستین انجمن در اروپا بود که کارزار تحريم اسرائيل را آغاز کرد.در آمریکا،«انجمن مطالعات آسیاییآمریکایی»نیز به حمایت از تحريم رأی داد.کمی پس از تصمیم هاوکینگ برای پیوستن به تحريم آکادمیک، او هدف توهین رسانه‌های اجتماعی قرار گرفت؛ حتا وضعیت جسمی او از زهر بدگویی مفسران در امان نماند.

جورج اسمیت بسیار جلوتر رفت.او حتا سعی کرد یک واحد درسی را که کاملاً خارج از حیطه آکادمیک او بود، تدریس کند.در سال ۲۰۱۵، او تدریس افتخاری «چشم‌انداز صهیونیسم» را اعلام کرد. «پاکسازی قومی فلسطین»قرار بود کتاب درسی اصلی این واحد باشد.این کتاب به وسيلۀ ایلان پاپه مورخ و ضدصهیونیست اسرائيلی نوشته شده است.این کتاب می‌گوید که مهاجرت دسته جمعی فلسطینی‌ها در سال ۱۹۴۸ نیتجه یک پاکسازی قومی برنامه‌ریزی شده فلسطین بود که به وسيلۀ  رهبران جنبش صهیونيستی اجرا شد.

اسمیت بدون تزلزل به کنشگری جانبدار فلسطین ادامه داد و علیه سیاست‌های اسرائيل که موجب بحران‌های انسانی عظیمی در فلسطین شده فعالیت کرد.او به  نوشتن نظر و نامه به روزنامه‌ها و مجلات درباره درگیری اسرائيلفلسطین ادامه داد. در آوریل امسال او با ارسایل نظرات خود به«دیلی تریبیون کلمبیا»اقدامات اسرائيل را در غزه محکوم کرد.او خود را به عنوان یک فرد ساکن ایالت میسوری که برای عدالت در فلسطین مبارزه می‌کند و«ائتلاف حق میسوری برای تحريم»معرفی کرد.

اسمیت مقاله خود را با سخنان موشه دایان ژنرال سابق ارتش اسرائيل آغاز کرد: «بدون کلاه آهنی و دهانه توب ما قادر نخواهیم بود یک درخت غرس کنیم و یک خانه بسازیم.نگذاریم دیدن نفرتی که شلعه‌ور است، صدها هزار عربی که دور و بر ما زندگی می‌کنند، ما را باز دارد… مبادا شمشیر از دست ما بیفتد و زندگی ما قطع شود

اسمیت مقاله خود را با حمایت از جنبش «تحريم، عدم‌سرمایه‌گذاری و مجازات‌‌ها»چنین به پایان رساند: «جنبش مسالمت‌آمیز تحريم، عدم‌سرمایه‌گذاری و مجازات‌‌ها:جامعه مدنی فلسطین وجدان جامعه جهانی را فرامی‌خواند تا زمانی که اسرائيل استدلال نفرت‌انگیز دایان را رد نکرده است و مردم فلسطیناز جمله تبعیدی‌هادر سرزمین مشترک‌شان از حقوق مساوی با یهودیان برخوردار نشده اند، شرکت‌ها و مؤسسات اسرائيلی را تحریم کنند

https://www.newsclick.in/index.php/pro-palestine-activism-other-side-chemistry-