اخبار ویژه

بشار اسد : بازگشت سوریه به نقش محوری خود در جهان عرب

رئیس جمهور سوریه در مصاحبه اختصاصي با روزنامه کویتی الشاهد گفت: سوریه به نقش محوری خود در جهان عرب بازگشته است.
بشار اسد خاطرنشان کرد: بازسازی سوریه آغاز شده‌ است و غربی‌ها برای بازگشایی سفارت خود در سوریه آماده می‌شوند.
پایگاه اینترنتی روزنامه الشاهد چاپ کویت که متعلق به موسسه رسانه ای ”الدار الکویتیة للإعلام“ است گفت و گوی شیخ صباح المحمد رئیس این مجموعه را با بشار اسد رئیس جمهور سوریه منتشر کرد.
المحمد نوشت با بشار اسد در منزلش در دمشق گفت و گو کرده و این نخستین دیدار رئیس جمهور سوریه با یک موسسه رسانه ای عربی در طول هشت سال جنگ تحمیلی علیه سوریه بوده است. برای این گفت و گوی یک و نیم ساعته بشار اسد با وی ، رئیس جمهور سوریه شخصا به در ورودی منزل خود به استقبال خبرنگار رفته است.

المحمد می نویسد به بشار اسد گفتم: باید به شما به سبب صلابت اراده و ثبات قدم و شجاعتتان برای دفاع از خاک و ملت سوریه و نیز کسب توفیق در تامین نیازهای غذایی و مصرفی در سرتاسر کشور در کنار پیروزی ها و دستاوردهای دیپلماتیک سوریه و ارتش آن و همچنین مواضع ممتاز ملت سوریه در قبال کشور و مقامات عالی آن و نهادهای حکومتی تبریک گفت. او لبخندی زد و گفت: من باید از شما به خاطر نقشی که به عنوان یک موسسه رسانه ای دارید تشکر کنم که نظر خود را با صراحت و روشنی بیان کردید در حالیکه هیچ کس جرأت گفتن حرف حق را نداشت.
اسد افزود: رسانه های عربی متاسفانه دنباله روی نهادهای صهیونیستی آمریکایی شده اند که با شدت و حدت به دنبال تخریب چهره کشورهای خاورمیانه(غرب آسیا) به ویژه سوریه اند و جنگ رسانه ای همه جانبه ای را با دروغ پراکنی و اتهام زنی به راه انداختند. در نتیجه مردم بین حق و باطل سرگردان شدند اما ملت هوشیار سوریه با استفاده از پایگاه های شبکه اجتماعی در کمین آنها نشسته بودند.
رئیس جمهور سوریه در ادامه گفت: نقش کشور کویت در زمینه رسانه ای و اطلاع رسانی بسیار درخشان بود و این رخ نمی داد اگر امثال شما در این کشور که دمکراسی و آزادی و اظهار نظر و تضارب آراء در آن ریشه دارد، حضور نداشتند.
بشار اسد گفت: موضع کویت در اجلاس کشورهای کمک کننده برای حمایت از ملت سوریه که شیخ صباح الاحمد بانی و برگزار کننده آن بود نیز درخشان بود. این مرد با حکمت و درایت و امکاناتی که در اختیار داشت این حرکت را انجام داد و چنین اقداماتی از او بعید نیست. این انسان سالخورده و باتجربه و والامقام، همه مسائل معاصر خاورمیانه را به چشم دیده و همواره حلال مشکلات بوده و میزان خطری را که همه کشورهای عربی با آن روبه رو هستند درک کرده است.
ما به لطف خداوند اغلب شهرهای سوریه را از چنگال تروریست های جنایتکار آزاد کردیم و از شهروندان خود در برابر اقدامات تروریستی که علیه آنها انجام می شد حمایت و بازسازی مناطق مختلف را آغاز کرده ایم و به اذن خداوند دولت سوریه حاکمیت و قوانین خود را به همه اراضی سوری توسعه خواهد داد و حتی یک وجب از خاک سوریه عربی را خارج از حاکمیت ملی رها نخواهیم کرد.
به شما بگویم بین ما و بسیاری از کشورهای عربی تفاهم زیادی هست و برخی کشورهای غربی هم برای بازگشایی سفارت خانه های خود آماده می شوند. تعدادی از هیئت های غربی و عربی نیز عملا در حال آمدن به سوریه هستند تا مقدمات بازگشت و فعالیت دیپلماتیک، اقتصادی یا صنعتی خود را فراهم کنند.
بشار اسد با اطمینان و قاطعیت تاکید کرد: در آینده بسیار نزدیک کار این جنگ تروریستی پایان خواهدگرفت و بازی سیاسی تغییر خواهد کرد و سوریه مانند گذشته به نقش محوری خود در میان کشورهای عربی برای حمایت از مسائل امت عربی بازخواهد گشت و همه آوارگان و مهاجران نیز به شهرها و روستاهای خود بازخواهند گشت.
رئیس جمهور سوریه، نقش روسیه را در کنار همکاری با چین و هند و تعدادی از کشورهای دوست ، امری واقعی برشمرد و گفت: موازنه قوای بین المللی در مرحله آینده تغییر خواهد کرد و به ویژه برای خاورمیانه بهتر خواهد شد.
در مرحله بعدی بازسازی کارخانه ها و حمایت از صنعت ممتاز و یکتای سوریه در منطقه را آغاز خواهیم کرد و حمایت و بازسازی انواع و اقسام شرکت ها اعم از داخلی یا آنها که با مشارکت سرمایه گذاران عرب و خارجی فعالیت می کردند از سر گرفته خواهد شد.
عمده توجه ما به کشاورزی خواهد بود چرا که بهترین انواع میوه و سبزیجات منطقه از محصولات سوریه بوده است و تلاش خواهیم کرد محصولات خود را به همه کشورهای جهان صادر کنیم. همچنین دریچه های گردشگری، هنز و فرهنگ را خواهیم گشود تا سوریه مانند گذشته کشور فرهنگ و هنر و نوآوری شود.
رئيس جمهور سوريه تاکيد کرد: بازسازی سوریه آغاز شده‌ است و غربی‌ها برای بازگشایی سفارت خود در سوریه آماده می‌شوند.

المحمد در ادامه نوشت بشار اسد در بخشی از صحبتهایش از من پرسید شما که اکنون در دمشق هستید نظرتان درباره آن چیست؟
من پاسخ دادم: همان گرمی و لطفی را که شما با آن از من استقبال کردید از لحظه ورودم به سوریه از سوی همه مسئولان در همه سطوح رسمی و حتی شهروندان ساده در قهوه خانه ها، خیابان ها و بازارها احساس کردم. لبخند و خوشامدگویی و استقبال مشخصه کسانی بود که با آنها برخورد داشتم و این برای ملت با اخلاق سوریه عجیب نیست.
تمیزی خیابان ها نظر مرا جلب کرد به ویژه آن که دیدم خودروهای مخصوص، شب ها خیابان ها را شستشو می کنند. ساختمان ها و کوچه ها و بازارها ریشه و هویت سوری دارند، همان سوریه ای که از کودکی شناخته ایم. همه هتل های بین المللی هنوز هستند و شاهد تعداد زیادی جرثقیل در مناطق مختلف بودم که ساختمان های جدید می سازند و این نشان می دهد چرخ بازسازی به حرکت در آمده است. اما من بیش از هرچیز هنگام گشت و گذار در بازار حمیدیه لذت بردم وقتی دیدم مردم در امن و امان گشت و گذار می کنند. من پنج روز گذشته را که در سوریه گذراندم با این واقعیت زندگی کردم و مشتاق غذا خوردن در خیابان های قدیمی شام بودم.