اخبار ویژه

شرکت سوری‌ها در انتخابات محلی پس از ۷ سال

منبع: مورنینگ استار

پس از آن‌که دولت کنترل بخش‌های بزرگی از کشور را دوباره به دست آورد، امروز حدود ۴۰ هزار کاندیدا در نخستین‌ انتخابات محلی سوریه در هفت سال گذشته رقابت کردند. رأی‌گیری در ۶۵۵۱ حوزه انتخاباتی برگزار شد، و سوری‌ها برای ۱۸۴۷۸ کرسی در شوراهای نمایندگی محلی به کاندیداها رأی دادند.

خبرگزاری «سانا» از «یک مشارکت خوب» در انتخابات گزارش داد، انتظار می‌رود حزب بعث رییس‌جمهور بشار الاسد که از دهه ۱۹۶۰ بر سیاست‌های سوریه مسلط بوده، موفق شود.

سوریه در سال ۲۰۱۶ انتخابات پارلمانی و در سال ۲۰۱۴ انتخابات ریاست جمهوری برگزار کرد که در آن آقای اسد پیرور شد. اتحادیۀ اروپایی و ایالات متحده، و هم‌چنین شورای همیاری خلیج-که همه اعضای آن رژیم‌های پادشاهی خودکامه هستند- آن‌را ساختگی نامیده و رد کردند.

عماد خمیس نخست‌وزیر گفت که انتخابات این «پیام را به جهان می‌فرستد که سوریه تروریسم را درهم شکسته و کشور به وضعیت عادی بازگشته است.»

آقای خمیس توضیح داد که

بازگشت زندگی به شهر داریا-یک دژ جهادیون سابق- و انتخابات «حقیقت چیزی را که دولت سوریه در همه مناطق آزاد شده از تروریسم انجام می‌دهد و گام‌های بزرگی را که برای بازگرداندن خدمات و بازسازی برمی‌دارد برای کل جهان به اثبات رساند.»

در استان ادلب که گفته می‌شود نیروهای دولت سوریه نقشه یک حمله بزرگ علیه جهادیون مورد حمایت ترکیه را تدارک می‌بینند، انتخابات برگزار نشد.

در شمال سوریه، مذاکرات بین دولت و نمایندگان کرد بر سر وضعیت غیررسمی نیمه-خودمختار منطقه موسوم به «روژاوا- فدراسیون دمکراتیک شمال سوریه» ادامه دارد.

کردها خواهان خودگردانی و به رسمیت شناخته شدن حقوق اقلیم به مثابه بخشی از یک سوریه فدرال می‌باشند، و سال گذشته در کانتون‌هایی که «فدراسیون دمکراتیک شمال سوریه» را تشکیل می‌دهند، انتخابات برگزار کردند.

https://www.morningstaronline.co.uk/article/syrians-vote-local-elections-first-time-seven-years