اخبار
نوشتن دیدگاه

امریکا در تلاش برای براندازی دولت ونزوئلا

نقل از پایگاه خبری البناء واشنگتن بر اساس روندی که در خصوص دولت محمد مصدق در ایران استفاده کرد، برای تغییر دولت ونزوئلا تلاش می کند؛ اما شکست خواهد خورد.
پایگاه اینترنتی البناء در مقاله ای به قلم اسامه العرب نوشت: نظام جهانی کنونی ، نظام سرمایه داری جهانی است که در آمریکا متمرکز شده است؛ اما مانند دایره های نفوذ با سطوح مختلف در حال توسعه است و همه آنها بر اساس یک نظام تولید اقتصادی، مبادلات و مصرف جهانی رفتار می کنند و هدف از این نظام جهانی، تداوم افزایش درآمدهای اقلیت مرفه اقتصادی، به زیان اکثریت ساکنان جهان است. این نظام که امپراتوری آمریکا نامیده می شود، مبتنی بر تسلیم کشورهای جهان در برابر سیطره و ادامه استفاده از دلار است.
از سوی دیگر، سازمان ملل هم به سازمانی که فرمانبردار مواضع و تصمیم های آمریکاست، تبدیل شد و آمریکا از طریق آن توانست حقوق بسیاری کشورها را سلب کند و مهم ترین این مواضع، از بین بردن حق ملت فلسطین، از طریق تصمیم های این سازمان بود.
آمریکا اکنون از هر راهی برای سرنگونی حکومت در ونزوئلا تلاش می کند و رویکرد آن استفاده از قدرت نظامی است و به عنوان آخرین ابزار در این رویکرد، به آن اشاره می کند. آمریکا در زمان هوگو چاوز برای انجام کاری محال تلاش کرد؛ اما با شکست مواجه شد. وی در زمانی دشوار از دنیا رفت و میراثش را برای نیکلاس مادورو یکی از دوستان خود گذاشت. وی با سرسختی در برابر تلاش های آمریکا برای براندازی نظام وی مقاومت می کند.
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای تحقق این موضوع، از هر روشی استفاده می کند. آمریکا که به نام دموکراسی در آمریکای لاتین و آمریکای میانه به جنگ و مداخله پرداخته است، زمینه را برای حمله به ونزوئلا آماده می کند. آمریکا در این زمینه به سازمان ملل و مواضع آن در قبال این موضوع اهمیت نمی دهد. واشنگتن منطق خاص خود را دارد و با توسل به زور از آن استفاده می کند. واشنگتن با این کار، بر اساس ایدئولوژی عمل گرایانه و منفعت طلبانه خود گام برمی دارد. آمریکا از این ایدئولوژی در کوبا استفاده کرد و به سختی شکست خورد. اکنون از همان تجربه، با شدت بیشتری برای براندازی نظام ونزوئلا بهره می گیرد؛ اما این بار هم شکست خواهد کرد.
از نظر واشنگتن، آمریکای لاتین و کشورهای آن به منزله درگاه تسلط بر جهان هستند. در محاسبات آمریکا، این قاره با محاسبات واشنگتن در خاورمیانه و به طور مشخص سوریه مغایرت دارد. آمریکا در سوریه تلاش کرد و به تلاش های خود ادامه می دهد؛ اما با مانع روسیه مواجه شد؛ روسیه ای که در این منطقه محاسبات خود را دارد و طرح واشنگتن را به شکست کشاند!
آمریکا در گذشته، بسیاری قوانین و بندهای بین المللی صادر شده از سازمان های جهانی که در عالی ترین جایگاه ها قرار دارند، به دور انداخت و اکنون نیز به این کار ادامه می دهد.
اکنون با توجه به اصلی که جرج بوش پسر آن را اعلام کرد، یعنی اصل «تغییر نظام های حاکم در دیگر کشورها با استفاده از همه راه های موفقیت آمیز»؛ روند براندازی حکومت نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا گویی ازسرگیری روند براندازی حکومت ملی محمد مصدق در ایران در اوایل دهه پنجاه قرن گذشته است. نخست وزیر انگلیس طی بحران جنگ کانال سوئز در سال 1956، با رضایت و رایزنی با آمریکا، از طریق سازمان اطلاعات و امنیت خارجی (MI-6) خود فهرستی از اسامی برخی دولت های خاورمیانه، از جمله سوریه و مصر آماده کرد که باید از طریق سازوکاری های مشابه دولت مصدق، سرنگون می شدند، زیرا رفتارهایی علیه منافع کشورهای غربی داشتند. درست است که مدت زیادی از آن زمان گذشته است؛ اما روند کنونی آمریکا در قبال ونزوئلا، بر اساس همان تمایل ها و منافع است.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.