گوناگون, سرتیتر

فعالین حقوق بشر یا موج سواری بر روی بدبختی کارگران؟ – رخشان – نیکوفرد

Karegaran

علاقه به مشهور شدن در ایران خیلی زیاد است و از این طریق کسب و کار پر رونقی هم تولید می شود. مسائل مربوط به جنبش کارگری هم، برای عده ای تبدیل به بیزنیس پر سودی شده است و الحمدرالله برای خیلیها سود فراوان و زندگی آنچنانی در داخل کشور وخارج کشور روبراه است .مثلا برای برخی که خانه یکی دومیلیون دلاری ومدرک دانشگاهی وزندگی روبراهی دارند هم خود را فعال کارگری می دانند و دیگران را ضد کارگر و عامل فلان جا که نشان میدهد، دنیای وارونه ایست . از سوی دیگر، جدیدا فردی که گویا مدرک وکالتش را از دانشگاه آزاد توانسته ، برای خود دست وپا کند در یه کانال مجهولی که عنوان سندیکای هفت تپه را دارد اما بواقع هیچ کس شهامت گرفتن مسئولیت اداره ی آنرا ندارد و همه پشت سر یکدیگر قایم میشوند، ( البته ما می دانیم که این کانال از تهران و از سوی توریستهای فرنگ رفته اداره میشود) که همگی هم به الحمدرالله بازنشسته شده اند و اوضاع وفق مراد است و کارت حقوق هم بموقع شارژ میشود از فرط بیکاری ، هفت تپه بجایی برای تفریح و سرگرمی و اوقات فراغت آنها تبدیل شده است،خلاصه بر روی کانال کذایی مزبور، مطلبی از این وکیل درج کرده اند، که این شخص افاضاتی ارایه کرده است که قصد داریم به بخشی آز آن بپردازیم.
ایشان می گوید: «با توجه به این که برخی اعضای هیئت مدیره ی سابق از کار بازنشسته شده اند ولی تا زمان برگزاری انتخابات مجدد, بر اساس اساسنامه ی مصوب سندیکا سمت آن ها پابرجاست از این رو جهت جایگزینی کارگرانی که در شرکت مشغول به کار هستند» در کشوری که کسی جوابگوی اعمال خودش نیست و همه خود را عقل کل میدانند وصاحب خانه ، باطبع ایشان هم میتوانند این نظر کارشناسانه و مشعشع را ارائه کند اما این سئوال پیش می آید که نامبرده این نظرات را از کدام قانون و اساسنامه پنهانی استخراج کرده اند؟ تا ما بدانیم؟گویا شما به اسنادی از سندیکای جهانی کارگران دست یافته اید که ما از آن بی اطلاعیم؟. تازه اگر باشد هم، به ما چه ربطی دارد؟. چند هزار کارگر نمی توانند خودشان نظر بدهند یک دانشجوی دانشگاه آزاد رفته، می خواهد برای ما تعیین تکلیف کند؟
این کار شاید برای شما بازنشسته های تهرانی ،جنبه شوخی و سرگرمی باشد که حتما چنین است اما برای ما کارگران ،عین زندگیست. این دانش آموخته بهتر است به اموری که در آن اطلاعی ندارند، ورود نکنند و در حد فعالیت خودشان در شهر اهواز ،حرکت خود را ادامه بدهند حالا اگر میخواهند وکیل کسی در هفت تپه باشند خب باشند. اما دیگر تریپ یک متفکر جنبش کارگری وسندیکایی را بخود ندهند که بهشان نمیاد. چرا که از فعالیت کارگری و سندیکایی هفت تپه کوچکترین اطلاعی ندارند. در هرصورت ، اوضاع مالی ودرآمد حاصل از وکالت هم، الحمدرالله روبراه است و زندگی بخوبی میگذرد.در مورد مطلب ایشان ،ما دو سه هفته ی پیش،یک نظرسنجی از کارگران بر روی کانال گفتگو ،که اعضای آن را کارگران هفتپه تشکیل داده اند گذاشتیم که درین نظر سنجی،کارگران با اکثریت کاملا قاطع اعلام کردند که کسانیکه بازنشسته میشوند دیگر حق نمایندگی ما کارگران هفت تپه ندارند.درک این مسئله هم بسیارساده است البته بشرطی که بخواهید درک کنید .کسیکه بازنشسته میشود از محیط کار کارگران جدا می گردد و دیگر نمیتواند مسائل کارگران را نمایندگی کند.اصولا ایشان حتا نمیتواند وارد مجموعه شرکت گردند وانتظامات مانع ورود ایشان میگردد نمایندگی پیشکش شما.
از سوی دیگر،فعالیت سندیکایی ،سمت و عنوان شغلی نیست که آنرا تا آخر عمر بخواهند حفظ کنند (تازه اگر به فرض محال ،شغل هم باشد،پایان هر شغلی هم یک نوع بازنشستگیست، البته برای کسانیکه سندیکا برایشان دکان است فرق نمی کند لابد پس از مرگ، به فرزند ارشدشان این سمت خواهد رسید) سندیکای کارگری،یک تشکل محیط کار هستش ودر اساسنامه سندیکای هفت تپه، شرایط اولیه جهت حضور در سندیکا، شاغل بودن ذکر شده است.حتا اتحادیه های کارگری در جهان هم این اصل بدیهی وابتدایی را می دانند.و ماهم قبلا این موضوع را به اطلاع اتحادیه های کارگری رسانیده ایم. البته میتوان تلاش این نو رسیده در عالم وکالت را فهمید زیرا در جهت حمایت ازین بازنشستها .
اما بواقع میخواهد خود را بعنوان وکیل سندیکا جا بزند. پس لازمست چند موضوع را برای ایشان روشن کرد، اولا بروید مطالعه کنید که ساختار تشکیلاتی کارگری ملی و جهانی چیست؟ ، ما در جهان ،تشکلی بنام سندیکای جهانی کارگران نداریم دوما بیایید جلو و شجاعانه از منافع کارگران هفت تپه حمایت کنید و اولین قدم اش این است که در یکی از اعتراضات ما شرکت کنید و با رادیوها و نشریات متفاوت جهان مصاحبه کنید.مانند دکتراولیایی فرد که صدای مظلومیت کارگران هفت تپه را به گوش جهانیان میرسانید.
در آخر ،با اینکه از جاه طلبی و شهرت دوستی شما اطلاع داشتیم اما گمان میبردیم که لااقل اینقدر دوراندیش باشید که در دعوای دیگران شرکت نکنید ما کماکان از شما میخواهیم برای حفظ شان و منزلت خودتان وارد این بازی نشوید در غیر صورت، شما را در کنار همان افراد معلوم الحال قرار خواهیم داد که البته اگر خودتان اینگونه بخواهید،ملالی نیست‌.

👈با آرزوی بسته شدن دکان دلالان جنبش کارگران ایران
فریدون نیکوفرد
رضارخشان
شهریورماه/۱۳۹۷