اخبار ویژه

غرب وحشی، وحشی : بولتون و ترامپ قضات «دیوان کیفری بین‌المللی» را تهدید به تحریم کردند!

تصور کنید قضات دیوان کیفری بین المللی توسط روسیه, چین و یا ایران تهدید به تحریم میشدند، باید منتظر چه الم شنگه ای در جهان و رسانه‌های غربی میبودیم ؟

«دیوان کیفری بین‌المللی» در نظر دارد جنایات جنگی آمریکا در افغانستان را مورد تحقیقات تکمیلی خود قرار دهد. پرونده‌ای که از سال‌۲۰۱۷ مجوز بررسی آن از سوی دادستان کیفری سازمان مربوطه صادر شد و همچنان در جریان است.

به گزارش صبح نو موضوعی که خشم آمریکا به‌ویژه دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری این کشور را برانگیخته است و واشنگتن تصمیم دارد در‌صورتی‌که تحقیقات مربوط به جنایات جنگی آمریکا در افغانستان در این دادگاه بررسی شود، قضات آن را تحریم و همچنین مواضع سختی علیه دیوان کیفری بین‌المللی اتخاذ کند.

آنگونه که رویترز گزارش داده است، براساس این خبر دولت آمریکا همچنین دیوان کیفری بین‌المللی را تهدید کرده که در صورت اینکه این دادگاه تحقیقات خود درباره جنایات جنگی نظامیان آمریکایی در افغانستان را پیش ببرد، آمریکا قضات این دادگاه را تحریم خواهد کرد.

قرار است «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا در سخنرانی پیش روی خود در موسسه «فدرال سوساییتی» (انجمن فدرال قانون و مطالعات سیاسی) که یک موسسه محافظه‌کار است، بیانیه‌ای در این خصوص ارائه کند. این نخستین‌بار است که بولتون بعد از پیوستن به کاخ سفید در چنین مراسم مهمی سخنرانی خواهد کرد.

بر اساس نسخه‌ای از متن سخنرانی بولتون که در اختیار رویترز قرار گرفته وی در این مراسم تأکید خواهد کرد که «ایالات متحده از هر ابزاری برای حمایت شهروندان و متحدان خود در برابر این دادخواست غیر قابل توجیه از سوی این دادگاه غیر قانونی استفاده خواهد کرد.»

بولتون در این سخنرانی همچنین تأکید خواهد کرد که وزارت خارجه آمریکا به‌زودی خبر تعطیلی دفتر سازمان آزادی‌بخش فلسطین در واشنگتن را اعلام خواهد کرد و دلیل آن را «نگرانی آمریکا از تلاش‌های فلسطین برای مراجعه به دیوان بین‌المللی کیفری برای شکایت علیه اسرائیل» عنوان خواهد کرد.

مشاور امنیت ملی آمریکا در این سخنرانی تأکید خواهد کرد که ایالات متحده همواره در کنار دوست و شریک خود «اسرائیل» باقی خواهد ماند.

تلاش آمریکا در بی‌ثباتی افغانستان
این پرونده در حالی از سوی «دیوان کیفری بین‌المللی» دنبال می‌شود که آمریکا نزدیک به ۱۷‌سال است که این کشور را به منظور برقراری ثبات و امنیت در اشغال نظامی خود در آورده و به ساخت پایگاه‌های نظامی گسترده‌ای اقدام کرده است تا جایی که اخیراً هزاران نیروی نظامی و تسلیحات جدید به این کشور گسیل کرده است و برقراری امنیت و ثبات که وعده آن را سال‌ها داده بود هنوز برقرار نساخته و همچنان این کشور را در اشغال خود دارد.

به اعتقاد کارشناسان؛ آمریکا با ناامن کردن و بی‌ثبات‌سازی افغانستان و فراهم کردن زمینه برای گروه‌های تحت حمایت خود، از یک طرف سعی دارد حضور همه‌جانبه خویش را در افغانستان توجیه کند، زیرا اگر افغانستان باثبات و امن باشد دیگر دلیلی برای حضور آمریکایی‌ها وجود ندارد.

از طرف دیگر، آمریکایی‌ها با حضور خود در افغانستان تلاش می‌کنند از آن به‌عنوان چهارراه اطلاعاتی استفاده کنند و از آن به‌عنوان سکوی مشرف بر آسیای مرکزی، روسیه، چین و ایران بهره‌برداری کنند و به این خاطر هر ساله بر تعداد نیرو‌های نظامی خود در این کشور می‌افزایند و برای رسیدن به اهداف‌شان حتی به کشتن افراد غیر نظامی هم می‌پردازند.

موضوعی که بار‌ها مورد اعتراض سازمان‌های بین‌المللی واقع شد و دادگاه کیفری خواستار بررسی بیشتر کشتار مردم بی‌گناه در افغانستان شد.

اثبات جرائم جنگی آمریکا در افغانستان
در نوامبر‌۲۰۱۷ دادستان دیوان کیفری بین‌المللی از قاضیان این دیوان خواست تا مجوز لازم برای آغاز بررسی رسمی درباره ادعا‌های مربوط به جنایات جنگی در افغانستان مورد نظامیان آمریکایی را صادر کنند. زیرا بر اساس گزارش سال‌۲۰۱۶ این دادگاه، احتمال ارتکاب جرائم جنگی توسط ارتش و سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا سیا در افغانستان وجود دارد.

بر اساس این گزارش، بین اول ماه مه سال ۲۰۰۳ و ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۴ نظامیان و مأموران اطلاعاتی آمریکا در جریان جنگ افغانستان اقدام به شکنجه دست‌کم در مورد ۶۱‌تن از بازداشت شدگان در داخل خاک افغانستان کردند که مصداق ارتکاب جرائم جنگی است.

آمریکا و هم‌پیمانانش نزدیک به دو دهه قبل بدون هیچ احترامی به قوانین بین‌المللی و به بهانه نابودی تروریست‌ها و ایجاد امنیت و ثبات به افغانستان لشکرکشی کردند و از همان روز نخست برای زنده ماندن سربازان‌شان بین مردم عادی و غیرنظامی و افراد مسلح تفاوت قائل نشدند و هر وقت لازم بود ماشه را کشیده‌اند.
اما امروز بعد از این همه سال حضور مدعیانه آنان، هر کارشناس مطلعی نسبت به وضعیت افغانستان، تأیید خواهد کرد که نه تنها حضور غربی‌ها نتوانست بهبود وضعیت افغانستان را رقم بزند بلکه همین حضور آن‌ها عامل تشدید بحران در این کشور نیز شد.

«دیوان کیفری بین‌المللی»
گفته می‌شود، دیوان کیفری بین‌المللی نخستین دادگاه دائمی بین‌المللی برای رسیدگی به جرایم نسل‌کشی، جنایات علیه بشریت، جنایت جنگی و جنایت تجاوز است که مقر آن در لاهه هلند قرار دارد. این دادگاه به جرایمی رسیدگی می‌کند که پس از این تاریخ توسط اتباع یا در قلمرو یکی از کشور‌های عضو انجام شده باشد یا اینکه با تصویب شورای امنیت سازمان‌ملل متحد به این دیوان احاله شده باشد.

این دادگاه تاکنون به پنج موضوع نسل‌کشی اوگاندا، نسل‌کشی کنگو، نسل‌کشی آفریقای مرکزی، جنگ دارفور در سودان، و نسل‌کشی کنیا رسیدگی و علیه ۱۴‌نفر اعلام جرم کرده که از بین آن‌ها هفت نفر فراری، دو نفر مرده (یا تصور می‌شود که مرده باشند)، چهار نفر در بازداشت و یک نفر به‌طور داوطلبانه در دادگاه حاضر شده‌اند.
تا مارس‌۲۰۱۶ تعداد کشور‌های عضو این نهاد به ۱۲۴ کشور رسیده است. ۳۱ کشور دیگر هم اساسنامه رم را امضا کرده‌اند، اما هنوز به تصویب مجالس قانون‌گذاری خود نرسانده‌اند. کشور‌های مهمی، چون آمریکا، روسیه و چین و هند هنوز به این دادگاه نپیوسته‌اند. حمایت آمریکا از رژیم اسرائیل برای جلوگیری از محاکمه مقامات نظامی اسراییلی، منجر به تضعیف دیوان شده‌است.