اخبار ویژه

هموارتر تر شدن مسیر استیضاح ترامپ پس از انتشار «هراس»

انتشار کتابی جدید در مورد ترامپ، به افشای حقایق و جزئیات جدیدی از دولت جنجالی ترامپ پرداخته است.

به گزارش الوقت، در حالی که جنجال اعترافات مایکل کوهن وکیل ترامپ در دادگاه در مورد دادن حق السکوت به کسانی که ادعای داشتن ارتباط نامشروع با رئیس جمهور آمریکا را داشته اند هنوز پایان نیافته، انتشار کتابی در مورد اسرار مخفی نوع عملکرد ترامپ در کاخ سفید به دردسر جدیدی برای وی تبدیل شده است. یکی از دلایل اهمیت این موضوع به چهره مشهور نویسنده این کتاب باز می گردد که روزنامه نگار کارکشته و مشهور آمریکایی باب وودوارد برملا کننده رسوایی واترگیت و عامل برکناری ریچارد نیسکون سی و هفتمین رئیس جمهور آمریکا می‌باشد. به گزراش سی ان ان باب وودوارد'(Bopb Woodward)روزنامه نگار کهنه کاری که واترگیت را افشا کرد، در کتاب جدیدش کاخ سفید ترامپ را ‹شهر دیوانه› توصیف کرد که در آن مشاوران با هدف نجات کشور اسناد را از روی میز کار برای آنکه امضا نشوند، برداشته و پنهان می کنند.

در کتاب جدید وودوارد که 448 صفحه بوده و قرار است یازده سپتامبر(20 شهریور) انتشار یابد، آمده است که نزدیک ترین مشاوران رئیس جمهوری آمریکا برای حفظ امنیت ملی، دست به اقدامات خارق العاده ای در کاخ سفید زده و تلاش کرده اند برای متوقف ساختن اقدامات مخرب وی برای امنیت ملی، کاغذها و اسناد را از روی میز کار برداشته و پنهان کنند.

این کتاب جدید که تحت عنوان ‹هراس؛ ترامپ در کاخ سفید› است، نگاهی بی سابقه به درون کاخ سفید و از دید حلقه داخلی ترامپ دارد، نگاهی از دفتر کاخ رئیس جمهوری تا ‹اتاق وضعیت› در محل اقامت وی در کاخ سفید.

بنا به اذعان نویسنده، وودوارد برای نوشتن این کتاب مصاحبه های مستندی انجام داده و نشان می دهد که چگونه مشاوران ارشد رئیس جمهوری به او به عنوان خطری علیه امنیت ملی کشور می نگرند.

سی ان ان در گزارش خود پیرامون این کتاب گفته است که مقامات گذشته و کنونی در دولت ترامپ، به شدت نگران و خشمگین از رفتار ‹دم دمی مزاج’، جهالت و علاقه و میل شدید وی به دروغ گفتن هستند.

سی ان ان در ادامه گزارش داد: در این کتاب، ‹جان کلی› رئیس کارکنان کاخ سفید، ترامپ را فردی ‹سفیه› و’متزلزل› توصیف کرده و ‹جیمز متیس› وزیر دفاع آمریکا نیز فهم رئیس جمهوری آمریکا را درسطح کودک کلاس پنجم و یا ششم دانسته است.’جان داود› (John Dowd) وکیل شخصی سابق ترامپ نیز بنابر نوشته این کتاب، رئیس جمهوری را یک ‹دروغگوی بالفطره› خوانده و گفته است که اگر او در کمیته تحقیق مولر علیه ترامپ شهادت دهد، سرانجام به ترامپ لباس زندانیان را می پوشانند.

این رسانه خبری آمریکایی افزود:سی ان ان توانسته پیشتر نسخه ای از کتاب وود وارد را به دست آورد و در بخشی از این کتاب آمده است که ‹جان کلی› در جلسه ای با کارکنان خود در دفترش گفته است؛ ‹او (ترامپ) یک احمق است، متقاعد ساختن او برای هرکاری بی فایده است، او کار خودش را می کند، ما در یک شهر دیوانه هستیم(کاخ سفید)، اصلا نمی فهمم که چرا ما اینجاییم، این بدترین شغلی است که تاکنون داشتم.

چه اتهام‌های دیگری در کتاب مطرح شده است؟

یکی از ادعاهای اصلی کتاب این است که مشاوران فعلی و سابق ترامپ، اسناد حساس را از او پنهان می‌کنند تا آنها را امضا نکند یا دست به اقداماتی مغایر با آنچه ترامپ خواسته می‌زنند.

وودوارد می‌گوید چنین کارهایی برابر با «کودتای اداری» است. در این کتاب گفته شده که ترامپ به وزارت دفاع آمریکا دستور آمادگی برای ترور بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه را داده بوده است اما ماتیس به مشاورش گفته دست به چنین اقدامی نخواهد زد. همچنین در این کتاب به نقل از ماتیس گفته شده که ترامپ هوشی معادل «یک دانش‌آموز کلاس پنجم یا ششم» (۱۰ تا ۱۱ ساله) را در درک مسایل خارجی دارد.

باب وودوارد می‌گوید گری کوئن، مشاور ارشد اقتصادی و راب پورتر، رئیس دبیرخانه ویژه کاخ سفید اسناد را از روی میز ترامپ بر می‌داشتند تا مانع از امضای آنها شوند. در صورت امضای این اسناد، آمریکا از توافق‌نامه نفتا و توافق تجاری با کره جنوبی خارج می‌شد. به نقل از پورتر گفته شده «انگار ما دائما روی لبه پرتگاه حرکت می‌کنیم.

واکنش ترامپ به کتاب وودوارد چه بوده است؟

رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به افشاگری‌های روزنامه‌نگار کهنه‌کار تحقیقی آمریکایی در کتاب جدیدش، مدعی شد باب وودوارد «مشکلات اعتباری بسیاری» دارد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در مصاحبه با دیلی کالر در کاخ سفید گفت: این هم یک نمونه دیگر از کتاب‌های بد است. او (باب وودوارد) مشکلات اعتبار بسیاری دارد. شاید ترجیح می‌دادم با او صحبت کنم اما شایدم هم نه. فکر می‌کنم شاید صحبت کردن من با او هم تغییری در این کتاب ایجاد نمی‌کرد. او به هر حال این کتاب را می‌نوشت.

او افزود: این جزو چیزهای تند و زننده است. من هرگز با او حرف نزده‌ام. شاید این پیام‌های که او به من نسبت می‌دهد، نگفته باشم. شاید اگر با من تماس می‌گرفت با او صحبت می‌کردم. به دلایلی، محتوای آن را درک نمی‌کنم.

ترامپ با رد ادعاهای این کتاب گفت: مطالب آن احتمالا برگرفته از سخنان کارمندان ناراضی یا شاید ساخته و پرداخته شخص نویسنده باشد. براساس یکی از مطالبی که در کتاب وودوارد آمده است، جان کلی، رئیس دفتر کاخ سفید ترامپ را «احمق» خطاب کرده است. این ادعا سه‌شنبه از سوی ژنرال کلی رد شد.

واکنش‌های دیگران به ادعاهای جدید علیه ترامپ

بیانیه وزیر دفاع آمریکا، کتاب را محصول فردی با «تخیل بالا» دانسته و گفته است اظهارات اهانت‌آمیز منتسب به من درباره رئیس‌جمهوری آمریکا در کتاب وودوارد، «هرگز از زبان من یا در حضور من» بیان نشده‌اند.

بیانیه جان کلی، رئیس دفتر کاخ سفید هم خاطرنشان می‌کند «این که من رئیس‌جمهوری را احمق خطاب کرده‌ام، درست نیست. او می‌داند موضع من چیست و هر دو می‌دانیم چیزی که او گفته، مزخرف است و تلاش رقت‌آوری برای بدنام کردن افراد نزدیک به رئیس‌جمهوری است.»

سندرز هم کتاب را حاوی «داستان‌های ساختگی» خوانده و گفته بسیاری از این داستان‌ها از زبان کارمندان ناراضی پیشین است که می‌خواهند رئیس‌جمهوری را بد جلوه دهند.» سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید در واکنش به این کتاب اعلام کرد: این کتاب چیزی نیست جز اخبار و اطلاعات کذب و جعلی، بسیاری از کارکنان ناراضی سابق خواسته اند تا رئیس جمهوری بد به نظر برسد.

نویسنده کتاب کیست؟

باب وودوارد، 75 ساله، نویسنده و روزنامه نگار تحقیقی است که از سال 1971 در نشریه واشنگتن پست کار می کند و به همراه کارل برنستین، خبر نقش داشتن دستیاران نزدیک ریچارد نیکسون، رئیس جمهوری وقت در فعالیت‌های غیرقانونی و نقش خود نیکسون را در این وقایع دنبال کردند. افشاگری این دو خبرنگار از عملیات گسترده کاخ سفید در استراق سمع از رقبای سیاسی، ریچارد نیکسون را وادار به استعفا کرد.

سخت‌تر بتوان روزنامه‌نگاری به اعتبار باب وودوارد یافت. تحقیقات او و کارل برنستین باعث استعفای ریچارد نیکسون شد و او کتاب‌های متعددی در باره روسای‌جمهوری آمریکا از جمله جورج دبلیو بوش و باراک اوباما نوشته است.

باب وودوارد قطعا یکی از آگاه‌ترین و مورد احترام‌‌ترین تحلیلگران سیاسی است.

آنتونی زورکر، خبرنگار بی‌بی‌سی در آمریکا می‌گوید باب وودوارد، دسترسی بی‌رقیبی به راهروهای قدرت دارد و باور عمومی در واشنگتن این است که حرف زدن با او بهتر از حرف نزدن با او است، چون از همه طرف، داستان خودشان را برای او روایت می‌کنند.

در سال ۲۰۱۳، ترامپ در توییتی به اختلاف و مناقشه وودوارد و دولت اوباما اشاره کرده و انتقاد و حمله دولت اوباما به وودوارد را مورد تمسخر قرار داده بود.

هموارتر شدن مسیر استیضاح ترامپ با انتشار «هراس»

از سوی دیگر انتشار کتاب جدید باب وودوارد که در ارتباط با وضعیت پراغتشاش دولت ترامپ است همزمان شده با طرح احتمالاتی در ارتباط با استیضاح دونالد ترامپ توسط نمایندگان کنگره.

با مطرح شدن ادعاهای تازه علیه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در ارتباط با پرداخت حق‌السکوت به زنانی که گفته می‌شود با آنها در ارتباط بوده، بار دیگر موضوع استیضاح ترامپ بر سر زبان‌ها افتاده است و حال کتاب جدیدی که علیه او منتشر شده، مسیر را برای استیضاح رئیس جمهور آمریکا هموارتر خواهد ساخت.

براین اساس در شرایط فعلی استیضاح به معنای وارد کردن اتهاماتی از سوی کنگره آمریکا است که می‌تواند مقدمه‌ای برای محاکمه رئیس جمهور باشد. قانون پیش بینی کرده که رئیس جمهوری، معاون رئیس جمهوری و مقامات کشوری ایالات متحده را می توان پس از استیضاح به خاطر خیانت به کشور، رشوه خواری و سایر جرایم و جنحه های مرتبط با مناصب اصلی دولتی و محکومیت به خاطر این جرایم از سمت هایشان برکنار کرد.

روند استیضاح باید از مجلس نمایندگان شروع شود و به جریان افتادن آن به رای اکثریت نمایندگان (نصف به علاوه یک) نیاز دارد. در صورت کسب این رای، محاکمه در سنا برگزار خواهد شد. در این مرحله رای دوسوم نمایندگان سنا برای برکناری رئیس جمهور لازم است.

در عین حال می‌توان ترامپ را به نقض سوگند ریاست جمهوری‌اش برای «حفظ، حمایت و دفاع» از قانون اساسی آمریکا متهم کرد. در عمل احتمال کمی برای استیضاح ترامپ وجود دارد، ولی اگر مجلس نمایندگان دست دموکرات‌ها بود، الان طرح استیضاح دونالد ترامپ در حال آماده شدن بود.

اما واقعیت این است که مجلس نمایندگان دست دموکرات‌ها نیست و جمهوری‌خواهان کنترل هر دو مجلس نمایندگان و سنا را برعهده دارند، با این حال انتشار کتاب جدید علیه ترامپ می‌تواند راه را برای کسانی که هم در میان جمهوری خواهان و هم دموکرات‌ها بدنبال استیضاح رئیس جمهور آمریکا هستند، هموار کند، هرچند این مسیر همچنان با موانع بسیاری روبروست.