رسانه ها

دو کودک ارمنی بعد از ده سال اقامت مخفی و علنی در هلند روز شنبه بزور اخراج و به ارمنستان برگردانده می شوند! – احمد پوری

فردا از ساعت 12 تا 14 در لانگه فویفربرخ (برکه کنار پارلمان هلند) تظاهراتی سازماندهی شده و در ساعت 13 قطعنامه ای به سه تن از نمایندگان پارلمان ارائه می شود!
فردا این بچه ها با لباس سیاه در این تظاهرات شرکت خواهند کرد!

دو تا خواهر و برادر ارمنی 13 ساله 12 ساله که بیش از ده سال در هلند زندگی می کنند، باید روز شنبه 8 سبتامبر از هلند اخراج شوند! سال گذشته مادرشان را بزور به ارمنستان اخراج کردند. این کودکان در ده سال گذشته دوره های متفاوت زندگی مخفی و علنی داشتند، اکنون در شرف اخراج از هلند هستند! …
هر چند که یکی از بهترین دفترهای وکلای هلند از آنها دفاع می کرد و ده ها بار دانش آموزان مدارس برای دفاع از آنها در مقابل پارلمان هلند و دفتر نخست وزیر تظاهرات کرده اند، چند روز پیش دادگاه عالی هلند اخراج آنها را قانونی اعلام کرده است!
«این کودکان حق دسترسی به اقامت پناهندگی در هلند ندارند، آنها فقط زمانی می توانند درخواست پناهندگی کنند که از طرف مقامات ارمنستان صدمه و آسیب دیده یا تحت پیگرد قانونی باشند، چنین صدمه جدی و ترس موجه موجود نیست!».
مادر این کودکان قبل از خروج اجباری از هلند لیلی و هویک را به خانواده ای آشنا سپرد تا بطور غیرقانونی و مخفی زندگی کنند.
از وقتیکه مادرشان را اخراج کرده اند تقریبا یکسال است که بطور مرتب در هلند در باره آنها در رسانه ها صحبت می شود!…

خانم کالفربور بازرس ملی کودکان درهلند، سال گذشته هم با اخراج مادر بدون دو فرزندش و از هم گسیختن خانواده موافقت نکرد. بچه ها پیش خانواده ای که از آنها مراقبت می کرد پنهان شده بودند… کالفربور از خودش می پرسد که منافع دولت هلند برای جدا کردن مادر از کودکان خود چه بود؟

رويكرد كلي بازرسان كودكان اين است كه كودكاني كه بيش از پنج سال در هلند زندگی کرده اند و دراين در جامعه هلند ريشه دار و انتگره شده اند، بايد بتوانند در هلند اقامت داشته باشند.

خانم پاتریشیا شولتز آخرین وکیل لیلی و هویک می گوید دلیل اخراج آنها را نمی فهمد!… در ارمنستان هم برای آنها در عمل هیچ چیزی تامین نکرده اند…. آنها به یتیم خانه خواهند رفت!…
سازمان بین المللی دفاع از حقوق کودکان گفت از تصمیم دولت هلند شوک و حیرت زده شده… دولت هلند تمامی گزارشات سازمانهای متخصص مانند «گزارش های شورای حفاظت از کودکان » را در عمل نادیده گرفته است! و این در حالی است که شورای حفاظت از کودکان بوضوح نیتجه گیری کرده است که اخراج این کودکان در شرایط حاضر عملی مسئولانه نیست!

قابل توجه کسانیکه فکر می کنند در اروپا بجای باران از آسمان پول و کادو حقوق بشر می بارد!…
تعداد قابل توجهی از ایرانیان از ایران بمن زنگ می زنند و می پرسند آیا درست است که ایرانی ها را اخراج می کنند؟ اگر بعد از آمدن به هلند صبر کنیم و مدت ویزای ما تمام شود بعد از آن آیا دولت هلند می تواند ما را اخراج کند؟ آیا درست است که می گویند با برای دریافت اقامت پناهندگی کیس داشته باشی؟
در مقابل این درجه از توهم هیچ زبانی را یارای بیان و باز کردن گوشهای متوهمین نیست!…

بجای گوش کردن به حرفهای قاچاقچیان و کیس فروشان بی وجدان که فقط بفکر چاپیدن بیشتر شما هستند، بهتر است با روی دیگر سکه یعنی واقعیات این جامعه آشنا شوید…
مشمئز کننده ترین رفتار برخی از هموطنان ما که تازه از هلند تقاضای پناهندگی کرده اند این استکه فکر می کنند با تملق بیشتر می توانند زمین زیر پایشان را محکمتر کنند! افرادیکه حتی یک کلمه هلندی بلد نیستند با جار و جنجال اعلام می کنند که اینگونه گزارشات درست نیست!… در نهایت تاسف شخصیت انسانی این افراد توسط جمهوی اسلامی چنان خرد شده است که فکر می کنند در تمام کشورهای جهان تنها راه بالا کشیدن خود از طریق این نوع تملق تهوع آور از دولتهای اروپایی و خبرچینی و تحقیر خود و هموطنانشان میسر می شود! آنها بجای ارتقاء آگاهی خود و اتحاد و سازماندهی تظاهرات برای دفاع از حقوق انسانی خود، در توهم دریافت اقامت پناهندگی در این لجنزار به سوی سراب پیشروی می کنند!
سون تزو نابغه چینی 2500 سال پیش کتابی بنام هنر جنگیدن نوشته، او می گوید:
اگر خودت را خوب بشناسی، اگر دشمنت را خوب بشناسی، اگر میدان جنگ را خوب بشناسی، در صد جنگ صد بار پیروز خواهی شد!
کسانیکه نه خودشان را می شناسند، نه دشمن شان و نه میدان جنگ را و نه به حرفهای متخصصین گوش می کنند پرواضح است که این افراد برای شکست خوردن بدنیا آمده اند!
مولوی در داستان معروف روباه و گرگی که در وسط چمنزار دنبه چاق و چله ای دیده بودند، می گوید: روباه به محض دیدن دنبه، به خودش نهیب می زند، تابحال دیده ای که در وسط چمنزار دنبه روئید باشد؟ صبر می کند تا بیشتر در این زمینه تحقیق کند… گرگی از راه می رسد و به محض دیدن دنبه با خوشحال می جهد و به روی دنبه شیرجه می زند و در تله گیر می افتد!
بعد از شکست مفتضحانه گرگ با بلاهت غیرقابل وصفی معصومانه می گوید: خدایا من که گناهی نکرده ام، من که تقصیری نداشتم چرا به این وضعیت مبتلا شدم؟
مولوی در جواب او، این بیت شعر بی نظیر را می گوید تا آویزه گوش کسانی باشد که از تاریخ و اشتباهات دیگران درس یاد می گیرند!
ابله چو اندر افتد گوید که بی گناهم!
بس نیست ای برادر آن ابلهی گناهش!

در نهایت تاسف برخی از هموطنان ما حتی از اشتباهات خود یاد نمی گیرند…
واقعا که هیچ گناهی بالاتر از ابلهی و تظاهر به معصوم بودن نیست!…

امیدوارم فردا تعداد قابل توجهی از ایرانیان و افغانها و سایر پناهجویان در دفاع از همنوع و هم سرنوشت خودشان شرکت کنند و در این تظاهرات ها خیلی از مسائل مهم را یاد می گیرند که با ده سال خوابیدن در کمپ ها یاد نخواهند گرفت…

با احترام،
احمد پوری (هلند) 05 – 08 – 2018
منابع خبری:
Armeense kinderen mogen Nederland worden uitgezet
https://www.nu.nl/…/armeense-kinderen-mogen-nederland-worde…