سرمقاله, سرتیتر

کودتای ۲۸ مرداد: ۶۵ سالگی کودتای ننگین نظامی آمریکا و انگلستان به همراه ارتش وابسته شاه

28 مرداد 65 سال کودتای ننگین نظامی آمریکا و انگلستان به همراه ارتش وابسته به انگلیس و آمریکایی شاه و رهبران مذهبی از جمله کاشانی و بهبهانی به کمک اوباشان شعبان بی مخ و میدان شوش و جنوب تهران

ما آمده ایم تا آینده را بسازیم نه گذشته را دکتر مصدق و دکتر فاطمی

دکتر مصدق نخست وزیر کشور با رای نماینگان ملت در مجلس و پشتیبانی تمام عیار ملت در سراسر کشوروکیل تراز اول و حقوقدان برجسته جهانی که در سازمان ملل متحد موفق شد با رای مثبت این سازمان تازه فعال شده جهانی انگلستان طمع کار رادر رابطه با ملی کردن منابع نفت و صنایع نفت بزانو در آورد و در دادگاه بین المللی لاهه یکبار دیگر بر روی آن صحه بگزارد . نخست وزیری با سابقه درخشان در خدمت بمردم و با دانش گسترده در خفظ منافع ملی کشور ، دیپلمات پر تجربه و کار ساز ، تاثیر گزار در تمامی جنبش های استقلال طلبانه جهانی از مصر گرفته تا عراق از هند گرفته تا اندونزی و از یوگسلاوی گرفته تا قاره آفریقا الگوی بی همتای دفاع از استقلال و منافع ملی برای جوامع و تاریخ تمدن سرزمین ایران تمامیت ارضی کشور ما را در آن دنیای آشفته که قدرتهای بزرگ از جنوب و شمال در حال تاخت و تاز و تقسیم کشورها بین خود بودند با درایت بی نظیراز این خطر بالقوه به کمک دکتر فاطمی که پیشنهاد ملی کردن منابع نفتی و تاسسیات آنرا داده بود نجات داد .

بجرات میشود گفت دکتر فاطمی یکی از برجسته ترین شخصیتهای سیاسی و دیپلماتیک ایران است که تاریخ ما بخود دیده است ارزیابی وی این بود که با شکست فاشیم آلمان نازی و دارو دسته آن در سطح جهانی و ایجاد کشورهای کوچک شیخ نشین در خاورمیانه که مثل قارچ روئیده بودند منطقه خوزستان را هم از بدنه کشور جدا کنند و ایران را از همه مواهب امنیتی و سرمایه ملی محروم و زمینه پاشیدگی آنرا فراهم کنند . مصدق این پیام را بخوبی دریافت کرد و بسرعت با اقدامات دیپلماتیک و آشنایی با دانش حقوقی بین المللی وارد عمل شد این است که ما امروز هنوز هم از مواهب این اقدامات بی سابقه بر خورداریم .

نیروهایی که از کودتای نظامی در ایران پشتیبانی میکردند

گروه اول که با تمام امکانات تدارک کودتا را میدیدند بیشتر از همه آیت اله کاشانی و بهبهانی سمبل نیروهای انگلیسی در ایران بودند که خواهان انحلال مجلس شورای ملی وبر کناری دکتر مصدق بودند، حزب توده هم با آویزان کردن عکس دکتر مصدق به گردن سگان ولگرد با بیشرمی تمام اورا سگ زنجیری آمریکا قلمداد میکرد و عملا نیروهای ملی را همزمان با نیروهای ارتجاعی زیر باران اتهامات واهی قرار میداد نشان به همان نشان که بعداز کودتای سلطنتی آمریکایی انگلیسی حزب توده که در سال 1327 توسط رژیم منحل شده بود ممنوع الفعالیت شد. فعالان این حزب پس از جنگ جهانی اول در ترجمه و انتشار کتاب و مقالات نقش تعیین کننده ای ایفا کرده بودند نه دکتر مصدق و نه دکتر فاطمی هرگز خواهان ممنوع کردن و انحلال حزب توده نشده بودند.

دکتر مصدق در مصاحبه با الاحرام اشاره میکند دو نیروی مخرب در ایران مانع بزرگ برای پیشرفت و استقلال ملی ایران هستند که منافع ملی کشور ما را تهدید میکنند او نیروهای مذهبی طرفداران دوشیخ نامبرده در بالا را مورد خطاب قرار میدهد و میگوید بقدرت رسیدن شیعیان در ایران بمعنی جنگ دائمی در خاورمیانه خواهد بود و شیعیان تا زمانی که تمامی سنی ها را شکست ندهند از پای نخواهند نشست و آینده خاورمیانه وایران وامنیت جمعی آن تا سالها و شاید سده ها بدرازا خواهد کشید در این مصاحبه دکتر مصدق اشاره میکند علیرغم تغییر تحولات در کشور ما و منطقه حزب توده شانسی با توجه به حضور نیروهای مذهبی برای بقدرت رسیدن ندارد .

نیروی دومی که دکتر مصدق به آن اشاره میکند سلطنت طلبان هستند که حاضرند بهر قیمت ایران را دوباره به استبداد سابق بر گردانند و احتمالا با تمام توان تلاش خواهند تا با کودتا مجلس را منحل کنند و پادشاه را دوباره بکرسی بنشانند وی اشاره میکند که این نیرو امید خودرا به کودتا بسته است و حتما از پشتیبانی آمریکا و انگلستان بر خوردار خواهد بود چون بلوک شرق و اتحاد شوروی آنقدر آسیب دیده اند که تا سالها برا ی باز سازی کشورهای خود به تمرکز نیازمندند.

مصدق و فاطمی بارها اشاره کرده اند که کمونیسم را بهانه کرده‌اند تا نفت ما را ده ها سال دیگر هم غارت کنند و حتی مناطق نفنی ما از بدنه کشور جدا کنند. دادگاه نظامی مرا به سه سال حبس مجرد محکوم کرد که در زندان لشکر ۲ زرهی آن را تحمل کردم. روز ۱۲ مرداد ۱۳۳۵ که مدت آن خاتمه یافت به جای این‌ که آزاد شوم به احمدآباد تبعید شدم و عده‌ای سرباز و گروهبان مأمور حفاظت من شدند. اکنون که سال ۱۳۳۹ خورشیدی هنوز تمام نشده مواظب من هستند و من محبوسم و چون اجازه نمی‌ دهند بدون اسکورت به خارج قلعه بروم در این قلعه مانده‌ام و با این وضعیت می سازم تا عمرم به سر آید و از این زندگی خلاصی یابم.

دکتر حسین فاطمی شخصیت برجسته و استراتژیست بزرگ که پیشنهاد اولیه ملی شدن صنعت نفت را ارائه کرده بود و تمام بدنش توسط اوباشان شعبان بی مخ و ارتشیان خون آلود و نیمه جان بود از طرف زاهدی نیز توسط دادگاه نظامی به اعدام محکوم شد و لاشه بی جان و خونین اورا به دار آویختند . ( نگاه کنید به خاطرات شعبان بی مخ که در آمریکا منتشر شده است )

امیرمختار کریم پور شیرازی مدیر روزنامه شورش که از شاه و بستگانش انتقاد کرده بود نیز در زندان لشکر دو زرهی محل حبس و شکنجه زندانیان سیاسی پس از کودتا زنده به آتش کشیده شد و کشته شد.

محمود سخایی رئیس شهربانی کرمان توسط وابستگان مظفر بقایی کشته شد. بقایی و مکی دو چهره حزب توده که از این حزب جدا شده بودند در تمام مراحل جنایت خانواده سلطنتی نقش تعین کننده ای داشتند این دو نفر تا زمانی که زنده بودند هرگز روی آرامش بخود ندیدند و هر گز در ملاء عام از ترس مردم ظاهر نشدند هزینه زندگی این دو جنایتکار را دربار پرداخت میکرد و حفاظت از آنها بعهده سازمان امنیت رژیم شاه بود.

دکتر فاطمی قبل از اعدام خواهان تشکیل جمهوری شده بود وپس از کودتا مدتی در یکی از مخفیگاه‌های طرفداراند حزب توده زندگی میکرد و از اتحاد میان حزب توده و جبهه ملی دفاع می‌کرد در حالیکه رژیم بمحض سرکوب جنبش ملی بسرعت سراغ حزب توده رفت و علیرغم ملاحظاتی که با شوروی داشت از فعالیت آنها جلوگیری کرد . حزب توده تنها حزبی بود که در آسیا حاظر نشد در یک کار جبهه ای با جبهه ملی ایران که از پایگاه وسیع توده ای در سراسر کشور بر خوردار بود شرکت کند و آنرا در برابر کودتا چیان تنها گذاشت و خود هم علیرغم پایگاه توده ای وسیعی که بین کارگران و روشنفکران داشت در جامعه منفرد کرد در نتیجه بتدریج ضعیف شد و تاثیر آن در جامعه به حد اقل رسید.

بین سال‌های ۱۳۳۲ و ۱۳۳۵ رژیم، ۱۱ تن از اعضای این حزب توده را در زندان به قتل رساند ، ۳۱ نفر از آنها را اعدام کرد، ۵۲ نفر دیگر را محکوم به اعدام کرد ولی از اعدام آنها خودداری کرد . ۹۲ نفر را به حبس ابد محکوم کرد ولی بتدریج تحت فشار اتحاد شوروی ۱۰۰ نفر را نیز به حبس از ۱ تا ۱۵ سال محکوم ساخت.

محمد رضا شاه گاه گداری وارد میدان میشد که خودی نشان دهد از جمله

من تاج و تختم را از برکت خداوند، ملتم و ارتشم و شما دارم مصدق باید ۳ سال حبس شود و بعد هم از دهکده‌اش خارج نشود. حسین فاطمی هم اگر پیدایش کنم اعدام خواهم کرد.

بطور کلی، رفتار حکومت ایران با جبهه ملی ملایم ولی با حزب توده بسیار خشن بود. مصدق و بیشتر وزرای کابینه و افسران نظامی مورد اعتماد وی با احکام حبس درحدود سه سال مواجه شدند. دادگاه شدیداً سیاسی مصدق باعث دردسر زیادی برای رژیم شد بجای آنکه دادگاه نظامی او را محاکمه نماید، مصدق دادگاه را به محاکمه کشید.

محاکمه فعالان سیاسی در دادگاه‌های نظامی ارتش تا پایان سلطنت پهلوی ادامه یافت.

برادران قشقایی (ناصر قشقایی، خسرو قشقایی، محمد حسین قشقایی) سناتور و نماینده مجلس شورای ملی بودند، پس از کودتای ۲۸ مرداد تنها حامیان دکتر مصدق بودند که همراه با ایل قشقایی به مقابله جدی با دولت کودتا برخاستند که پس از ۳ ماه مقاومت و محاصره شیراز به خاطر خیانت برخی از خوانین، قشون برادران قشقایی متفرق شد این برادران حاضر به مصالحه با شاه نشده در نتیجه به مدت ۲۵ سال تبعید شدند.

تیمسار محمدتقی ریاحی رئیس ستاد ارتش به ۳ سال زندان محکوم شد.

مهندس احمد زیرک زاده پس از ۲ سال و نیم فرار سرانجام دستگیر و پس از تحمل شش ماه زندان آزاد شد.

دکترعلی شایگان استاد دانشگاه و نماینده مجلس شورای ملی دوره هفدهم، به دو سال زندان محکوم و پس از آزادی به مجبور به خروج از ایران و اقامت در آمریکا شد.

حیدر رقابی (متخلص به هاله و سراینده ترانه مرا به بوس) ترانه ‌سرا و مبارز سیاسی و رهبر سازمان سربازان جبهه ملی ایران بین سال‌های ۳۲ تا ۳۴ به صورت متناوب به زندان افتاد و سرانجام مجبور به ترک ایران و اقامت در آمریکا شد.

کریم سنجابی قاضی اختصاصی ایران در دیوان بین ‌المللی دادگستری در پرونده نفت ایران و انگلیس و نماینده مردم کرمانشاه در مجلس دوره هفدهم پس از ۱۹ ماه فرار و چند ماه زندان سرانجام با توجه به موقعیت بین‌ المللی و با وساطت سناتور والاتبار آزاد شد.

مهدی آذر وزیر فرهنگ دولت ملی مصدق و بنیانگذار طب داخلی ایران به مدت ۶ ماه زندانی شده و سپس ممنوع ‌التدریس در دانشگاه شد.

جهانگیر حق شناس وزیر راه پس از کودتا به مدت ۲ سال زندانی شد و از خدمات دولتی منفصل گشت.

سید باقر کاظمی وزیر امور خارجه و سفیر ایران در فرانسه پس از کودتا استعفاء داده و به ایران بازگشت و به مدت یک سال در زندان بود. پس از زندان نیز برای مدتی تبعید شد.

سید محمد علی کشاورز صدر استاندار گیلان و مسئوول ملی کردن شیلات و استاندار اصفهان در زمان کودتای ۲۸ مرداد، پس از کودتا دستگیر و به مدت ۸ ماه زندانی بود.

کاظم حسیبی نخستین دانش‌آموخته ایرانی مدرسه پلی‌ تکنیک پاریس، نایب رئیس مجلس شورای ملی دوره هفدهم بود که پس از ۱۹ ماه زندگی مخفیانه دستگیر و به یک سال زندان و محرومیت دائمی از فعالیت‌های اجتماعی محکوم شد.

محمدحسن شمشیری پس از کودتا دستگیر و به جزیره خارک تبعید شد.

عبدالله معظمی ریاست مجلس شورای ملی دوره هفدهم و استاد دانشگاه تهران پس از کودتا به زندان و تبعید محکوم شد و از دانشگاه اخراج شد.

شاپور بختیار معاون وزیر کار پس از چند ماه پنهان شدن دستگیر و زندانی شد.

داریوش فروهر از رهبران حزب پان ایرانیست و حزب ملت ایران پس از چند ماه فرار سر انجام دستگیر و زندانی شد.

غلامحسین صدیقی بنیانگذارمؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی (دانشکده علوم اجتماعی بعدی) و بنیانگذاران جشن هزاره ابن سینا و پدر علم جامعه‌ شناسی ایران و وزیر کشور دولت ملی دکتر مصدق۲ سال زندانی شد.

محمود نریمان نماینده مجلس شورای ملی دوره هفدهم، پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ به مدت ۶ ماه زندانی بود و سپس به جنوب تبعید شد.

احمد رضوی نایب رئیس مجلس هفدهم و استاد دانشگاه، به ۱۰ سال زندان و انفصال از خدمت در دانشگاه محکوم شد و پس از آزادی به خارج از ایران رفت.

انگلستان و آمریکا که اقدامات نظامی و تهاجم نظامی آلمان نازی را در عراق و ایران شاهد بودند برای محروم کردن آلمان نازی از نفت خاورمیانه که عراق را با کودتا تحت اشغال در آورده بود و نظام پادشاهی را بزیر کشده بود تا یک ژنرال نظامی را وارد عمل کند با توجه به امکاناتی که آلمان در ایران برای محاصره شوروی و اشغال باکو تدارک دیده بودند در صدد برآمدند تا آنجا که ممکن هست ایران را از این گردونه خارج کنند .

جالب اینکه کاشانی تا قبل از کودتای نظامی آلمان در عراق یکی از سر سپردگان انگلیس بود و از همه جهات از مواضع این کشور پشتیبانی میکرد بسرعت چهره عوض کرد و مرید آلمان نازی شد و تا آنجا پیش رفت که مبارزه نازیها بر علیه شوروی را مبارزه حق بر علیه بی خدایان ارزیابی کرد و بمحض اشغال دوباره عراق توسط انگلستان فرار را بر قرار ترجیح داد و بسرعت خودرا به تهران رساند تا بر علیه منافع ملی ما دست به اقدامات عملی بزند که شاهد بودیم چگونه همکاری همه جانبه ای را با نظامیان کودتا چی بنفع نظام پادشاهی آغاز کرد و از کودتای نظامی بنفع شاه از همه ابزارهای موجود استفاده کردو بالاخره از بازگشت شاه و سرنگونی دکتر مصدق ابراز شادمانی فراوان کرد البته در همین اوضاع و احوال از مواهب مالی آمریکا و انگلستان تا زنده بود بهره برد و از مریدان خانواده شاه شد.

در جنگ جهانی دوم تنها منبع انرژی اتحاد شوروی در منطقه آذربایجان و در باکوقرار داشت و پشتوانه انرژی این کشور چه در داخل و چه در زمان جنگ از اهمیت حیاتی بر خوردار بود اگر آلمان نازی که راه آهن جنوب به شمال ایران را ساخته بود تا تدارک حمله به اتحاد شوروی را ببیند تا شوروی در زمان جنگ از تنها منبع انرژی محروم شود مصدق و یاران با ارزیابی درست و بموقع به اهمیت انرژی نفت سیاه پی بردند و از اوضاع نابسامان جهانی که در آتش جنگ می سوخت و بخش بزرگی از خاک شوروی به اشغال نازیها در آمده بود و امکان پیروزی بنفع آلمانی ها نیز نمیرفت موفق شدند سرمایه ملی کشورمان را در اوضاع آشفته آن دوره از گزند دشمنان کشور نجات دهند .

با عرض پوزش از دوستان و خوانندگان این متن مختصر که بعلت ذیق وقت آنرا با عجله همین امروزصبح قبل از آمدن به جلسه مهرورزان گیل در پژوهشکده نوشتم تا یادی از برجسته ترین شخصیتهای تاریخ کشور و کسانی که تا به امروز منافع ملی مارا پاس داشتند قدردانی شده باشد

مهدی ضمیری برلین

1397.6.01

روز پژشک بر همه پزشکان ایران که دل در گرو خدمت به مردم دارند مبارک

Am Sonntag, 26. August 2018, 00:26:56 GMT+4:30 hat Majaleh hafteh Folgendes geschrieben:

Mehr anzeigen