اخبار ویژه

فساد و اختلاس گسترده در شرکت عوارض جاده ها و وزارت راه آلمان

تصویر آرد کانال یک آلمان

شبکه اول آلمان در برنامه مجله تلویزیونی پانورامای آلمان در گزارشی از فساد گسترده در وزارت راه آلمان و شرکت «تل کولکت» که وظیفه اش دریافت عوارض از کامیونداران و کامیونها در بزرگ راه های آلمان است پرده برداشت.

بر اساس این گزارش شرکت خصوصی فوق که از همکاری شرکت دایملر بنز و تله کوم آلمان بوجود آمده در سالهای گذشته با صورتحسابهای ساختگی، برگزاری سمینارهای ساختگی در هتل های گران قیمت و مصرف اغذیه و مشروبات و سیگارهای کوبائی تحت عنوان برگزاری جلسات داخلی شرکت، برگزاری مسابقات اتومبیلرانی, پارتی های خصوصی و نمایشگاه های شخصی اتومبیل های گران قیمت قدیمی مدیران شرکت تحت عناوین تحقیق برای دریافت عوارض جاده ها و فرستاده صورتحسابهای آن برای وزارت راه آلمان به اختلاس گسترده ای دست زده است.

این موارد توسط یک کارمند حسابداری این کشور که سر آخر اخراج شده است افشا شده و با شکایت وی دادستانی آلمان به پرونده و ساختمان «تول کلکت» ورود میکند و اسناد و ومدارک لازم را مصادره میکند.

جالب توجه اینکه پس از شکایت از این شرکت بجرم کلاه برداری و اختلاس و سو استفاده از بودجه های دریافتی از وزارت راه آلمان، این وزارت خانه با تماس مستقیم با دادستانی خواستار توقف این تحقیقات و بستن پرونده میشود.

طبق قوانین آلمان چون طرف دوم این پرونده وزارت راه بوده که مورد اختلاس و دزدی واقع شده و همین وزارتخانه نیز خواستار بسته شدن پرونده است، دادستانی مجبور به متوقف کردن پرونده میشود، علیرغم آنکه اسناد و مدارک نشان دهنده فساد گستردن در این شرکت میباشد.

فساد در وزارت راه تا بالاترین مقام ها یعنی وزرای فعلی و سابق نفوذ کرده و حتی وزیر فعلی حمایت کامل خود را از توقف این پرونده اعلام کرد و حتی قرار است قرار داد شرکت «تول کولکت» تمدید هم شود!

برنامه پانوراما مقدار اختلاس و دزدی این شرکت را از مالیات دهندگان آلمان بالغ بر میلیونها یورو ارزیابی میکند.

https://daserste.ndr.de/panorama/archiv/2018/Luxushotel-und-Partys-Wie-Toll-Collect-mit-Steuergeld-umgeht,tollcollect112.html