اخبار ویژه

پراودا: قزاقستان و بلا روس و تمرین رفتن به دامان آمریکا

روزنامه «پراودا» چاپ مسکو در تحلیلی نوشته است: پس از تحولات سیاسی در ارمنستان به نفع توسعه روابط با غرب مشخص شده که چنین سناریوهای برای جمهوری قزاقستان و بلاروس نیز طراحی شده است. البته روسیه امیدوار است که همگرایی اقتصادی نزدیک با این دو کشور، مانع از آن شود که دولت‌های جدید آنها راهی را در پیش بگیرند که اوکراین پیموده است. البته چنین مسئله‌ای تنها برای دورنمای کوتاه مدت معنا دارد و مسکو باید خود را برای روزی هم آماده سازد که قزاقستان به عضویت ناتو در آمده یا تقسیم بندی مرزی با بلاروس صورت گرفته باشد.

کودتاهای دولتی در جهت همگرایی جمهوری‌های شوروی سابق با غرب

این مسئله که قزاقستان و بلاروس دیر یا زود مواضع ضدروسی اتخاذ خواهند نمود در تغییر جدی موضع‌‌گیری‌های «نورسلطان نظربایف» و «الکساندر لوکاشنکو» رهبران این دو کشور به خوبی دیده می شود. آنها با ترس است از «بهار کریمه» یا تحریم های غرب، اگر نه به طرز علنی، بلکه فعلا در حاشیه «سیاست‌های تهاجمی» روسیه را به رسمیت شناخته و خود را برای تکرار حوادثی شبه جزیره کریمه بیمه کرده‌اند و در این راستا هر دو جمهوری جهت‌گیری‌هایی از لحاظ اقتصادی به سمت چین و به لحاظ سیاسی به سمت غرب در پیش گرفته‌اند.

در هر دوی این کشورها بنیاد آمریکایی سوروس فعالیت دارد که هدایت کننده موج گسترده‌ای از انتقادات از دولت‌های فعلی و حمایت از نیروهای ملی‌گرا در این کشورهاست. این افراد کسانی هستند که در غرب تحصیل کرده و در قزاقستان مدتهاست که در پست‌های مهم منصوب شده و در بلاروس نیز در حال به قدرت رسیدن هستند.

احتمالا نیروهای ویژه غربی هم اکنون نیز درصدد نظریه سرنگونی دولت بلاروس از طریق اقدام نظامی بوده و برای این منظور صدها نیروی نظامی در کشور همسایه، یعنی اوکراین در حال آموزش هستند. البته تغییر حکومت در قزاقستان احتمالا بر اساس سناریوی کودتای دولتی پیاده شده در ارمنستان صورت خواهد گرفت.

آستانه و مینسک دیگر متحد واقعی مسکو بشمار نمی‌روند

باید به یاد داشت که جمهوری قزاقستان و بلاروس متحدین واقعی روسیه نیستند و این کشورها در حال حاضر تنها از سوی روسیه تغذیه می شوند تا آهنگ تولید ناخالص ملی آنها در چارچوب اتحادیه گمرکی حفظ شود.

در رابطه با بلاروس نیز باید گفت که با وجود «دولت متحد» اصول واقعی در این رابطه عملا وجود ندارد. روسیه به این همسایه خود نفت و گاز ارزان قیمت و اعتبارات مالی مورد نیاز را می‌دهد و حتی به طور مجانی سامانه دفاع موشکی اس-300به مینسک داده است ولی دولت بلاروس در پاسخ اخیرا رژیم غیرروادیدی برای اتباع 80کشور جهان به مدت 30روز در نظر گرفته و این در حالی است که مرزهای بین روسیه و بلاروس اصلا کنترل مرزبانی ندارند.

این نمونه‌ها نشان می دهد که روسیه باید در برخورد خود با این متحدین سابق خویش تجدید نظر کند. قزاقستان از هم اکنون در عرصه تجاری و اقتصادی چین را به عنوان متحد نزدیک خویش انتخاب کرده است. بدهی دولتی قزاقستان به این کشور طی 5سال گذشته رشد روزافزون داشته و به بیش از 20میلیارد دلار رسیده است.

قزاقستان و بلاروس به چه سمتی حرکت می‌کنند؟

این در حالی است که روس‌هراسی در هر دو این جمهوری‌ها، در میان جوانان آنها به شدت افزایش یافته و حتی در کتاب های درسی آنها روسیه بعنوان کشور اشغالگر نامیده شده است.

در قزاقستان به طور جدی مسئله عضویت در ناتو در حال بررسی است و این کشور اکنون نیز در برنامه‌های مشترک و مانورهای نظامی ناتو مشارکت دارد. مقامات آستانه مقامات بنادر این کشور در دریای خزر را برای انتقال کالاهای ناتو به افغانستان در اختیار آنها قرار داده‌اند. در سالهای اخیز جوانان این کشور بشدت از روسیه فاصله گرفته و جالب است که علاقه بیشتری به عربستان سعودی پیدا کرده‌اند تا به روسیه و به این مسئله هیچ تناقضی هم با علاقه آنها به غرب ندارد.

در بلاروس نیز مشکلات در چارچوب دولت متحد یکی پس از دیگری در حال افزایش هستند که از جمله آنها تقسیم‌بندی های خطوط مرزی و همچنین خارج شدن بلاروس از سیستم دفاعی مشترک با روسیه است. احتمالا این فاصله گرفتن‌ها به مراتب بیشتر و بیشتر نیز خواهند شد

روند اوضاع در روابط روسیه با این دو متحد خود را نه خوب و نه بد می‌توان توصیف کرد، ولی واقعیات رخ داده ثابت کرده که مسکو باید در روابط با آستانه و مینسک واقع بینانه‌تر عمل نموده و ازهم اکنون به فکر تامین منافع خود در برخورد با آنها باشد.