سرتیتر

فاش شدن جزئیات فراری دادن «کلاه‌سفیدها» از سوریه

روزنامه عبری‌زبان «هاآرتص» روز گذشته در گزارشی به قلم «سمدار پِری» خبرنگار حوزه خاورمیانه، جزئیات جدیدی از عملیات انتقال اعضای این تشکل از سوریه به جولان اشغالی و سپس به اردن را برملا کرد.

این گزارش که با استناد به منابع اسرائیلی و غربی متعدد و نیز گفته‌های فعالان در گروه «کلاه‌سفیدها» و روزنامه‌نگاران اسرائیلی است، از برخی مسائل مبهم پرده برمی‌دارد. به عنوان مثال، یکی از اعضای کلاه‌سفیدها گفت، بامداد یکشنبه گذشته نتوانست خود را به دوستانش جهت سوار شدن به اتوبوس‌های حامل این عناصر برساند و به همین دلیل، مجبور شد در روستای کوچکی در مرزهای مشترک با ترکیه مخفی شود و زمانی‌ که این خبرنگار اسرائیلی (پِری) به وی پیشنهاد می‌کند برای نجات از حملات ارتش سوریه به ترکیه فرار کند، در پاسخ گفت: «در ترکیه اوضاع بدتر است؛ این دولتی که تشکلِ ما را تاسیس کرد و در خاک خود آموزش داد، موضع خود را تغییر داده است و دیگر به ما اعتمادی ندارد و در مورد ما بسیار منفی می‌‌اندیشد.»

از گزارش مذکور این‌گونه برداشت می‌شود که این شرق‌شناس اسرائیلی (پِری) با شماری از عناصر گروه مذکور تماس‌های تلفنی و مکاتبات اینترنتی داشته است. دو تن از این عناصر ـ که این روزنامه عبری‌زبان فقط نام مستعار آنها را ذکر کرده است ـ گفته‌اند که نتوانسته‌اند خودشان را به اتوبوس‌های حامل کلاه‌سفیدها به جولان برسانند؛ از این‌ روی در سوریه مانده‌اند.

این دو تن، با بیان این‌که زندگی‌شان در خطر است، از اسرائیل و کشورهای غربی خواستند، برای نجات دیگر اعضای تشکل کلاه‌سفیدها در سوریه، وارد عمل شوند. این افراد ادعا کرده‌اند که دولت سوریه آنها را در فهرست سیاه قرار داده است و آنها و دیگر دوستان‌شان را بازرسی می‌دهد و به خاطر فعالیت‌هایشان به قتل می‌رساند.

این دیپلمات در ادامه تصریح کرد؛ در آغاز امر «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل با این ایده مخالفت کرد، چون نمی‌خواست «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه و روس‌ها را خشمگین کند. در این میان، کشورهای غربی به فکر راهکاری برای خروج از این بحران افتادند، ولی هیچ یک از ایده‌های مطرح، قابلیت اجرایی شدن نداشتند. همین امر باعث شد که «جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا و «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا با نتانیاهو تماس تلفنی برقرار کردند که بالاخره نخست‌وزیر اسرائیل موافقت کرد این کلاه‌سفیدها وارد اراضی اشغالی شوند.

این روزنامه اسرائیلی همچنین فاش کرد که اردن نیز از بیم تشدید تنش در روابط با سوریه، ابتدا مشتاق نبود از عناصر کلاه‌سفیدها استقبال کند، ولی اعضای این گروه که در اردن حضور دارند، در منطقه‌ای نزدیک پایتخت «امان» اسکان داده شده‌اند. با این حال، مقام‌های اردنی از نزدیک شدن خبرنگاران به این منطقه خودداری می‌کنند.

این شرق‌شناس اسرائیلی در ادامه تأکید کرد، احتمال انتقال عناصر کلاه‌سفیدها به اراضی اشغالی یا آمریکا وجود ندارد، چون نتانیاهو نمی‌خواهد بحرانی جدید با سوریه و روسیه ایجاد کند. هما‌ن‌گونه که نتانیاهو نیز تصریح کرده است تل‌آویو از کلاه‌سفیدها استقبال نمی‌کند.