سرتیتر

ترامپ عقب مینشیند …..وایران ترامپ رااز» خشم یاران انقلاب «بر حذر میدارد

ترامپ عقب مینشیند …..وایران ترامپ رااز» خشم یاران انقلاب «بر حذر میدارد

همان لغت تهدیدی که ارتش ایران بر علیه ترامپ بکار برد، وزارت خارجه ایران نیز تکرارکرد(خبرگزاری فرانسه)

روزنامه «الاخبار»چاپ لبنان

مترجم :احمد مزارعی، چهارشنبه سوم مرداد 1397

ترامپ اندکی از لهجه تهدیدآمیز خود برعلیه ایران عقب نشینی نموده واظهارداشت اماده است تا با ایران وارد قرارداد تازه ای شود.از انسو ایران به پاسخگوئی برامده واززبان مراکز نظامی خود رئیس جمهور امریکارا از تکیه کردن بر روی «محاسبات خاطئانه» خود برحذر داشت.همزمان انکارا نیز تاکید ورزید که فشارهای امریکا را برعلیه ایران نپذیرفته است، وبه خرید نفت از همسایه خود ایران ادامه خواهد داد.

بنظر نمیرسد این ترامپی که در تویتر شخصی خود با حروف درشت نوشت ودر مقابل «کهنه جنگجویان» آمریکا ئی در خارج اینگونه تحلیل کرد و اظهار داشت :» ببینیم چه اتفاقی میافتد ، اما ، ما امادگی داریم با ایران وارد یک توافق حقیقی شویم ونه آن نوع قرارداد فاجعه باری که اداره سابق با ایران امضا نمود».

 

اری بنظر نمیرسد،این همان ترامپ وتحلیلی باشد که وی چند ساعت پس از تهدید روحانی رئیس جمهور ایران بر علیه امریکا ، در تویتر شخصی خود روحانی را به عواقب وخیمی که » کمتر تاریخ مشابه انرا بخود دیده باشد» تهدید نمود.

 ترامپ با تهدیدات وفشارهای سخت واشنگتن بر علیه تهران در نظر دارد مشابه همان سیاستی را دنبال کند که درمورد کره شمالی بکار گرفت: به اوج رسانیدن تهدیدات وفشارهای تبلیغاتی ، سپس نشستن پشت میز مذاکره ، تا کنون چندین بار ترامپ با این روش خود برای ایرانیها پیام فرستاده است.

اما ایران همچنان با هرگونه مذاکره با رئس جمهورامریکا مخالفت کرده وبران پا میفشارد. از نظرمراکز نظامی ایران سرو صدا وغوغاهای روز افزون ترامپ رئیس جمهور امریکا » توهمات سفیهانه ای میباشد که راهی به واقعیت نخواهد برد».

در بیانیه ای که فرمانده ستاد کل ارتش ایران ، محمد باقری ، انتشار داده ، چنین امده است :

» موضعگیریهای پر سروصدای حکومت امریکاودرراس آن ترامپ سفیه که بر طبل جنگ میکوبد ، پاسخی قوی وخرد کننده دریافت خواهد داشت که برایشان پشیمان کننده خواهد بود». وی سپس اضافه نمود» این رئیس با توهمات کوته بینانه ، توخالی باطل خود وبا محاسبات خطایش ، مدعی میشود که میتواند بر ملت ایران فشار وارد اورده بدون اینکه بهایش را بپردازد وتصمیم بر منع صدور نفت وفشارهای دیگر اقتصادی بر علیه مردم ایران اتخاذ کند».ومیکوشد «میان ملت ایران فاصله وجدایی ایجاد کند».فرمانده ستاد ارتش ایران سپس در تهدیدی غیر مستقیم گفت :» این تصمیم گیری آمریکا منافع ایالات متحده ومزدورانش را در هر نقطه ای از جهان در تیررس طرفداران انقلاب اسلامی ایران قرارخواهدداد».وی بر امادگی نیروهای مسلح ایران برای اجرای دستورات مرشدشان علی خامنه ای تاکید ورزید واینکه «به دشمنان انچنان درسی بدهند که فراموش نشدنی باشد».

ایران هچنان در عدم مذاکره با رئیس جمهورآمریکا اصراردارد

همان لغتهای تهدیدامیزی که مراکز نظامی ایران برعلیه ترامپ بکار برده بودند مشابه اظهارات وزارت خارجه ایران در پاسخشان درمورد منع صادرات نفتی ایران بود، سخنگوی وزارت خارجه ایران اقای بهرام قاسمی نیزدراینمورد به واشنگتن اخطار داد که اگر بخواهند گامی دراین راه بردارند ، پاسخی مشابه واقدامانی متقابل ازایران دریافت خواهند داشت.اما فشارهای واشنگتن بر کشورهای جهان برای قطع روابطشان با ایران نتیجه مطلوب را در واشنگتن نداشته است.دراین رابطه مولود جاویش اوغلووزیر خارجه ترکیه اعلام داشت کشورش «مجبور نیست» به تصمیمات واشنگتن ویا هر کشوردیگری مبنی بر تحریم ایران ملزم بماند، وی که در یک مصاحبه مطبوعاتی با همتای اذری خود شرکت داشت ، اظهارداشت کشورش با «تحریمهای آمریکا بر علیه ایران مخالف است» اما به تحریمهای شورای امنیت سازمان ملل متحد بر علیه ایران پایبند است وهمین سیاست را ما درمورد روسیه نیز قبول داریم، وی گفت ما براین سیاست «پایبندی اصولی»داریم وروی ان خواهیم ایستاد حتی اگر امریکا فتح الله گولن را هم به ما تحویل دهد تسلیم نخواهیم شد، بویژه که ترکیه نیازمندیهای گاز خودرا از ایران تامین میکند . وی توضیح داد که ما این سیاست خودرا بطور رسمی به هیئت امریکائی که در بیستم جولای برای بحث پیرامون این موضوع وتشدید تحریمها ی ایران ، به ترکیه امده بودند، اعلام داشتیم.

در پیرامون همین موضوع اقای ایلنور چویک، مستشار اردوخان رئیس جمهور ترکیه نیز طی مقاله ای با عنوان «میان ایران وامریکا»در روزنامه «ینی برلیک» ترکیه که دیروز منتشر شد چنین نوشت : «ترکیه ایران را در برابر تحریمهای آمریکا، تنها نخواهد گذاشت ،هیئت امریکائی که اخیرا از ترکیه بازدید بعمل اورد ، هدفش تهدید شرکتهای ترکیه در مورد رابطه بازرگانی انها با ایران بود، این هیئت ازمسئولان ترکیه درخواست نمود تا ایران را با عربستان در مورد نیازمندیهای نفتی خود جایگزین کنند.چویک همچنین اظهار داشت درگذشته نیز ما در مورد تحریمهای ایران زیر فشار قرارگرفتیم که تسلیم نشدیم.

 

المان : ایران یک بازیگر قدرتمند الکترونی میباشد

اداره مخابرات داخلی المان (بی . اف. فی) گزارشی را انتشار داد که دران «ایران را در جایگاه یک بازیگر قوی الکترونی در زمینه جاسوسی قرارداده است» دیروز.وزیر کشور المان آقای «هورست زیهوور»اعلام داشت :»ایران توانائیهای خودرا به مراحلی بسیار بالا در این زمینه توسعه داده ومیکوشد از این توانائیهای خود بهره برداری بیشتری کند. وی در مورد پیگیری تهاجمات الکترونیکی فعال ایران اظهارداشت ، این عملیات تهاجمی الکترونیکی ایران برای جمع اوری معلوما ت به حدی میباشد که بمثابه خطری برای شرکتها ومراکز تحقیقاتی المان به حساب میاید».این گزارش تهران را متهم نمود که در پشت تهاجمات الکترونی قراردارد که بطور اساسی مراکز وموسسات گوناگون زیر را مورد هدف قرارمیدهند : دولت آلمان، مخالفان دولت ایران در المان، سازمانهای حقوق بشری ، مراکز مطالعاتی ، مراکز صنایع هواپیمائی و پتروشیمی را شامل میشود».

در گزارش اقای وزیر امده است :» فعالان نفوذی ایرانی بطور اساسی سیستمهای مضری را مورد استفاده قرار میدهند که در دسترس همگان قراردارد، به اضافه استفاده از ابزارهای مهندسی اجتماعی واینکه اینان دارای صبوری وشکیبائی طاقت فرسائی رهستند که در انتظار شکارکردن صید خود منتظر میمانند تا به نتیجه برسند.». قابل ذکر است که وزارت خارجه المان در ژانویه گدشته سفیر ایران را فرا خواند تا اقدامات این کشور را در مورد جاسوسی بر علیه افراد وگروههای که رابطه تنگاتنگی با «اسرائیل» (رژیم صهیونیستی) دارند محکوم کند ، واینکه این اعمال کاملا نا مقبول وخلاف قانون است.، این گزارش شامل اعمال جاسوسی وغیر قانونی رو سیه وچین نیز در المان میباشد»

خبر گزاری رویتر

۱ دیدگاه

  1. طاهره سلحشور says

    این یک مقاله تحلیلی بود یا یک گزارش گه همه جا میتوان خواند. اپوزیسیون مقاله نویس هم به نظر کمی خسته میاید.

    لایک

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.