رسانه ها

این انساندوستی نتانیاهو همه را انگشت بدهان کرده: انتقال «کلاه سفیدها» از سوریه به اسرائیل

به نقل از فرانس ۲۴، در بیانیه صادره از سوی ارتش رژیم اسرائیل آمده است که حدود ۸۰۰ عنصر از «کلاه سفیدها» و خانواده های آنها از مناطق تحت کنترل نیروهای مخالف نظام سوریه به اسرائیل منتقل شده اند.

رژیم نژادپرست اسرائیل بعد از پیشروی ارتش سوریه در جنوب کشور اقدام به خارج کردن این عناصر از این منطقه کرده و بر اساس گزارش رسانه های این کشور این عملیات بنا به درخواست آمریکا و کشورهای اروپایی صورت گرفته است.

اردن نیز اعلام کرده که با عبور این عناصر از خاک خود تحت نظارت سازمان ملل برای استقرار در سه کشور آلمان، انگلیس و کانادا موافقت کرده است.

این در حالی است که در بیانیه ارتش رژیم اسرائیل ادعا شده که این رژیم در بحران سوریه مداخله نمی کند. کلاه سفیدها یک سازمان به اصطلاح دفاع مدنی (البته ساختگی و هوادار النصره و توسط بریتانیا و آمریکا ساخته و حمایت میشوند) است که در پوشش این اسم دست به اقدامات تروریستی در سوریه می زند.

وزارت خارجه سوریه پیشتر اعلام کرده بود که ایالات متحده و برخی از کشورهای غربی سازمان کلاه سفیدها را برای انجام اقدامات تروریستی به ویژه تروریسم شیمیایی برای بدنام کردن سوریه و طولانی کردن مدت بحران به کار می‌گیرند و بر کسی پوشیده نیست که کلاه‌سفیدها شاخه اصلی جبهه تروریستی النصره است.

تکمیلی

نیروهای کلاه سفید از جنوب غرب سوریه یعنی جایی که نیروهای دولتی سوریه با حمایت روسیه در حال پیشروی هستند، به اردن منتقل شده‌اند.

ارتش رژیم اسرائیل مدعی شده است که «یک تلاش انساندوستانه را برای نجات اعضای سازمان دفاع شهری سوریه و خانواده‌های آنها انجام داده است چرا که زندگی و جان آنها به خطر افتاده بود.»

ارتش اسرائیل افزود: نیروهای کلاه سفید به یک کشور همسایه منتقل شده‌اند و این اقدام به درخواست آمریکا و چند کشور اروپایی بوده است.

یک خبرگزاری رسمی اردن نیز گزارش داده است که اردن از سازمان ملل خواسته است تا روند انتقال 800 شهروند سوری را از طریق اردن و اسکان آنها در کشورهای غربی انجام دهد.

این خبرگزاری اردنی تایید کرده است که این افراد نیروهای دفاع شهری سوریه هستند که از مناطق تحت کنترل مخالفان سوری فرار کرده‌اند.

نیروهای کلاه سفید فعلا در یک منطقه بسته در اردن تحت نظر هستند و قرار است بریتانیا، آلمان و کانادا برای اسکان مجدد آنها تا 3 ماه آینده به توافق برسند.

گروه موسوم به کلاه سفیدها در سال 2013 در ترکیه تاسیس شد. این گروه با تامین مالی انگلیس و آمریکا و سایر کشورهای غربی آغاز به کار کرد و چارچوب عملیاتی آنها مناطق تحت سلطه گروه های تروریستی اعلام شد. این موضوع تردیدهای زیادی را در رابطه با ماهیت فعالیت‌های آنها مطرح کرده است، به ویژه که عناصر این گروه وابسته به سازمان‌های تروریستی هستند.

بسیاری از اسناد به دست آمده توسط ارتش عربی سوریه در مناطق آزاد شده از دست گروه‌های تروریستی نشان می‌دهد که عناصر وابسته به کلاه سفیدها ارتباط تنگاتنگی با گروه‌های تروریستی دارند و همواره از آنها به ویژه گروه تروریستی جبهه النصره حمایت می‌کنند.