تیتر

اکوادور، ژولیان آسانژ را در چند روز آینده تحویل بریتانیا میدهد

اکوادور در نظر دارد که در چند هفته و شاید چند روز آینده جولیان آسانژ افشاکر و مبارز آزادی را که به سفارت این کشور در لندن پناهنده شده است به دولت انگلستان تحویل دهد.
بر اساس اطلاعاتی که خانم «مارگاریتا سیمونیان» مدیر رسانه خبری روسیه یعنی راشا تودی از منابع اطلاعاتی خود به دست آورده است دولت اکوادور احتمالاً در چند روز آینده جولیان آسانژ را به دولت بریتانیا تحویل داده و احتمالا وی به امریکا منتقل خواهد شد.

خانم سیمونیان ابراز کرده است متاسفانه بر اساس اطلاعاتی که از منابع اطلاعاتی دریافت کردن آسان به زودی تحویل دولت انگلیس خواهد شد، سیمونیان در توییتر خود نوشت که از صمیم قلب آرزو می‌کند که این اطلاعات غلط باشند و این اتفاق نیفتد.

اطلاعات خانم سیمونیان زمانی منتشر می‌شود که در فضای رسانه‌ای و مطبوعاتی بریتانیا شایعات و بحث های متعددی در مورد سرنوشت جولیان آسانژ که در سفارت اکوادور در لندن پناهنده می باشد در جریان است.
در آغاز این هفته روزنامه تایمز نوشت که گفتگوهایی در جریان است که سفارت اکوادور ژولیان آسانژ را از این مکان اخراج کند.

سر آلن دونکن وزیر امور خارجه جدید بریتانیا برای رسیدن به این منظور به فعالیت‌های دیپلماتیک پرداخته است.
یک منبع که نامش برده نشد و دارای ارتباط مستقیم با جولیان آسانژ در سفارت اکوادور می باشد اعلام کرد که جولیان آسانژ از محتوی این مذاکرات و گفتگوها کاملا بی اطلاع است، اما این مسئله قطعی است که ایالات متحده امریکا فشار بسیار زیادی را بر دولت اکوادور وارد کرده است. حتی آمریکا، اکوادور را تهدید کرده است که اگر آسانژ را از سفارت اکوادور در لندن اخراج نکند جلوی اعطای وام های صندوق بین المللی پول به اکوادور را خواهد گرفت.

خبرنگاران راشاتودی در کیوتو پایتخت اکوادور از منابعی که خواستند نامشان فاش نشود اطلاعاتی در تایید تحویل آسانژ به بریتانیا و یا آمریکا دریافت کرده اند.

«لنین مورنو» رئیس جمهور فعلی اکوادور قرار است در چند هفته آینده، از بریتانیا دیدار کند بارها از جولیان آسانژ به عنوان «هکر» و «سنگریزه ی مزاحمی در کفش» نام برده است که او در نظر دارد مشکل آسانژ را برای همیشه حل کند.

Reuters Photo

Reuters Photo

دولت اکوادور از ماه مارس ۲۰۱۸ تمامی کانال های ارتباطی جولیان آسانژ با خارج از سفارت را مسدود و خط اینترنتی وی را قطع کرده است.

بهانه ی اکوادور برای این محدودیت ها و تغییر رفتار ظاهرا زیر پا نهادن توافق ما بین اکوادور و آسانژ بوده که بر اساس این توافق آسانژ نبایستی تا زمانی که در سفارت اکوادور پناهنده می باشد در امور کشورهای دیگر دخالت سیاسی کند. آسانژ کمی چندی پیش سیاست دولت اسپانیا درباره جدایی طلبان کاتالونیا را شدیدا مورد انتقاد قرار داده بود و دولت اکوادور این اظهار نظر سیاسی را بهانه‌ای برای بکارگیری این سیاستهای جدید اش قرار داده است.

جولیان آسانژ از سال ۲۰۱۲ در سفارت اکوادور پناهنده سیاسی می باشد، پناهندگی سیاسی وی با موافقت رئیس جمهور چپگرا و مترقی وقت اکوادور :رافائل کوررآ» روبرو شد و از آن تاریخ جولیان آسانژ ۴۷ ساله در سفارت اکوادور در لندن اقامت دارد.
جرم جولیان آسانژ ظاهراً سوء استفاده جنسی از چند تن از زنان سوئدی بوده است، که بعداً در غیاب وی در دادگاهی در سوئد آسانژ از این اتهامات تبرئه شد.
جولیان آسانژ همواره تاکید کرده است که این اتهامات ساختگی بوده و تنها برای دستگیری و تحویل وی به یکی از کشورهای سوئد ویا بریتانیا سرهم بندی شده است تابه بعدا وی را به ایالات متحده آمریکا تحویل دهند . آسانژ مطمئن است که هرگز در آمریکا از یک محاکمه بی طرفانه و عادلانه برخوردار نخواهد شد.

دولت آمریکا آسانژ را متهم به «تروریسم» کرده و دادستان کل آمریکا «جف سانس» دستگیری و محاکمه آسانژ را جزو مهم‌ترین وظایف ملی دادستانی آمریکا قرار داده است.
در چند سال گذشته جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی لیکس و تشکیلات ویکی لیکس صدها هزار سند و مدرک غیر قابل انکار از جنایات سیاسی دولت آمریکا و سیاستمداران آن منتشر کرده و با همکاری با دیگر فعالان امنیتی مانند «چلسی منینگ» توانستند بسیاری از جنایات جنگی دولت و سیاستمداران آمریکا را در سطح جهانی افشا کنند.