تیتر۱, سرتیتر

در هاوانا نمایندگان بیش از ۱۰۰ سازمان مترقی و چپ آمریکای لاتین گردهم می‌آیند

cuba_flag_sw
 
منبع: دنیای جوان
تارنگاشت عدالت
در هاوانا نمایندگان بیش از ۱۰۰ سازمان مترقی و چپ آمریکای لاتین  گردهم می‌آیند
روز یک‌شنبه ۲۴-مین نشست «فوروم سائوپائولو» در هاوانا انجام خواهد گرفت. در این نشست ۳ روزه پایتخت کوبا میهمان‌دار نمایندگان بیش از ۱۰۰ حزب و سازمان مترقی از کشورهای آمریکای لاتین و دریای کارائیب، از جمله برخی از رؤسای دولت و کشورهای منطقه خواهد بود. همین‌طور تعداد زیادی میهمان از اروپا، آسیا و آفریقا آمادگی خود را برای شرکت در این نشست اعلام کرده اند.

این فوروم که در سال ۱۹۹۰ به ابتکار ريیس‌جمهور سابق کوبا فیدل کاسترو روس و رهبر سندیکايی برزیل و ريیس‌جمهور بعدی این کشور لوئیس ایگناسیو لولا دا سیلوا تأسیس شد، مهم‌ترین پلاتفرم نیروهای چپ آمریکای لاتین محسوب می‌شود. این فوروم که در اصل به عنوان واکنشی نسبت به تلاشی اتحاد جماهیر شوروی و تهاجم نئولیبرالی پس از آن ایجاد شد، در این بین علايمی در گفتمان‌های راهبردی همین‌طور خارج از قاره آفریقا ارايه می‌دارد.

روزنامه حزب کمونیست کوبا گرانما در مورد وضعیت در آمریکای لاتین می‌نویسد: اکنون کشورهای این قاره در شرایطی که مشابه با دوران تأسیس فوروم است، به سر می‌برند. اقتصاد و رسانه‌های توده‌ای در اکثر کشورها هنوز زیر کنترل کنسرن‌های فراملیتی و نخبگان محلی قرار دارند. دولت‌های مترقی سرنگون شده و یا در انتخابات با شکست روبه‌رو شده اند. ایالات متحده آمریکا مجدداً منافع خود را با تهدید حمله نظامی تحمیل می‌کند. شکل کلاسیک ضدانقلاب به وسيلۀ کودتای نظامی مثل هندوراس در سال ۲۰۰۹ در این بین توسط شیوه‌های پارلمانی کودتا مثل پاراگوئه در سال ۲۰۱۲ و برزیل  در سال ۲۰۱۶ تکمیل گردیده است. علاوه برآن، چندی است که برای خنثا کردن سیاستمداران مترقی با شدت از قوه قضائیه کمک گرفته می‌شود. نمونه‌های اخیر آن بازداشت لولا در برزیل و پرونده‌سازی علیه ريیس‌جمهور سابق اکوادور، رافائل کوره‌آ می‌باشد.

موضوع‌های مرکزی این نشست امسال فعالیت‌های خشونت‌آمیز کنترا‌ها در ونزوئلا و نیکاراگوئه و همین‌طور تهدید صلح و امنیت منطقه با تأسیس پایگاه‌های نظامی ایالات متحده و نقش نوین ناتو در منطقه با ورود کلمبیا به عنوان «شریک جهانی» در این پیمان نظامی می‌باشد. «گرانما» نوشت: «انتخاب «آندرس مانوئل لوپس اوبرادور» در مکزیک که حزب او «موره‌نا» در این فوروم شرکت خواهد داشت، نشان می‌دهد که این روند را می‌توان متوقف ساخت. اعتصابات و تظاهرات در آرژانتین، برزیل و شیلی می‌توانند مبین این باشند که نقطه اوج حمله متقابل نئولیبرالی پشت سر نهاده شده است.

پس از آغاز کار این فوروم در روز یک‌شنبه کارگروه‌های متعددی در نظر گرفته شده که یکی از آن‌ها در رابطه با مهاجرت است. بیکاری، فقر، خشونت و بی‌عدالتی اجتماعی و فقدان امکان رشد فرهنگی  روز‌به‌روز افراد بیش‌تری را مجبور به جلای وطن و مهاجرت به شمال می‌کند. در ایالات متحده آمریکا مهاجرین آمریکای لاتینی به دنبال سیاست‌های نژادپرستانه دونالد ترامپ مجدداً قربانی سیاست نئولیبرالی می‌شوند.

این نشست در هاوانا در نظر دارد به سیاست‌های اتخاذ شده در ۲۳-مین فوروم که در ژوئیه سال گذشته در ماناگوئه تشکیل شد، ادامه دهد. در آن اجلاس شرکت‌کنندگان یک سند کارپایه به نام «اجماع در مورد آمریکای ما» به عنوان اولین برنامه سیاسی مشترک در تاریخ این اتحاد به تصویب رساندند. تا انتشار مصوبات جلسه جاری در روز سه‌شنبه قرار است برنامه فعالیت‌های مشترک مشخص گردد. «مونیکا والنته» سخنگوی فوروم و عضو حزب کارگر برزیل گفت هدف ما این خواهد بود که بر نئولیبرالیسم در قاره غلبه کنیم. او با استناد به تحلیل‌های سابق فیدل کاسترو گفت: «اگر موفق نشویم، به عنوان ملت و کشور مستقل ناپدید خواهیم شد و مجدداً مثل گذشته کشورهای جنوبی به مستعمره تبدیل خواهیم شد.»