اخبار ویژه

برای نخستین بار پس از بلوک شوروی کمونیست‌های چک وارد دولت شدند

منبع: تله‌سور

تارنگاشت عدالت

حزب کمونیست چک بوهمی و موراوی با نخست‌وزیر «آندره بابیش» یک توافق‌نامه مشارکت در قدرت امضاء کرد، که بدین معنی است که حزب برای نخستین بار پس از سقوط بلوک شوروی در امور سیاسی ملی سخن می‌گوید.

توافق‌نامه بدین معنی است که حزب کمونیست باید روز چهارشنبه در رأی اعتماد، که الزامی است و همه دولت‌ها برای ماندن در قدرت باید با آن مواجه شوند، از «بابیش» حمایت کند. اما «بابیش» نتوانست در میان احزاب دیگر به جز سوسیال دمکرات‌ها حمایت به دست آورد.

حزب کمونیست در ابتدا از پیوستن به ائتلاف «بابیش» خوداری کرد. به نظر کمونیست‌ها نخست‌وزیر خیلی زیاد با ناتو و غرب دوست است و حزب بیش‌تر با «میلوش زِمان» که هوادار ايجاد اتحاد با روسیه و چین است نزدیک است، اما از دو رهبر انتقاد می‌کند.

اما انتظار می‌رود جایگاه جدید کمونیست‌ها در پارلمان اهرم رییس‌جمهور را تقویت کند. حزب مطلقاً ضدناتو است، و احتمالاً از نفوذ خود برای کاهش درگیری در ناتو و بهبود روابط با روسیه و چین استفاده خواهد کرد.

«بابیش» با سیمای ضددستگاه و ضدفساد توانست حمایت رأی دهندگان را به دست آورد. او وعده داده است دستمزدها را بالا ببرد و سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های زوال یافته را افزایش دهد، اما یک موضع ضدمهاجرت نیز دارد.

«بابیش» علی‌رغم محبوبیت انتخاباتی خود در تشکیل دولت با احزاب موجود مشکل داشته است. حمایت کمونیست‌ها او را در رأی اعتماد پیش رو نجات خواهد داد.

حزب کمونیست بوهمی و موراوی روابط نزدیکی با چین، کره شمالی و کوبا دارد، و در برابر گرایش احزاب کمونیست اروپایی به سوی سوسیال دمکراسی رایج مقاومت کرده است. حزب که در سال‌های بلافاصله پس از سقوط اتحاد شوروی در حاشیه قرار گرفت، در سال‌های اخیر مستمراً نفود خود را افزایش داده است. حزب در انتخابات منطقه‌ای سال ۲۰۱۲ پیروزی‌هایی داشت و توانست در منطقه استخراج ذغال‌سنگ «اوستی لد نابم» در ائتلاف با چند حزب دیگر حکومت کند.

حزب قوی‌ترین حمایت خود را در مناطق روستایی و شهرک‌ها و شهرهای لطمه خورده از صنعت‌زدایی دهه ۱۹۹۰ دارد.