تیتر۲, سياسی, سرتیتر

مارادونا: خوشحالی آمریکای لاتین از پیروزی آملو

diago_maradona

منبع: تله‌سور
تارنگاشت عدالت

دیگو آرماندو مارادونا، اسطوره آرژانتینی فوتبال گفت که علی‌رغم شکست مکزیک در برابر برزیل، مکزیکی‌ها با به پیروزی رساندن قاطع آندرس مانوئل لوپز اُبرادور (آملو) در انتخابات ریاست جمهوری روز یک‌شنبه روحیه آمریکای لاتین را بالا بردند.

مارادونا در برنامه خود در تله‌سور به نام «دِ لا مانو دل دیاز» [ از دستِ ۱۰] گفت: «او سرانجام در انتخابات مکزیک پیروز شد و حقیقت این است که همه ما را بسیار خوشحال کرد… به ویژه پس از آن‌که در انتخابات پبشین عملاً ریاست جمهوری او را به سرقت بردند.»
maradona

مارادونا یکی از با نفوذترین بازیکنان در تاریخ است و در سراسر جهان به خاطر مواضع سیاسی خود که همیشه حامی مردم ستم‌دیده جهان است، شهرت دارد. او از دولت‌های چپ‌گرا در آمریکای لاتین، مانند کوبا، ونزوئلا، و بولیوی، هم‌چنین از آرمان فلسطین حمایت می‌کند، و با لوئیز ایناسیو  لولا دا سیلوا، رائول کاسترو و اوو مورالس دوست است.

virgul_a

مارادونا یکی از با نفوذترین بازیکنان در تاریخ است و در سراسر جهان به خاطر مواضع سیاسی خود که همیشه حامی مردم ستم‌دیده جهان است، شهرت دارد. او از دولت‌های چپ‌گرا در آمریکای لاتین، مانند کوبا، ونزوئلا، و بولیوی، هم‌چنین از آرمان فلسطین حمایت می‌کند، و با لوئیز ایناسیو  لولا دا سیلوا، رائول کاسترو و اوو مورالس دوست است.

او هم‌چنین دوستی استواری با فیدل کاسترو و هوگو چاوز داشت و می‌گوید کاسترو در بدترین شرایطی که او از مواد مخدر استفاده می‌کرد، زندگی او را نجات داد.

مارادوندا گفت پیروزی لوپز اُبرادور بدین معنی است که مردم آمریکای لاتین «زنده اند.» مارادونا امیدوار است که پس از این، لولا به دفتر ریاست جمهوری برزیل باز گردد و این‌که یک «انفجار آرژانتینی» جدید در میهن او رخ دهد.

او گفت: «من نمی‌خواهم با این به هیچ خشونتی دامن بزنم، اما این پذیرفتنی نیست که ماکری با همه پروژه‌های که مدعی داشتن آن‌ها بود به مردم دروغ بگوید.»

در بازگشت به موضوع فوتبال، مارادونا گفت که مکزیک «با همه توان» خود بازی کرد، «تا جایی که پاها اجازه می‌داد تلاش کرد» و با احترام جام جهانی را ترک کرد، «کاش آرژانتین مانند مکزیک بازی کرده بود.»

مارادونا که آخر هفته گذشته در قازان حذف آرژانتین را در بازی ۴-۳ با فرانسه تماشا کرد در پاسخ به این پرسش که با توجه به این‌که قرارداد خورخه سامپائولی سرمربی کنونی تیم ملی فوتبال آرژانتین تا سال ۲۰۲۲ ادامه دارد آیا به سرمربی شدن فکر می‌کند؟ گفت: «بله، و من این‌را رایگان انجام خواهم داد. من در ازای آن هیچ چیز نخواهم خواست.»

(2)CUBA-HABANA-POLITICA-CASTRO-CHAVEZ-MARADONA-REUNION

(110723) — LA HABANA, julio 23, 2011 (Xinhua) — El l¨ªder de la Revoluci¨®n cubana Fidel Castro (c), observa mientras el futbolista argentino Diego Armando Maradona (i), saluda al presidente venezolano, Hugo Ch¨¢vez (d), en la ciudad de La Habana, capital de Cuba, el 23 de julio de 2011. Maradona visit¨ªo al presidente venezolano para desearle una pronta recuperaci¨®n. (Xinhua/Estudios Revoluci¨®n/ABN) (ce)

و در ارتباط با رابطۀ مکزیک با ایالات متحده، مارادونا  امیدوار است که رییس‌جمهور آینده بتواند رابطه با ترامپ را که آشکارا نسبت به همسایه جنوبی خود خصمانه برخورد می‌کند، مدیریت نماید.

او گفت: «بگذارید ببینیم او [لوپز اُبرادور] چگونه با ترامپ برخورد می‌کند، حکومت او بسیار دشوار خواهد بود، اما مراقب باشید، ما هنوز زنده ایم، لوپز اُبرادور به پیشروی ادامه بده، ما هنوز در حال پیشروی هستیم.»
maradona_chavez_morales
او هم‌چنین برای کلمبیا در مسابقه با انگلستان آرزوی موفقيت کرد و گفت که اکنون یک کلمبیای جدید، متفاوت در آرزوی صلح است و «یک پیروزی در فوتبال به آن‌ها کمک زیادی خواهد کرد. خداوند با کلمبیا خواهد بود.»

https://www.telesurtv.net/english/news/Maradona-AMLOs-Victory-Made-Latin-America-Very-Happy-20180703-0023.html