اخبار ویژه

نقش فرانسه و شرکت‌های چندملیتی در حمایت از تروریسم و غارت کشورهای منطقه

پایگاه خبری لبنانی العهد در مقاله‌ای به بررسی عملکرد شرکت‌های چندملیتی در حمایت از گروه‌های تروریستی و اقدامات شرارت‌آمیز آنها در منطقه پرداخته و می‌نویسد: استقلال سیاسی نیازمند استقلال اقتصادی است و محور مقاومت نیز نیاز به اقتصاد مقاوم دارد. تمامی تحولات منطقه صحت این معادله را تأیید و اثبات می‌کند که استعمار از منظر اقتصادی آغاز شد و امروز به این شرایط رسیده است.

یکی از قوی‌ترین چهره‌های استعمار اقتصادی، شرکت‌های چندملیتی و فراقاره‌ای هستند که با شعار توسعه و کمک به کشورها، اقدام به غارت منابع ملت‌های مختلف می‌کنند.

بر اساس گزارش‌های معتبر، اوضاع این شرکتهای بزرگ به‌گونه‌ای است که در برخی موارد در درآمد و تولید با بسیاری از کشورها رقابت می‌کنند و درآمد آن‌ها بالاتر از تولید ناخالص ملی بسیاری از کشورهای دنیا است.

شاید بتوان گفت که موضوع جنجال‌برانگیز مطرح‌شده در خصوص شرکت فرانسوی لافارچ و اقدام این شرکت در حمایت مالی از گروه‌های تروریستی می‌تواند بخشی از نقش شرکت‌های چندملیتی برای خدمت‌رسانی به استعمار یا ادامه فعالیت‌های استعماری را نشان دهد.

ذکر این موضوع لازم است که دستگاه قضایی فرانسه اقدام به انجام تحقیقات در خصوص شرکت لافارچ به‌اتهام تأمین مالی گروه‌های تروریستی کرده است. این شرکت فرانسوی در سه بخش اساسی تولیدی فعالیت می‌کند: سیمان، مصالح ساختمانی و بتن. لافارچ متهم شده که گروه‌های تروریستی در سوریه به‌ویژه گروه تروریستی داعش را تأمین مالی کرده است.

دادگاه فرانسه همچنین شرکت مذکور را به نقض ممنوعیت به‌خطر انداختن زندگی دیگران متهم کرده است. تحقیقات از این شرکت در سال 2017 از سوی دفتر دادستانی در پاریس آغاز شده و بنابر گزارشهای موجود اتهامات مذکور ضد 8 نفر از مسئولان اجرایی سابق و کنونی این شرکت فرانسوی از جمله «برونو لافون» مدیر اجرایی این شرکت مطرح است.

بر اساس این تحقیقات شرکت فرانسوی مذکور بین سال‌های 2011 تا 2015 مبالغ مالی فراوانی به گروه‌های تروریستی مسلح در سوریه از طریق میانجی‌ها پرداخت کرده است. ارزش این مبالغ بالغ بر 12 میلیون یورو برآورد شده است. یکی از گروه‌های تروریستی که مبالغ مذکور به دست آنها رسیده، داعش است که سهم قابل توجهی از این پول را دریافت کرده و در مقابل به کارخانه شرکت مذکور در سوریه اجازه ادامه فعالیت‌های صنعتی خود را داده است.

مسئولان مذکور اذعان کرده‌اند که پول‌های مطرح‌شده را به‌عنوان رشوه برای ادامه فعالیت‌های شرکت‌های خود در مناطق تحت سلطه داعش پرداخت کرده‌اند. مسئولان سابق این شرکت همچنین توجیه‌های دیگری را نیز برای ادامه فعالیت‌های خود مطرح کرده و مدعی شده‌اند که به‌دنبال حفظ موقعیت استراتژیک خود در بازارهای جهانی بودند تا همچنان شرکت فرانسوی را در صف اول فعالیت‌ها در سوریه نگه دارند و هنگامی که بحث بازسازی کشور بعد از پایان جنگ مطرح شد، آنها بتوانند به سهم قابل توجهی از بازسازی سوریه دست پیدا کنند.

سؤال مهمی که در این رابطه مطرح است، این است که؛ آیا ورود شرکت مذکور به مناطق خاص در سوریه آن هم تنها چند ماه قبل از اشغال داعش در این مناطق تصادفی است؟ شواهد و قرائن نشان می‌دهد که تصادفی بودن این حوادث را به‌سختی می‌توان پذیرفت، به‌ویژه در شرایطی که برخی نمونه‌های تاریخ معاصر، الگوهای روشنی در این رابطه به ما ارائه می‌دهد.

گزارش سازمان ملل متحد در سال 2001 از سوء استفاده‌های غیرقانونی صورت‌گرفته در مورد منابع طبیعی کشور کنگو خبر داده است. بر اساس این گزارش که تحولات کشور مذکور را از آغاز جنگ در این کشور در سال 1998 بررسی کرده، شرکت‌های چندملیتی فعالیت‌های خود در سرقت چوب و منابع جنگلی کنگو را هم‌زمان با آغاز جنگ در این کشور تشدید کرده‌اند.

مثال‌های دیگری نیز در این رابطه وجود دارد که همگی آنها اعلام شده و مستند هستند. این نمونه‌ها نشان می‌دهد شرکت‌های چندملیتی در درگیری‌های مختلف نقش دارند و این درگیری‌ها را تغذیه می‌کنند و به طرفین درگیری‌ها کمک‌های مالی و تسلیحاتی می‌کنند تا بتوانند برای خود درآمد کسب کنند و در ادامه نیز در سرمایه‌گذاری برای بازسازی مناطق تخریب‌شده یا عقد قراردادهای طولانی‌مدت برای سوءاستفاده از منابع طبیعی مناطق مذکور وارد عمل شوند.

موضوع مسکوت‌مانده در پرونده شرکت لافارچ تنها در مورد ورود مستقیم شرکت مذکور به تأمین مالی یا پرداخت رشوه به گروه‌های تروریستی برای مشارکت در بازسازی سوریه نیست، بلکه میزان مشارکت این شرکت در همکاری با گروه‌های تروریستی ابعاد بسیار گسترده‌تری دارد و تا سطح برنامه‌ریزی و همکاری‌های لجستیک نیز تسری پیدا کرده است، البته ما قبل از پایان تحقیقات نمی‌خواهیم در این خصوص نظر قاطعی اعلام کنیم.

لافارچ در 7 آوریل 2014 به یک شرکت فرانسوی ــ سوئیسی تبدیل شد و شرکت سوئیسی هولسیم بخشی از سهام شرکت مذکور را خریداری کرد. این اقدام برای تأسیس بزرگترین تولیدکننده سیمان در جهان با فروش بالغ بر 32 میلیارد یورو انجام شد. ارزش تجاری این شرکت بالغ بر 50 میلیارد دلار آمریکا است.

این شرکت تحت عنوان لافارچ هولسیم فعالیت‌های قابل توجهی در کشورهای مختلف جهان دارد، اما برای نمونه ما تنها می‌خواهیم به فعالیت‌های این شرکت در کشور تروریسم‌زده مصر بپردازیم.

شاخه فرعی شرکت لافارچ در مصر در سال 2008 تأسیس شد. در آن زمان شرکت فرانسوی اقدام به خرید کارخانه سیمان خصوصی شرکت اوراسکوم کرد که در منطقه العین السخنة قرار داشت. ارزش این معامله بالغ بر 12.81 میلیارد دلار ارزیابی شد.

بر اساس گزارش‌های اقتصادی موجود شرکت لافارچ مصر از مهمترین بازیگران عرصه داخلی این کشور است و حجم تولید آن به حدود 10 میلیون تن کلینکر (از مواد اولیه تولید سیمان است) در سال می‌رسد که حدود 20 درصد از درآمد ناخالص ملی مصر است.

این شرکت از تمامی شرکت‌های ریشه‌دار و تاریخی در مصر گوی سبقت را ربود. در بیان گستردگی فعالیت‌های شرکت فرانسوی در مصر باید بگوییم که مؤسسه عریض و طویل غیرنظامی این کشور از طریق شرکت العریش به حدود 7 درصد از تولید سیمان شرکت مذکور دست پیدا کرد که مجموع سالیانه تولید این شرکت 3.5 میلیون تن است. مؤسسات نظامی مصری با همین 7 درصد تمامی نیازمندی‌های پروژه‌های خود به سیمان را پوشش می‌دهند.

نکته عجیب دیگر رفتار گزینشی شرکت مذکور با بازار فروش در مصر است. اخیراً جمعیت موسوم به «شهروندان مخالف با گران‌فروشی» شکایت رسمی از این شرکت به کابینه مصر تحویل داده‌اند. در این شکایت‌نامه آمده است که شرکت لافارچ اقدام به صادرات تولیدات خود از مصر با قیمتی کمتر از قیمت فروش خود در این کشور می‌کند. بر اساس این بیانیه، شرکت فرانسوی سیمان تولیدشده خود را 31 دلار در بازار کنیا به‌فروش می‌رساند. این میزان معادل 600 جنیه مصری است، این در حالی است که همین سیمان برای مصرف‌کننده مصری 1300 جنیه تمام می‌شود.

استعمار از تجربه‌های امت اسلام استفاده کرده و اقدام به تأمین مالی و تسلیحاتی تروریسم از طریق شرکت‌های خود می‌کند، در این شرایط محور مقاومت و استقلال‌طلبی و آزادی‌بخشی باید اولین قدم‌های خود را ورود به روند اقتصاد مقاومتی قرار دهند.