پرش به محتوا

تکرار میدان در نیکاراگوا، نقش آمریکا در شورش ها و سرنگونی – ماریا مولر

nicaragua1

نوشته ماریا مولر

تقریباً نزدیک به دو ماه است که در نیکاراگوئه شورش ها و ناآرامی ها ادامه دارند، آمریکا نقش بسیار مهمی در دامن زدن به درگیری‌های نیکاراگوئه بازی می‌کند در این مطلب نگاهی می اندازیم به نقش آمریکا در ایجاد آشوب در این کشور
هیئتی از به اصطلاح نمایندگان دانشجویان در ماه ژوئن به امریکا سفر می‌کنند تا از دولت امریکا تقاضای کند آنان را در سرنگونی دولت ساندنیست دانیل اورتگا در نیکاراگوئه یاری رساند.
هیئت جوانان نیکاراگوئه در آمریکا با مسئولین بلندپایه وزارت امور خارجه و سازمان کمک رسانی ارشد امریکا usaid دیدارهائی داشتند.
فریدوم هاوس یا «خانه آزادی» خرج سفر نمایندگان دانشجویان را به عهده داشته است.
این «ان جی او » مورد حمایت آمریکا که هم سیاسی و هم مالی از سوی امریکایی ها حمایت می شود وظیفه خود را گسترش به اصطلاح آزادی و دموکراسی در سرتاسر جهان قرار داده است و تقریبا در تمامی انقلاب های رنگی و یا کودتا های آمریکا بر علیه کشورهای مخالف نقش بسیار مهمی را ایفا کرده است. سیاست این سازمان را نیو کانها یا نئو محافظه کاران تعیین میکنند.
این تشکل، سازماندهی گفتگوها میان اپوزیسیون نیکاراگوئه و تندرو ترین باندهای محافظه کاران را به عهده داشته است.
بعد از این ملاقات ها نمایندگان دانشجویان با سناتورهای معروف محافظه کار آمریکا مانند سناتور «تد کروز»، سناتور «مارک روبیو» و نماینده مجلس «ایلنا ریز لتینن» عکس یادگاری گرفتند.
«ایلنا ریز لتینن» نقش بسیار مهمی در طراحی و به کار بردن تحریم‌های جدید علیه مردم نیکاراگوئه دارد، تحریم‌ها و سیاست‌هایی که هدفش نابودی کامل اقتصاد نیکاراگوئه و کشاندن مردم به خیابانها ست.«مک گرین» رئیس سازمان کمک های خارجی آمریکا usaid به دانشجویان پیشنهاد کرد مبارزه علیه دولت نیکاراگوئه را خودشان در دست داشته و سازماندهی کنند چرا که آشکار شدن نقش آمریکا در این ناآرامی ها می‌تواند تاثیر بر عکس و منفی بر مبارزات آنها داشته باشد. اما او همچنان تاکید کرد که «دولت ترامپ و سازمان کمک رسانی امریکا و تمامی مسئولین امریکایی از هر تلاشی برای کمک رساندن به آنها کوتاهی نخواهند کرد.».

سازمان کمک های خارجی آمریکا usaid که ظاهراً سازمانی مستقل می باشد توسط دولت آمریکا حمایت مالی مستقیم شده و وظیفه خود را سرنگونی نظام های مخالف در کشورهای آمریکای لاتین و یا دولت‌هایی که گرایشات سوسیالیستی در این منطقه دارند قرار داده است.
برای مثال، نقش مهم و فعال معاون سازمان کمک های خارجی آمریکا usaid خانم «لیلیانا آیالده» در سرنگونی و کودتای پارلمانی علیه دولت های قانونی پاراگوئه و برزیل که منجر به برکناری «فرناندو لوگو» و «دیلما روسف» شد غیر قابل انکار است.
بودجه سازمان کمک رسانی آمریکا در نیکاراگوئه بالغ بر پنج میلیون و دویست هزار دلار است که بیشترین مبلغ برای تقویت رسانه‌های نیکاراگوئه که گرایشات راست گرایانه و لیبرالی دارند مصرف می‌شود.
در کنار سازمان کمک رسانی آمریکا سازمان NED یا «انجمن ملی برای دمکراسی» نیز در نیکاراگوئه به شدت فعال است که به حزب دموکرات آمریکا بسیار نزدیک بوده نقش و بسیار مهمی در تغییر رژیم و کودتا بازی می‌کند.
انجمن ملی برای دموکراسی در دوران جنگ سرد بنا نهاده شد و از آن تاریخ تا به حال در بسیاری از کشورهای جهان نقشه ویژه‌ای برای سرنگونی دولت ها و نظام های مخالف بازی کرده است.
سال ۱۹۹۰ ساندنسیتها انتخابات را به نماینده دست راستی خانم «ویولتا چامررو» باختند پیروزی خانم «ویولتا چامررو» تنها در سایه کمک های میلیونی (۱۶ میلیون دلاری) همین انجمن آمریکایی امکان پذیر شد.

دیگر مخفی کاری سازمان سیا را کنار گذاشته اند.

«آلن واین اشتاین» یکی از بنیانگذاران NED «انجمن ملی برای دمکراسی» می گوید بسیاری از این فعالیت هایی را که انجمن ما امروز در نیکاراگوئه انجام می‌دهد سابق سازمان اطلاعاتی آمریکا سیا مخفیانه انجام می داد.
این انجمن و همدستانشان در انتخابات ۱۹۹۶ جناح راست نئولیبرال در روسیه و مغولستان را مورد حمایت خود قرار داده‌اند.
«انجمن ملی برای دمکراسی» در سال ۲۰۱۴ شورش دولتی را بر علیه رئیس جمهور منتخب، مستقل و ملی هائیتی «ژان برتراند آرستید» سازماندهی کرد که منجر به سرنگونی دولت وی گردید. آنها مشغول سرمایه گذاری میلیونی در ونزوئلا هستند تا دولت منتخب و عدالتخواه این کشور را سرنگون کنند.
اعتراضات و شورش های نیکاراگوئه بار دیگر این سازمان را در مرکز توجهات قرار داده است آنها تا به حال به ادعای خود بیشتر از ۴ میلیون دلار برای سرنگونی دولت منتخب ارتگا سرمایه گذاری کرده و این پول را در بین گروه های سیاسی مخالف این کشور به تناوب تقسیم کرده‌اند.
«بنجامین وادل» مدیر انجمن بین المللی «مدرسه برای تغییر» به ادعای خود تعداد زیادی خبرنگار و فعال سیاسی نیکاراگوئه ای را برای سرنگونی دولت این کشور آموزش داده است و در ادامه مدعی می شود که فعالیت های این سازمان نقش بسیار مهمی در اقصا نقاط جهان برای رسیدن به دموکراسی و اهدافی که امریکایی ها دنبال می کنند بازی کرده است.

«فعالیت های انجمن ما نشان می دهد که چه نقش مهمی حمایت مالی آمریکا از گروه های مدنی در قرن بیست و یکم بازی می‌کند»

«سازمان های مورد حمایت انجمن ما سالها وقت لازم داشتند که این شورش را زمینه سازی کرده و آن را به این مرحله برسانند»

nemoudar_nicaragua_1

به این ترتیب نویسنده این عبارات بدون آنکه قصد داشته باشد اظهارات دانیل اورتگا رئیس جمهور نیکاراگوئه را تایید می‌کند که شورش ها و نارضایتی های فعلی از مدت‌ها قبل توسط واشنگتن سازماندهی و آماده سازی شده است.

تنها «انجمن تحقیقات استراتژیک برای یک سیاست رسمی» که دفترش در شهر واناگوآ پایتخت نیکاراگوئه قرار دارد ۲۶۰ هزار دلار از انجمن آمریکایی NED «انجمن ملی برای دمکراسی» دریافت کرده است. رئیس این انجمن «فلیکس ماریادیاگا» در ازای این خوش خدمتی ها به عنوان رئیس هیئتی از اپوزیسیون نیکاراگوئه در جلسات سازمان کشورهای آمریکایی OAS در واشنگتن شرکت کرد و خواستار سرنگونی دولت دانیل اورتگا در این کشور شد.

در کنار او «هانیبال تورونو» مدیر «رادیو داریو» نیز در این جلسه شرکت کرد, رادیویی که مدتهاست به دریافت پول از انجمن آمریکایی ملی برای دموکراسی مشغول است، یکی دیگر از اهرم های مهم تبلیغاتی آمریکا در نیکاراگوئه.به حساب میآید

در حالیکه «فلیکس ماریادیاگا» در شهر واشنگتن برای خوش خدمتی به امریکا به سر می‌برد پلیس نیکاراگوئه او را به اتهام رهبری یک باند جنایتکار که دست به ایجاد شورش ها و تظاهرات بر علیه دولت زده و در قتل هواداران دولت و مأموران امنیتی شرکت دارد تحت تعقیب قانونی قرار داد.
«فلیکس ماریادیاگا» تمامی اتهامات مسخره خواند واعلام کرد که به راحتی می‌تواند آنها را رد کند اما فعلاً از بازگشت به نیکاراگوئه صرف نظر میکند !!! و دولت آمریکا نیز مستقیماً حمایت خود را از این مهره خود آنهم با سوابق جنایی اعلام کرد.

پیش بینی سفیر آمریکا در نیکاراگوا

به نوشته روزنامه اپوزیسیون در چهاردهم ماه مارس یعنی یک ماه قبل از آغاز شورش ها در نیکاراگوئه سفیر آمریکا در این کشور در یک جمع بسته با حضور سرمایه داران بزرگ این کشور و سفیر آمریکا برگزار می شد، هشدار داد که آینده نیکاراگوا «بسیار ناروشن است و سرمایه‌داران بزرگ می بایست در تصمیمات آتی دولت دخالت مستقیم داشته باشند.».

یکماه بعد انجمن بزرگ سرمایه داران نیکاراگوا COSEP به شدت رفرم های دولت ساندنیست دانیل اورتگا را مورد حمله قرار داد و خواستار دخالت مستقیم در تصمیمات دولتی شد و پس از آن از دانشجویان ، کلیسای کاتولیک و زحمتکشان خواست برای رسیدن به حقوقشان مبارزه به خیابان ها آمده و دولت ارتگا را سرنگون کنند. با اینکه این رفورم ها در بلند مدت به نفع بازنشستگان و اقشار ضعیف جامعه بودند.

ترجمه و تلخیص از الف. میم

منبع راشیا تودی

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: