پرش به محتوا

مدارس «لاکچری» تهران؟ – شمس الدین امانتی

armut_098sw

شمس الدین امانتی

واژه«لاکچری»در ایران، برای افراد خاصی استفاده می‌شود که سطح زندگی آن‌ها تجملاتی و پرهزینه است. مدارس لاکچری همان مدارسی هستند که نقطه تمرکزشان در مناطق لوکس و اشراف نشین در شمال تهران است. این مدارس خدمات ویژه به مخاطبان خاص خود (فرزندان طبقه صاحب قدرت و ثروت) ارائه می‌دهند.

در همین رابطه «مجتبی همتی‌فر» کارشناس آموزشی، در جواب به سوال خبرنگار «تسنیم» که در مدارس لاکچری چه می‌گذرد؟ گفت «بعضی از مدارس خودشان را مجری الگوهای تربیتی خارجی معرفی می‌کنند. چنین فعالیت‌هایی را می‌توانیم فعالیت‌های «ویترینی» و «تزیینی» بنامیم که صرفاً کارکرد تبلیغاتی دارند. گاهی هم برای نشان دادن خاص بودن و در نتیجه جلب مشتریان، فعالیت‌های خاصی تبلیغ و اجرا می‌شود، از جمله؛ استفاده از معلمان مشهور، برگزاری اردوهای خارج از کشور برای دانش‌آموزان و معلمان، داشتن امکانات خاص مثل استخر و زمین اختصاصی ورزشی، چند زبانه بودن؛ این چنین مدارس را می‌توان لاکچری، نامید.»

از منظر خبرگزاری تسنیم، وابسته به اصول گرایان حکومتی «مدارس لاکچری با لیستی از برنامه‌های عجیب و شهریه‌های نجومی ویژه فرزندان طبقات خاص جامعه، در کنار بی‌توجهی دولت به مدارس دولتی شکاف طبقاتی در آموزش را رقم زده‌اند. نقطه تمرکز این مدارس در مناطق بالایی پایتخت کشور است که خدمات ویژه به مخاطبان خاص خود به فرزندانی از طبقات صاحب قدرت و ثروت ارائه می‌دهند و در قبال برنامه‌های لاکچری و فانتزی خود، از منو باز ناهار و استخر تا مشاوران خارجی و فوق برنامه‌هایی عجیب، هزینه‌های نجومی هم می‌گیرند.»

بر طبق موازین این نوع از مدارس، هزینه‌ در پایه اول ابتدایی از ۱۴میلیون تا ۲۵ میلیون تومان است، برای سال‌های آخر دبیرستان و آماده‌سازی کنکور به مرز ۵۰ میلیون تومان می‌رسد و اگر کلاس‌های آمادگی المپیادها را به آن اضافه کنند، هزینه دریافتی به مراتب بیش از ۵۰ میلیون تومان است. طبق اظهارات خبرنگار تسنیم، «مدارسی که در بخش بین‌الملل خود به دلار شهریه می‌گیرند‌ اگر شرایط و امکانات حاکم بر مدارس لاکچری را با وضعیت فعلی مدارس دولتی مقایسه کنیم به اختلاف طبقاتی عمیقی که در نظام آموزشی کشور ریشه دوانده است، می‌رسیم، اختلافی که کودکان را نیز قربانی می‌کند.»

گاهآ از سرناچاری و تحت فشار افکار عمومی، افشاگریهای صورت می گیرد که بازتاب اختلافات درون حکومتی است و عواقب زیانبار سیاست و عملکرد رژیم سرمایه داری جمهوری اسلامی را نشان می دهد. این افشاگریها توسط ارگانهای تبلیغی وابسته به رژیم، بمنظور فریب افکار عمومی، مچ گیری و رسوا کردن جناح رقیب درون حکومتی صورت می گیرد. چنین اقداماتی بخش هایی از تضاد طبقاتی، فقر ناشی از بیکاری، فساد و نابرابری در همه عرصه ها و فشار آن بر زندگی روزمره کارگران و اقشار زحمتکش و تحت ستم در جامعه را با اشاراتی گذرا و فرمال به همراه خواهد داشت.

اعتراف به اختلاف طبقاتی توسط مبلغین ریز و درشت رژیم اسلامی در سیستم ولایت و ولایت مداری در عین اعتراف به نابرابری در همه عرصه های زندگی، بیانگر حقیقت امروزی جامعه ایران است که اعتراضات و نارضایتی های کنونی اقشار مختلف مردم و بویژه کارگران و محرومان جامعه را نشان می دهد. افشاگری باندهای حکومتی اگرچه مشروط به عبور نکردن از خط قرمزهای رژیم است، اما به دلیل شتاب تحولات و کشمکش های شدید سیاسی و اجتماعی چنین مرزهایی را پشت سر گذاشته و واقعیت رژیم را از زبان خودی ها بیشتر و بیشتر به جامعه معرفی خواهد نمود.

تسنیم با طرح این سوال که آیا فرزندان طبقات خاص جامعه باید در مدارس لاکچری، مشغول به تحصیل باشند؟ میگوید «کافی است یکبار به یکی از این مدارس سری بزنیم و لیست اسامی دانش‌آموزان آنها را مشاهده کنیم تا مشخص شود فرزندان چه افرادی در این مدارس مشغول به تحصیل هستند؟ در این میان تا زمانی که فرزندان طبقات قدرت و ثروت جامعه مشغول به تحصیل باشند طبیعی است که کسی به فکر حل مشکلات مدارس دولتی نخواهد بود.»

تحصیل «فرزندان طبقات قدرت و ثروت جامعه» یا به عبارت دیگر، آقازاده ها، و افشای هویت و موقعیت شغلی خانواده های این تعداد از دانش آموزان در مدارس لاکچری که از میان وزرا، نمایندگان مجلس اسلامی، روسای و مسئولین ریز و درشت نظامی، سپاهی و بسیجی های نور چشمی خامنه ای و رئیس جمهور رژیم اسلامی هستند، نیازی به توضیح و بیان آدرس محل کار و زندگی آنان ندارد و جامعه به خوبی این افراد و آدرس های آنان را می داند.

یقینآ این نوع از مدارس متعلق به فرزندان قلدرهای حکومتی و افراد فاسدی از جنس سرلشکر فیروز آبادی است که حدود ۲۵ سال است که یکی از ویلا‌های مصادره‌ای مسئولان رژیم پهلوی در شهر لواسان در شمال تهران را به مساحت ۱۰ هزار مترمربع به ‌طور رایگان و به دستور خامنه ای غصب کرده بود. آیا کسی از ثروت نجومی خامنهای و فرزندانش، خانواده رفسنجانی، برادران لاریجانی، روحانی، «برادران قاچاقچی» سپاه پاسداران، بنیاد گندیده از فساد و دزدی بسیج مستضعفان و دهها نهاد و ارگان مافیایی دیگر در حکومت ولایت فقیه اطلاع دارد؟!

این در حالی است که هم اکنون یک میلیون و ۱۰۰ هزار دانش‌آموز در مدارس ناایمن تحصیل می‌کنند که بنا به گفته «اسفندیار چهاربند» رئیس منابع انسانی آموزش و پرورش رژیم اسلامی، «در مهرماه ۹۷، سیصد هزار نیرو کم داریم، برخی می گویند آمارها را نگوئید.»

در جنوب تهران و چند کیلومتر پائین تر از ویلای تسخیری توسط این ژنرال افتخاری و کاخ نشین، ۷۰۰ مدرسه ناامن با قدمت ۵۰ سال وجود دارد که هر کدام از کلاسهای این مدارس میزبان ۴۰ دانش‌آموز است. مادر یکی از دانش آموزان مدارس دولتی، به خبرنگار تسنیم گفت «به دلیل تراکم کلاس‌های درس و نگرانی از بیمارشدن بچه‌ها، «پول گذاشته‌اند و دستگاه «بخور» برای کلاس درس خریده‌اند. وی در ادامه گفت، «تعدادی از این مدارس ناامن و فرسوده تا دو سال گذشته دولتی بود اما حالا هیئت امنایی شده است و باید سالانه ۴۰۰ هزار تومان شهریه برای فرزندم پرداخت کنم.»

این در حالی است که جمع کلاس های خشت و گلی در ایران به ۸۹۷ عدد می رسد. از این تعداد ۷۰۸ مدرسه آن در استان سیستان و بلوچستان واقع شده که ۳درصد از این مدارس کاملآ درحال ریزش هستند که با وقوع کوچکترین زلزله و توفان بر سر دانش آموزان فرو خواهند ریخت. علاوه بر این تعداد از مدارس خشت و گلی، ۱۰۰۰عدد مدرسه کانتینری عشایری و ۹۰۰ مدرسه چادری وجود دارد.
در چنین شرایطی تعدادی از فرزندان و نوه و نبیره های این گردن کلفت های غاصب و همپالگی های فیروز آبادی، این سرلشکر گردنه بگیر یا به نوشته خبرگزاری تسنیم، «طبقات قدرت و ثروت جامعه» در مدارس «لاکچری» با پرداخت سالانه بیش از ۵۰ میلیون تومان شهریه به این مدارس در همسایه گی کاخ های متعدد خامنه ای و سرداران مأمور سرکوب اعتراضات روزانه کارگران و مردم تحت ستم به تمامیت رژیم جمهوری اسلامی، درس می خوانند.

«فیروز آبادی» با تذکر کتبی مسئولان قضایی رژیم اسلامی، سفارشات مکرر و پدرانه خامنه ای و اعتراض تعدادی از دانشجویان اصولگرا، مجبور به تخلیه ویلای مزبور شد. دلیل اصلی این جنجال در رابطه با تخلیه و پس گیری این ویلا که توسط ۳۰ نفر نگهبان، آشپز، نظافتچی راننده و…، اداره می شد، نزدیکی و همپالکی فکری و سیاسی اخیر این جنایتکار با روحانی و دارو دسته اصلاح طلب و حمایت نامبرده از برجام است.

مابه ازاء اختلاف طبقاتی در ایران تحت سلطه رژیم سرمایه داری اسلامی، با یک حساب سرانگشتی، بدون داشتن مدارک ارشد در دانشگاههای سپاه و اقتصاد دانان بی بی سی و صدای آمریکا، با اطلاع از ریخت و پاش در این، با اشراف بر وجود شکاف طبقاتی عظیم میان والدین دانش آموزان مدارس «لاکچری»‌ و دولتی‌ با یک خانواده کارگری، با پرداخت بیش از ۵۰ میلیون تومان شهریه سالانه یک دانش آموز در مدرسه لاکچری، معادل است با حقوق ۴۵ ماه حقوق یک کارگر در سال ۹۷ (نزدیک به ٤سال) که با تصمیم«شورای عالی کار» به یک میلیون و ۱۱۵ هزار و ۱۴۰ تومان در سال جاری تعیین شده است؟!

ریخت و پاش و ثروت اندوزی باد آورده در نظام مذهبی حاکم بر ایران، حاصل دستمزد ناچیز و ۵ بار پائین تر از خط فقر کارگران، معلمان و سایر اقشار زحمتکش و تهیدست جامعه است. مضافآ با توجه به فساد نهادینه شده توسط همین صاحبان قدرت و ثروت مورد نظر خبرگزاری تسنیم، روزانه در حال افزایش است و در اغلب موارد با نام واقعی خود و فرزندانشان در بانکهای آمریکا و کشورهای اروپایی، این درآمد حاصله از دسترنج طبقه کارگر را همانند پشتوانه ای برای آینده خود و فرزندانشان پس انداز کرده و خواهند کرد. مابه ازای فقر ناشی از این غارتگری، سرمایه اندوزی و خروج سرمایه از ایران توسط باندهای وابسته به طبقه سرمایه دار و آخوند های حامیان آنها در جوار مراجع شیعه و امامان جمعه، گریبان دانش آموزان در مدارس دولتی و والدین آنها، کارگران‌ معادن، کوره پزخانه ها و مراکز صنعتی، معلمان و بازنشستگان مدارس دولتی، کارمندان و اقشار زحمتکش در ایران تحت سلطه رژیم اسلامی، را گرفته است.

تنها راه رهایی از قید و بند قوانین ارتجاعی و ستمگرانه، اختلاف طبقاتی، فساد نهادینه شده در ساختار حکومتی و رهایی از ستم و نابرابری در گرو سرنگونی انقلابی رژیم جمهوری اسلامی است که در همبستگی و اتحاد طبقاتی به رهبری طبقه کارگر آگاه، متشکل، سازمانیافته و اقشار ناراضی به تمامیت رژیم اسلامی، متحقق خواهد شد.

۱ دیدگاه »

  1. با سپاس برای این مقالۀ شایسته. ولی فقط نکتۀ آخر هست که مشکل آمیز بنظر می رسد یعنی رهائی از ستم و نابرابری [ناآگاهی و خرافات] به بهای سرنگونی انقلابی رژیم جمهوری اسلامی. به این علت که آلترناتیو متشکلی وجود ندارد، جمهوری اسلامی از یکسو و امپریایلستها از سوی دیگر با سرکوب و اختناق و یا خرید آنانی که در صفوف جبهۀ ملی ایرانی نسخۀ خارج از کشور و دیگر گله های ضد رژیمی منتظر حملۀ ناتو به ایران هستند تا کشور را از چاهی به چاه دیگر بیاندازند، متأسفانه چیزی باقی نگذاشته اند که قابل عرض باشد. من فکر می کنم آنانی که شعار سرنگونی می دهند دست کم باید تضمین کنند که جلوی مانور اپوزیسیونهای پنتاگونی و دست راستی و طرفداران لیبرالیسم و نفوذ آنان را در ایران خواهند گرفت. اگر خیزش انقلابی باید باشد در این زمینه نیز باید فهرآمیز عمل کنند. چون که مسائل و مشکلات ایران در واقع حاصل نوعی مناسبات اجتماعی تولیدی در یک کشور تک محصولی بوده است. درآمد نفتی نیز بر اساس قانون نانوشتۀ بین المللی باید به همان کشرهای خریدار باز گردد، یعنی کاری که در حکومت اسلامی ایران دارد انجام می گیرد و لاکچریها بقول شما بخش مهمی از این درآمد بادآورده را به خودشان اختصاص داده اند و در بانکهای غربی در حساب خصوصی خودشان انباشت می کنند. بهره برداری از ظرفیت تولید، برای نمونه، در زمینۀ کشاورزی بفکر هیچکس خطور نمی کند. کشاورزی یک مقولۀ اقتصادی درایران نیست چون که به هر چیزی که نیاز داشته باشند با درآمد نفت خریداری می کنند و دهقان ایرانی نیز همچنان فقیر است.
    درپایان یادآوری می کنم که سرنگونی جمهوری اسلامی کافی نیست، دین اسلام باید به عقب نشینی وادار شود. یعنی موضوعی که نقد دین را به شکل بارزتری برای ما ایرانیان مطرح می کند

    لایک

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: