پرش به محتوا

اعتراض به گرانی ارز و افشای رانت خواران

حسین بهادری

سال ۱۳۹۶ برای کارگران ایران سالی موفقیت آمیز و امید بخش بود. اعتراض‌های کارگری از فروردین شروع شد و در پایانی سال به اوج خود رسید. این اعتراض‌ها علیرغم ‌تهدید و سرکوب شکل تاز‌ه‌ای به خود گرفت . اعتراضات کارگری در این سال بیشتر از گذشته به لحاظ کیفی وکمی گسترده تر بود. بطوریکه:
اعتراض کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز، اعتصاب کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، اعتصاب کارگران کارخانه سیمان کارون، اعتراضات کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، تظاهرات کارگران هپکو، اعتراض کارگران آذرآب اراک،تجمع کارگران و پیمانکاران راه آهن دورود، اعتراض معلمان حق‌التدریسی، اعتراض کارگران تولید پارس میل لنگ تاکستان و ماشین سازی تبریز و…. به نتیجه تلاش همسوی فعالین سیاسی و اجتماعی داخل و خارج کشور باز تاب گسترده ای یافت . انعکاس مبارزات و مشکلات طبقه کارگر در جامعه همبستگی اقشار و گروه های اجتماعی به همراه داشت که این امر رژیم جمهوری اسلامی را حداقل یک قدم به عقب راند که نمود آن را می توان در سفر موفقیت آمیز رضا شهابی ، داوود رضوی از اعضای سندیکای شرکت واحد و لقمان ویسی از اعضای کانون صنفی معلمان مریوان – به دعوت و هزینه سندیکاهای کارگری فرانسه برای دیدار با تشکلهای کارگری اروپا بروشنی دید.
از نخستین روزهای به قدرت رسیدن جمهوری اسلامی تا به امروز مردم ایران و از جمله بازاریان به دفعات فیلم های منتشر شده اعتراضات کارگران، زحمتکشان و حاشیه نشینان را علیه گرانی مایحتاج اولیه زندگی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی دیده اند. در این سالها بازاریان، واردکننده گان ، رانت خوران و محتکران ارزاق عمومی مردم؛ ناظرمرگ تدریجی و خود کشی صد ها نفر را در اثر فقر و بیکاری بودند اما خم به ابرو نیاورده و با بیشرمی هم چنان به گران فروشی و سودجوی ادامه داده اند.
امروز در شرایطی که اصولگران در دعوا های جناحی با اصلاح طلبان برسر غارت ته مانده نان از سفره مردم با هم سر شاخ شده اند. بازاریان اصولگرا و دلال های ارز در اعتراض به گرانی ارز درب مغازه ها را بستند و مردم را به اعتراض دعوت کردند.غافل از این که مردم زحمتکش و بویژه کارگران آگاه تراز آن که بازاریان فکر می کنند. در این میان شاید تعدادی از مردم جان به لب رسیده از گرانی از فرصت بدست آمده بدون توجه به نیت پشت پرده اعتراض بازاریان همچون گذشته با شعارهای مرگ بر دیکتاتور، اصولگرا، اصلاح طلب دیگر کار تمامه و یا یک اختلاس کم بشه مشکل ما حل میشه با جداکردن صف خود از بازاریان و رانت خواران در اعتراضات شرکت کنند. ولی روند اوضاع و عدم پشتیبانی مردم و بویژه کارگران از اعتراض بازاریان در عمل نشان داد که اکثریت مردم زحمتکش و کارگران به هیچ کدام از جناح های رژیم و به بازاریان که چهل سال همراه با نظام اسلامی خون مردم را مکیده اند توهم و اعتمادی ندارند. و به دعواهای جناحی حاکمیت دل نه بسته و به دور از بازیهای جناحی، مصمم و استوار از هر فرصتی برای نشان دادن انزجار خود از کلیت نظام جهل وسرمایه اسلامی استفاده کرده ودر جهت سازماندهی و اتحاد خود تا رسیدن به آزادی و عدالت اجتماعی پیش می روند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: