اخبار ویژه

مصاحبه بشار اسد و سوال مجری درباره حس او نسبت به لندن

بشار اسد رئیس جمهور سوریه در گفتگو با شبکه تلویزیونی ان بی سی گفت: دولت سوریه بر خلاف ادعای غربی ها از حمایت مردم سوریه برخوردار است به همین دلیل همچنان بر سر قدرت است.

به گزارش این شبکه، ­متن کامل این مصاحبه به شرح زیر است:
-مجری: آقای رئیس جمهور ، برخی شما را فردی مطرود در سطح بین المللی می دانند دلایلی ارائه کنید که شما چنین فردی نیستید.

-بشار اسد: این روایت واقع گرایانه نیست. از این رو، این رئیس جمهور در سمت باقی مانده است زیرا او از حمایت مردم خود برخوردار است. چگونه او می تواند از این حمایت برخوردار باشد و در عین حال همین مردم را بکشد؟ از این رو، این روایت درست نیست. ما در حال مبارزه با تروریست ها هستیم و این تروریست ها از حمایت دولت انگلیس، دولت فرانسه و دولت آمریکا و غیره در منطقه ما برخوردارند. ما در حال مبارزه با آنها هستیم. ما از حمایت مردم سوریه برای مبارزه با این تروریست ها برخورداریم. به همین دلیل ما در حال پیشروی علیه آنها هستیم. ما صرفا به این سبب که از حمایت ایرانی ها و روس ها برخورداریم، نمی توانیم به این پیشروی ها دست پیدا کنیم. حمایت آنها نمی تواند جایگزین حمایت مردم سوریه شود. نمونه ای که در این باره می توانم به آن اشاره کنم شاه ایران است که دست نشانده غرب بود. او نتوانست در مقابل اعتراضات مردم ایران دوام بیاورد و ظرف چند هفته او سقوط کرد و کل نظام او سقوط کرد و او مجبور شد از کشور خود فرار کند.

-مجری برنامه: با آن که شما از حمایت شمار زیادی از سوری ها برخوردارید، این حقیقت همچنان به قوت خود باقیست که ده ها هزار نفر در این کشور کشته و زندانی شده اند.
-بشار اسد: البته. شما درباره جنگ صحبت می کنید.جنگ خوب وجود ندارد. جنگ صلح آمیز وجود ندارد. به همین دلیل جنگ بد است. زمانی که درباره جنگ صحبت می کنید، نتیجه طبیعی آن کشته شدن افراد و خونریزی است. اما سوالی که مطرح می شود این است که چه کسی این جنگ را آغاز کرد؟ و چه کسی از این جنگ حمایت می کند؟ غرب. غرب از همان اول از این جنگ حمایت کرده است. غرب از تروریست هایی حمایت کرد که در حال انجام اقدامات انفجاری در هر کجا و کشتن مردم بودند و مردم را گردن می زدند. آنها از القاعده حمایت کردند. غرب از القاعده حمایت کرد . از این رو، کافی نیست که بگوییم این اقدامات کشتار هستند. البته که این ها کشتار محسوب می شوند. واضح است. اما باید گفت این غرب است که بیش از همه مسئول به راه افتادن این جنگ است.

-مجری: غرب مسئول است اما برخی دیگر هم می گویند آقای اسد یا رئیس جمهور اسد هم مسئول است.

-بشار اسد: همه سوری ها می توانند مسئول هر آن چیزی باشند که در سوریه در حال رخ دادن است . این یک موضوع دیگر است. این یک موضوع مربوط به سوریه است . ما درباره این موضوع با غرب گفتگو نمی کنیم. این کار غربی ها نیست که به ما بگویند چه کسی در سوریه مسئول است، این که رئیس جمهور یا دولت مسئول است یا ارتش یا غیره. این یک موضوع مربوط به سوریه است . ما تصمیم می گیریم چه کسی (مسئول است). غرب در موضعی نیست که به ما بگوید (چه کسی مسئول است). اما در نهایت باید گفت این کار آنها نیست (که بگویند چه کسی مسئول است) اما آنها در یک کشور مستقل مداخله می کنند و آنها مسئول کشتار در کشور ما هستند، قطع نظر از روایت ها و دروغ هایشان.

-مجری برنامه: به نظر می رسد روسیه تصمیمات زیادی در ارتباط با سوریه اتخاذ می کند، چه در زمینه عقب نشینی سربازان خارجی و دستیابی به توافق با اسرائیل بر سر جنوب سوریه. این که شما چه نوع تسلیحاتی باید داشته باشد. آیا ارتش روسیه تصمیم گیرنده است؟

-بشار اسد: روسیه بر ای قوانین بین المللی می جنگد. و حق حاکمیت کشورهای مختلف یا کشورهای مستقل بخشی از قوانین بین المللی است. سوریه یکی از این کشورهاست. سیاست های آنها، رفتارهای آنها و ارزش های آنها شامل مداخله یا دیکته کردن نمی شود. آنها چنین کاری نمی کنند. بیش از شش دهه است که ما روابط خوبی با روسیه داریم. حدود هفت دهه. طی دوران روابط ما، آنها هرگز برای دیکته کردن مسائل تلاش نکردند حتی با آن که اختلاف نظرهایی وجود داشت. و از آنجایی که جنگ و پویایی در منطقه ما وجود دارد، طبیعی است که اختلاف نظرهایی بین طرف های مختلف چه در داخل دولت ما یا با دیگر دولت ها وجود داشته باشد. روسیه با سوریه، سوریه با ایران، ایران با روسیه. و در داخل این دولت ها هم اوضاع به همین شکل است. این یک موضوع کاملا طبیعی است. اما در نهایت، تصمیمات در سوریه اتخاذ می شود و این در نهایت یک تصمیم سوری است که از سوی دولت سوریه اتخاذ می شود. هیچ کسی نباید در این باره تردیدی داشته باشد، قطع نظر از سخنانی که شما می شنوید زیرا می دانم این سوال بر چه مبنایی مطرح شده است .

-مجری برنامه: این سوال بر اساس سخنان متعددی مطرح شد. چرا روسیه سامانه اس-300 را در اختیار شما قرار نداد، اقدامی که سال ها وعده آن را به شما داده بود. این در حالی است که اسرائیل عملا هر هفته سوریه را هدف قرار می دهد و چرا روسیه در پشت صحنه در روند این حملات و تعیین اهداف برای دشمنان شما مشارکت دارد؟

-بشار اسد: روس ها هرگز در روند هماهنگ کردن اقدامی علیه سوریه مشارکت نداشتند ، چه از نظر سیاسی یا نظامی. این موضوع تناقض دارد. چگونه آنها به پیشروی ارتش سوریه کمک می کنند و در عین حال، آنها با دشمنان ما همکاری می کنند تا ارتش ما را نابود کنند؟

-مجری برنامه: اما آنها معمولا از پیش می دانند که این حملات قرار است در چه مکان هایی رخ دهد؟

-بشار اسد: این موضوع درست نیست. ما جزئیات را می دانیم. در ارتباط با سامانه اس سیصد باید بگویم که شما بهتر است از مقامات روس بپرسید که چرا آنها این سامانه را در اختیار ما قرار ندادند. این یک اظهار نظر سیاسی است . آنها تاکتیک های خاص خود را دارند. اما این که آنها این تجهیزات را ارسال می کنند یا نمی کنند یک موضوع نظامی است که ما درباره آن صحبت نمی کنیم.

-مجری برنامه: همسر شما انگلیسی است و شما سال های زیادی را در لندن گذراندید. آیا چیز خاصی درباره این کشور وجود دارد که شما دلتان برایش تنگ شده باشد؟

-بشار است: زمانی که در لندن بودم در پزشکی تحصیل کردم. غیر ممکن است در شهری زندگی کنید و ارتباطات خاصی با آن شهر و با مردمی که هر روز با آنها سر و کار دارید، احساس نکنید. شاید دلم برای این ارتباط تنگ شده است. اما حس خوبی نیست همین شهری که شما آن را دوست دارید در همان کشوری است که به کشور شما حمله کرده است. این حس خوبی نیست.