تیتر, سرتیتر

چه‌ کسی مخارج کلاه سفیدها را تأمین می‌کند؟

 white helmets
منبع: نویه راینیشه تسایتونگ
نويسنده: بن سوان

 

«اطلاعات امنیتی» که به کمک آن‌ها دخالت‌های فزاینده نظامی ایالات متحده در جنگ علیه سوریه توجیه می‌شود، به ویژه ادعای استفاده از گازهای سمی از سوی دولت سوریه عمدتاً بر پایه اطلاعات یک به اصطلاح گروه بی‌طرف و بشردوست که خود را کلاه سفیدها می‌نامد، بنا شده است. مطمئناً شما هم چیزهايی در مورد کلاه سفیدها شنیده اید. آن‌ها در رسانه های غربی به عنوان قهرمان معرفی می‌شوند، زیرا مثلاً چون ادعا می‌کنند که تا آوریل سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۰۰ هزار نفر را نجات داده اند. این کلاه سفیدان واقعاً چه کسانی هستند؟ آیا آن‌ها امدادگران واقعی هستند و یا تنها مهره‌های ساده یک بازی کثیف؟ ما در این باره تحقیقاتی به عمل آورده ایم که تاکنون توسط فرد دیگری صورت نگرفته است.

با وجود اعلام قطع کمک های انسان‌دوستانه ایالات متحده آمریکا برای سوریه، این گروه مشکوک کماکان از طرف آمریکا مورد حمایت قرار می‌گيرد.۱آن‌ها اعلام می کنند که یک گروه امدادی بی‌طرف هستند که به همه قربانیان جنگ داخلی کمک می‌کنند. آیا واقعاً راست می‌گویند؟ هر کس که روند کمک‌های مالی به آن‌ها را دنبال کند می‌بیند که این گروه نه تنها از طرف ایالات متحده، بلکه همین‌طور از طرف بریتانیا، هلند، دانمارک و آلمان نیز مورد حمایت مالی قرار دارد. از آنجا که جریان پول را مشکل می‌توان دنبال کرد مایلم سهم خود را در روشن کردن آن ادا نمایم.

James le Murier

کلاه سفیدها در وب‌سایت خود Syria Civil Defense SCD نوشته اند که گروه آنان در اواخر سال ۲۰۱۲ و اوايل سال ۲۰۱۳ به عنوان «یک گروه مستقل» تأسیس گردیده است. در ماه مارس ۲۰۱۳ تقریباً ۳۰ فرد سوری۲در ترکیه در جهت آماده کردن خود برای «فعالیت‌های امدادی» به وسيلۀ فردی به نام «جیمز له موریر»، یک افسر اطلاعاتی سابق سازمان جاسوسی ارتش انگلیس که در حمله نظامی ناتو به کوسوو شرکت داشت، تعلیم ديدند. برنامه تعلیماتی او تنها شامل کمک‌های اولیه به مجروحین و مصدومین نبود، بلکه کنش‌های فرماندهی و کنترل و همین‌طور مدیریت بحران را نیز دربر می‌گرفت.۳او مسؤول ساختارها و شیوه کار کلاه سفیدها بود. برنامه‌های تعلیماتی «له موریر» از طرف Mayday Rescue Founation MRF تأمین می‌شد که ظاهراً یک بنیاد عام‌المنفعه است که مقرش در هلند بوده و از طرف دولت‌های هلند، دانمارک و آلمان مورد حمایت مالی قرار می‌گیرد.۴

The Voice Project TVP

در دسامبر سال ۲۰۱۳ در بریتانیا یک شرکت روابط عمومی تأسیس شد که وظیفه‌اش تبلیغ و شناساندن کلاه سفیدها به انظار بین‌المللی بود. این شرکت خود را «صدای پروژه» TVP نامید که یک شرکت خصوصی با مسؤولیت محدود برای روابط عمومی و فعالیت‌های ارتباطی بود. طبق اساسنامه این شرکت آن‌ها وظیفه داشتند «انظار عمومی را تحت تأثیر قرار دهند … و دولت‌ها و مؤسسات دیگر را برای انجام رفرم‌ها و تغییر قوانین و مقررات لازم بسیج کنند.» مخارج TVP را چه کسی عهده‌دار شد؟ در اسناد تأسیس شرکت نام «جرومی هایمن» به عنوان مدیر پروژه آورده شده است؛ در ضمن او از اعضای مؤسس و مدیرعامل شرکت روابط عمومی Purpose است که در سطح جهان فعالیت دارد و همین‌طور از اعضای مؤسس شبکه مشکوک آنلاین «آواز» Avaaz می‌باشد. با این‌که «هایمن» در سال ۲۰۱۵ از شغل خود در TVP کناره گرفت، روابط او با پروژه Purpose مهم باقی ماند. چرا؟ در فوریه سال ۲۰۱۴ شرکت Purpose که مقرش در نیویورک است در جست‌وجوی «کارآموز برای آغاز یک جنبش نوین در سوریه» یک آگهی استخدامی منتشر کرد.

سازوکار سوریه

در ماه مارس ۲۰۱۴ TVP، نهاد غیردولتی «سازوکار سوریه» را به راه انداخت که آن‌را «یک سازمان مدافع حقوق بشر برای حمایت قهرمانان سوری در مبارزه آن‌ها برای آزادی و دمکراسی» نامید. همراه فارغ‌التحصیلان دوره‌های تعلیماتی MRF این نهاد غیردولتی «گروه‌های امدادی» دیگری را در سوریه تعلیم داد. ۶ ماه بعد در اکتبر ۲۰۱۴ این تیم طی کنفرانسی سازمان Syria Civil Defense را به عنوان سازمان ملی و رسمی اعلام کرد و سپس «سازوکار سوریه» این سازمان را زیر نام «کلاه سفیدها» مشهور ساخت.۵

white_helmet_infographic_2


abs_takid

با وجود اعلام قطع کمک های انسان‌دوستانه ایالات متحده آمریکا برای سوریه، این گروه مشکوک کماکان از طرف آمریکا مورد حمایت قرار می‌گيرد.۱آن‌ها اعلام می کنند که یک گروه امدادی بی‌طرف هستند که به همه قربانیان جنگ داخلی کمک می‌کنند. آیا واقعاً راست می‌گویند؟ هر کس که روند کمک‌های مالی به آن‌ها را دنبال کند می‌بیند که این گروه نه تنها از طرف ایالات متحده، بلکه همین‌طور از طرف بریتانیا، هلند، دانمارک و آلمان نیز مورد حمایت مالی قرار دارد. از آنجا که جریان پول را مشکل می‌توان دنبال کرد مایلم سهم خود را در روشن کردن آن ادا نمایم.

Mayday Rescue and Chemonics

بنا بر اطلاعات مندرج در وب‌سایت کلاه سفیدها۶آن‌ها از سال ۲۰۱۴ از طرف Mayday Rescue و Chemonics کمک مالی دریافت می‌کنند. ولی اسناد و مدارکی موجود است،۷که نشان می‌دهد هر دو سازمان از سال ۲۰۱۴، یعنی در دوران تأسیس کلاه سفیدها آنان را مورد حمایت قرار داده بودند. Mayday Rescue همان‌طور که گفته شد از دولت‌های بریتانیا، هلند، دانمارک و آلمان کمک مالی دریافت می‌کند. و Chemonics؟ این انجمن که مقرش در واشنگتن است، در سال ۲۰۱۳ از برنامه دولتی USAID برای سوریه ۱۲۸٫۵ میلیون دلار حمایت مالی برای «گذاری مسالمت‌آمیز به یک سوریه باثبات و دمکراتیک» دریافت کرد.۸تا فوریه ۲۰۱۸ حداقل ۳۲ میلیون دلار آن مستقیماً در اختیار کلاه سفیدها قرار گرفته است۹و با این‌که Chemonics در کمک به قربانیان به اصطلاح دخالت‌های انسان‌دوستانه تا امروز ناموفق بوده است، سال‌ها است که از طرف USAID حمایت می‌شود.۱۰نگاه کنید به نمونه لیبی.

هدف: سرنگونی دولت سوریه

و این‌ها تنها بخشی از از دانستنی‌های جمع‌آوری شده در مورد کلاه سفیدهاست. هنوز باید سرنخ‌های دیگری را که بین USAID، Chemonics، جرومی هایمن و Avaaz وجود دارد به یکدیگر وصل کرد که ما در فرصتی دیگر انجام خواهیم داد. ولی همین امروز می‌توان گفت که اظهارات کلاه سفیدها مطمئناً مبین افکار عمومی و اکثریت مردم در سوریه نیست و همین‌طور روشن است که کلاه سفیدها از طرف سازمان‌هايی مورد حمایت قرار دارند که خواستار سرنگونی اسد و تغییر رژیم در سوریه هستند. با این‌حال رسانه های غربی و ایالات متحده آمریکا این‌طور وانمود می‌کنند که گویا اطلاعاتی را که کلاه سفیدها منتشر می‌سازند از یک منبع بی‌طرف است، در حالی‌که در حقیقت از طرف سازمانی نشر و ترویج می‌یابد که آن هم در جهت سرنگونی دولت قانونی سوریه فعالیت می‌کند.