بین المللی, سرتیتر

کره شمالی در اوج قدرت – مهدی ضمیری

jong trump

مهدی ضمیری

هیچ کس انتظار نداشت کشور کوچکی با جمعیت کم همانند کره شمالی بتواند در برهه تاریخ سازفعلی مناسبات جهانی را تغییر دهد و واقعه قرن را پدید آورد رهبر جوان و خلاق کره شمالی کیم جونگ اون که آموزش دیده دانشگاه های سوئیس هست و مسلط به چهار زبان زنده دنیا ستو از تجارب پدر و پدربزگ بر خوردار است با تدارکی که سالها رهبران از جمله کیم ایل سونگ و کیم جونگ ایل این کشور دیده بودند شرایط را چنان آماده کند که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا قدرتمند ترین کشور دنیا از نظر نظامی ، اقتصادی و جبهه ای جلسه سران شش کشور صنعتی دنیا را که در کانادا تشکیل شده بود را یکباره ترک کند و عازم سنگاپور شود تا با رهبر جمهوری دمکراتیک خلق کره دیدار کند .
سنگاپور کشور میزبان که از وجهه خوبی در جهان بر خوردار است تمامی زمینه های امنیتی و فضای مناسب را تدارک دیده بود تا علاوه بر رهبران آمریکا و کره شمالی بیش از سه هزار خبر نگار جهان را پذیرا شود که آمده بودند تا ببیند این رهبر جوان و مبتکر چه قدرتی دارد که رئیس جمهور آمریکا به اتفاق یک تیم بسیار بزرگ و متخصص شبانه عازم محل ملاقات میشود .
در تبلیغات رسانه ای بسیاری از کشورها بخصوص کشورهای غربی و طرفداران آنها مثل همیشه چنان وانمود میکردند که گویا مردم کره شمالی آه در بساط ندارند تا با آن سودا کنند هم آهنگی تمامی کشورهای طرفدار آمریکا با وجودی که اکثر قریب به اتفاق آنها از کشورهای غربی هستند و در پیونگ یانگ پایتخت این کشور سفارت دارند اوضاع را بخوبی زیر نظر داشتند و واقعیتها را میدانستند ولی هرگز حاضر به تایید آن نبودند .
آمریکا بخصوص ترامپ رئیس جمهور تازه انتخاب شده این کشور در یکسال و نیم پیش با توپ پر وارد میدان شده بود و مدام کره شمالی را که گویا آنقدر از نظر اقتصادی و تولیدی ضعیف هست که بشود در عرض چند ساعت این کشورا با خاک یکسان کرد مانور میداد و فکر میکرد از موضع قدرت کره شمالی را بزانو در خواهد آورد و برای همیشه دوکره را متحد و تحت کنترل خواهد داشت البته بیشتر با فشار بیش از اندازه محافظه کاران کره جنوبی ، ژاپن و استرالیا افزون برآن انگلوساکسن ها دوکره را یکپارچه خواهد کرد و از این طریق هم کار کره شمالی را خواهد ساخت و هم محاصره چین را تکمیل خواهد کرد .
کره که بیش از 150 سال زیر یوغ امپراتوری ژاپن بود با وجود سبعیت کشتاری ارتش ژاپن هرگز تسلیم کامل این کشور نشده بود . نیروهای مقاومت کره تحت عنوان جنبش اول مارس 1919 ارتش ژاپن را سراسیمه و هراسان کرده بود تا جایی که ارتش ژاپن دستور کشتار را صادر کرد و 7000 کره ای را در ملا عام اعدام کرد ژاپن همزمان منچوری چین را نیز اشغال تا بهتر بتواند با امپراتوری روسیه تزاری به رقابت بپردازد . کره همواره در طول تاریخ تحت تاثیر فرهنگ چین قرار داشت با قدرتمند شدن ژاپن و روسیه رقابت بین این سه کشور سرانجام اشغال کره توسط ژاپن از سال 1919 تا 1945 ادامه یافت این مقاومت و مبارزه بود که سرانجام کره یکپارچه موفق شد در پایان جنگ جهانی دوم ارتش ژاپن را شکست دهد و اولین جمهوری دمکراتیک را بنیان نهد .
این تمام ماجرا بنود آمریکا که در جنگ آسیب ندیده بود و ژاپن را در اشغال داشت تصمیم گرفت با همکاری این ارتش بخش جنوبی کره را اشغال و تحت کنترل داشته باشد یک ژنرال کره ای ارتش ژاپن را در یک انتخابات فرمایشی آنهم در شرایطی که سراسر کره جنوبی نیروهای مقاومت در حال پاکسازی جنایتکاران جنگی بودند بر کرسی قدرت نشاند تا بخش شمالی این کشور را که بخش بزرگی از خاک کشور را تحت کنترل داشتند و از پشتیبانی چین و اتحاد شوروی بر خوردار بود بزانو در آورد . کره ای ها علیرغم تلاش فراوان برای پیدا کردن یک راه حل مسالمت آمیز با آمریکا موفق نشدند این کشور را برای یک انتخابات آزاد قانع کنند البته مشخص بود با وجود جنگ جهانی دوم که اتحاد شوروی بسختی آسیب دیده بود و نیروهای مقاومت چین هم هنوز قدرت کامل را بدست نگرفته بودند شرایط برای اتحاد دوکره با توجه به قدرت نظامی آمریکا که خود درگیر جنگ در چین بنفع چیان کایچک دیکتاتور نظامی بود اتحاد دوکره با مانع بزرگی مواجه شد که هنوز هم ادامه دارد .
آمریکا در جنگ با چین شکست خورد و رئیس جمهور این کشور به تایوان فرار کرد و مقامات کره شمالی با همه تلاشی که بعمل آورند موفق نشدند دو بخش کره را متحد کنند تلاش این کشور در مجامع بین المللی بجایی نرسید و سرانجام آمریکا تصمیم گرفت بخش شمالی کره را اشغال و شبه جزیره کره را یکپارچه کند تا شبه جزیره کره به همراه ژاپن و فلیپین و بسیاری از کشورهای جنوب شرقی آسیا چین و اتحاد شوروی را در محاصره کامل داشته باشد .
پیروزی نیروهای مقاومت چین و اعلان جمهوری خلق چین در سال 1949 در حالیکه چین در تدارک سازمان دهی کل کشور بود آمریکا از فرصت استفاده کرد و تهاجم گسترده ای را از طریق هوا، دریا و خشکی به بخش شما ل کره آخرین تلاش خود را بعمل آورد عقب نشینی تاکتیکی کره و پر بها دادن آمریکا به نیروهای نظامی خود آمریکا از طریق دریا ، هوا و زمینی شمال کشور را اشغال و خودرا در معرض تهاجم همه جانبه نیروهای مقاومت کره شمالی و چین قرار داد و بسرعت قافیه را باخت و با دادن تلفات سنگین وزیاد وبا بجا گذاشتن ابزار جنگی عقب نشینی کرد و از آنزمان تا کنون ارتش آمریکا در کره جنوبی مستقر و تمامی ابزارهای جنگی از جمله بمب اتمی را هم در آن حفظ کرده است و با یک تریک اداری در نبود نماینده اتحاد شوروی در سازمان ملل که تازه شروع بکار کرده بود قوانینی را به تصویب رساند که آمریکا بنمایندگی از سازمان ملل بصورت نظامی حفاظت از کره جنوبی را بعهده بگیرد و به این بهانه همچنان در این کشور حضور نظامی دارد ولی این تعهد با دیدار ترامپ و ذرهبر کره شمالی نشان داد چه هزینه گزافی برای آمریکا داشته است .
کره شمالی و چین که در جنگ آسیب فراوان دیده بودند با آگاهی از این اوضاع فرصت طلبانه آمریکا و شرکاء تمرکز را به داخل کشور گذاشتند و با استراتژی دراز مدت با توجه به خصلت میلیتاریزه نیروهای متجاوز خود را آماده کردند که قدرت آنهارا امروزه شاهد هستیم . کره ای ها با درایت و حوصله به کار بازسازی و مسلح کردن خود پرداختند و سر بزنگاه همانند چین در زمان نیکسون شرایط را برای مذاکره با آمریکا آماده کردند . کره شمالی با سیاست پیشرفت اقتصادی همه جانبه و دفاع نظامی در اولویت موفق شد به چهارمین قدرت نظامی و اتمی دنیا تبدیل شود و در زمینه الکترونیکی ، بمب اتمی و هیدروژنی و سلاحهای متعارف نه تنها قادر است از خودش دفاع کند و به چین و روسیه متکی نباشد بلکه میتواند با قدرت در مقابل هر متجاوزی پاسخ مناسب بدهد این است که با تهدیدات مداوم آمریکا و هم پیمانان آنهم در سازمان ملل که گویا آمریکا میتواند در عرض چند ساعت کره شمالی را با خاک یکسان کند وزیر امور خارجه کره شمالی در همان سازمان ملل در حضور همه نماینگان کشورها به آمریکا هشدار داد که هر حمله ای را اگر اتمی باشد اتمی جواب خواهد داد . کره شمالی علنا و رسما اعلام کرده است که اولین کشوری نخواهد بود که از بمب اتمی برای دفاع از کشور استفاده کند . اینجا بود که آمریکا دوزایش افتاد که کره شمالی قادراست هرنقطه آمریکا را هدف قرار دهد همانطور که روسیه و چین هم میتوانند . در اینجا توازن قوا و قدرت نظامی تعیین کننده است مائو جمله معروفی دارد که قدرت از لوله تفنگ بیرون می آید برای همین در سال 19760 تا 1970 اسرار داشت تا جهان سوم خودرا مسلح کند کره شمالی هم در تمامی جلسات سازمان ملل و کشورهای عضو غیر متعد همین سیاست را دنبال کرده است . قدرتمند ، خواهان پیگیری ایجاد جبهه ، پیشرفت اقتصادی و بالای 70% خودکفایی اینها معیارهای توازن نیرو در جهان امروز است که باید حتما پشتیبانی اکثریت توده های مردم را داشته باشد . کره شمالی یک کشور صنعتی تمام عیار است سیاست پیشرفت همه جانبه مدتهاست که بر اساس الویتها اجرایی شده و این کشور بیک قدرت اقتصادی نظامی تبدیل شده است که باید به آن احترام گذاشت جالب اینکه بزرگترین قدرت نظامی جهان یعنی آمریکا و سران نظامی اقتصادی آن زودتر از هم به این واقعیت پی برده اند .
هارت و پورت ترامپ و دستگاه های تبلیغاتی این کشور به همراه پیمان نظامی ناتو که شامل استرالیا ، کاناد و ژاپن هم میشود آمریکارا تشویق به حمله نظامی به کره شمالی میکردند . آمریکا هم در سال چهاربار با هزینه گزاف مانور نظامی در اطراف شبه جزیره کره با پیشرفته ترین ابزار نظامی بر گزار میکرد تا هم فشار بی سابقه ای به این کشور وارد کنئد تا مردم را وادار به قیام بر علیه حکومت کند اگر چه بیشتر هدف چین و روسیه هم بود .
وقتی تضادها به اوج خود رسید کره شمالی که حتی چین و روسیه هم در سازمان ملل تحت عنوان قوانین بین المللی به قطع نامه های آمریکا رای مثبت میدادند فعال وارد صحنه شد و بتمامی حملات تبلیغاتی دونالد ترامپ و غول نظامی آمریکا پاسخ داد . این کشور که بطور فشرده از پایان جنگ جهانی دوم سیاست اتکا بخود را پیش گرفته بود و این سیاست در ادوار تاریخ این کشور که همواره مورد تهاجم ژاپن و روسیه قرار دادشت سیاست اتکا بخود را پیش گرفت و بر اساس الویتهای کشور توانست به 150 سال حاکمیت استعماری ژاپن نقطه پایانی بگزارد و در جنگ جهانی دوم تمامی خاک کره را از استعمار ژاپن پاکسازی کند .
هنوز ژاپنی ها تمام کشور را ترک نکرده بودند که آمریکا از سال 1945 وارد صحنه شد و کره جنوبی را تحت اشغال در آورد آنهم با ایادی فاشیسم ژاپن در کره که شدیدا تابع سیاست ژاپنی ها بود . امریکا که تمامی کشورهای اطراف اقیانوس آرام را تحت کنترل داشت هر گز فکر نکرده بود که چگونه است کره ای ها بیش 5000 سال در مقابل مهاجمان ایستادگی کردند وهرگز تمامی کشور تحت سلطه هیچ کشورای از جمله چین و روسیه در نیامد و هویت خود را از دست نداد تا جایی که هم چینی ها و هم روسها نتوانستند این کشور را در هم شکنند و یا آنرا اشغال نظامی کنند . بررسی تاریخی نشان میدهد که کره ای ها صدها سال در حال تدارک برای مقابله با تهاجم متجاوزان بودند و همواره موفق عمل کردند . که تا بامروز این سیاست جزئی از تاریخ این کشوراست .سخت کوش همبسته و پر کار برای حفظ هویت ملی این خصلت را در بیشتر کشورهای جنوب شرقی آسیا میشود دید که بیشتر تحت تاثیر فرهنگ قدرتمند چین بودند در عین حال چین هرگز به هیچکدام از این کشورها در ادوار تاریخ لشکر کشی نکرد .
توافق کره شمالی با آمریکا واقعه تاریخی قرن
دیدار تاریخی دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، رهبران آمریکا و کره شمالی در سنگاپور با استقبال جهانی و ابراز امیدواری برای صلح و ثبات در شبه‌جزیره کره همراه شده است.
رهبران چین ، روسیه ، آسیا و بسیاری از کشورهای جهان و سازمانها و تشکیلاتهای جهانی از دیدار دورهبر استقبال بیسابقه ای کردند رئیس جمهوری چین و وزیر امور خارجی آن اعلام کردند که وقت آن رسیده است تا تحریمها بر علیه کره شمالی برداشته شود . وزیر امور خارجه روسیه هم این اقدام را شجاعانه و آموزنده خوانده و از آن پشتیبانی کامل کرده است ، اتحادیه اروپا و از همه مهمتر همسایگان کره از جمله رئیس جمهور کره جنوبی و سران ژاپن که هرگز سر سازگاری با این کشور مستقل را نداشتند با مذاکره ابر قدرت آمریکا با قدرت نوپای کره شمالی ابراز رضایت کردند . جالب است که آمانو از طرفداران سرسخت یوکوهامای ژاپنی تئوری پرداز پایان تاریخ که بمفهوم سپردن افسار جهان بدست سران انحصارات بزرگ مالی آمریکا است اعلام آمادگی برای همکاری کرده است این مرد ژاپنی بارها پیشنهاد از بین بردن سیستم دفاعی اتمی و غیر اتمی کره شمالی را داده بود ژاپن در حال حاضر برای بیش از 6000 بمب اتمی ذخیره اورانیوم دارد .
جالب این است که همه این مدعیان ضمن استقبال از این اقدام بجا و ضروری در این شرایط ویژه ادعا میکنند که کره شمالی و آمریکا گامی بزرگ در جهت صلح ، ثبات و امنیت جهانی بر داشته اند
روسیه و چین ضمن پشتیبانی از این ملاقات سازنده از هردو طرف خواستند تا هرچه زودتر مناسبات دیپلماتیک خودرا با باز کردن سفارت خانه در دوکشور مستحکم کنند البته ترامپ در حضور سه هزار خبر نگار اعلام کرده بود که از رهبر کره شمالی دعوت کرده است تا از واشینگتون دیدن کند و خود او هم به پیونگ یانگ دعوت شده است که نشان از واقعبینانه بودن مراحل مذاکره برای توافق دارد .
مقامات ژاپن از جمله نخست .زیر این کشور مجبور شد در برابر اقدام انجام شده اظهار رضایت کند ولی همچنان برروی فشار اقتصادی و محاصره اقتصادی پا فشاری میکند . ژاپنی ها هرگز مثل آۀمان گذشته شکست را نپذیرفته اند و بسختی میتوانند توافقات این طوری را هضم کنند .
آنچه که بسیار تعیین کننده بود عکس العمل مردم کره جنوبی و که بیش از 75% خواهان اتحاد دوکره هستند مون جون این رئیس جمهور کره بنظر می رسد از توافق دو طرف بسیار راضی بنظر میرسد و حتی آمادگی دوطرف را برای همکاری با همکاری دو ارتش مرزی اعلام کرده و در همین رابطه جلسه مشورتی بر گزار شده است .
رئیس جمهور کره با تمایل بسیار اظهار داشت که باید دوران سخت و پر از تنش را پشت سر بگزاریم و کره متحد را با همکاری هم به پیش ببریم . کره شمالی با بیش از 1.200.000 نفر تحصیل کرده فنی حرفه ای در سراس کشورهای جهان سوم در حال کار و تلاش برای بازسازی این کشورها هستند بعداز چین کره شمالی دومین کشور جهان است که با ابعاد وسیع در پروژهای صنعتی علمی در جهان شرکت دارد .
خانم موگرینی مسئول روابط خارجی اتحاد اروپا هم از توفق دوطرفه امریکا و کره شمالی احساس رضایت کرد و آنرا گام مثبت ارزیابی کرد البته اشاره نکرد چرا اتحادیه اروپا و آمریکا حاضر نیستند به پیشنهاد چین برای خلع سلاح تدریجی هسته ای جهانی اقدام کنند.
کره شمالی از نظر پیشرفت تکنو لوژی در شرایطی هست که از رهبران دنیا دعوت کرده است تا از این کشور دیدن کنند و پیشرفت همه جانبه آنرا از نزدیک شاهد باشند اگر ترامپ به وعده خود وفا کند و از پیونگ یانگ پایتخت کره شمالی بازدید کند خواهد دید که کره شمالی بهشت کودکان و نوجوانان است امکاناتی که این کشور برای جوانان در نظر گرفته و اجرایی میکند بسیار پیشرفته تر از کشورهای غربیست .
کره شمالی از دو طرف به اقیانوس پاسفیک و دریای زرد راه دارد و یکی از زیبا ترین مناطق ساحلی دنیا را بخود اختصاص داده است کشور پوشیده از جنگل با منابع معدنی فراوان مخصوصا فلزات کمیاب ، ذغال سنگ و اورانیوم . همسایگان کره شمالی از جنوب کره جنوبی اگر دوکره متحد شوند از هردو دریای نامبرده میتوانند کاملا استفاده کنند که هردو به اقیانوس راه دارند کره بیشترین مرز خشکی را با چین دارد و مقداری کمی هم با روسیه

مهدی ضمیری
15.06.2018
zamiri49@yahoo.de

۱ دیدگاه

  1. طاهره سلحشور says

    بالاخره یک نفر. اذ میان اپوزیسیون مقاله نویس تصمیم به بیان نظرات خود در مورد مذاکرات کره شمالی با امریکا شد. مدتها بود که در انتظار نظری بودم اما به نظر میامد که کسی از ترس غلط از اب در امدن ان شهامت بیان انرا نداشت. بهر رو، این نوشته با قبول نیمی از ان قابل قبول است. نیم دیگر ان بدلیل با صداقت نشان دادن امریکا قابل قبول نیست. نه دوست عزیز، درست است که امریکا در حال حاضر به پای میز مذاکره رفته اما به دلیل وحشی بودنش به هیچ عنوان قابل اطمینان نیست. در این مقاله باید بر روی این نکته تاکید بسیار میشد. همین فرداست که همه چیز تغییر کند و تهدیدات علیه کره شمالی اغاز شود. دقیقا به همان گون که در مورد ایران رخ داد.امریکا خواهان صلح نیست. امریکا نوکر میخواهد. امریکا به زبان گلوله با دیگران صحبت میکند. تاکید بر این امر بسیار ضروری است.

    دوست داشتن

  2. m.rad says

    نظر به اینکه چند نفر از دوستان و خوانندگان مقاله اشاره کرده بودند که کره شمالی نباید پای خلع سلاح اتمی برود لازم هست که اشاره شود این تنها کره شمالی نیست بلکه شبه جزیره کره هم شامل خلع سلاح اتمی میشود و تمامی سلاح های اتمی آمریکا در محدوه شبه جزیره کره هم هست ضمن آنکه این پروسه حد اقل دوسال بیشتر طول خواهد کشید . اصولا اولویت کره شمالی اتحاد دوکره و بیرون رفتن آمریکا از شبه جزیره و پذیرفتن قرار داد بین آمریکا و کره برای برگزاری انتخابات آزاد و اتحاد دوکره در سال1953 که البته آمریکا تا بامروز زیر بار آن نرفته بود

    دوست داشتن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.