تیتر۱, سياسی, سرتیتر

جف بیزوس اولیگارش آمریکایی

amazon

منبع: مارکسیسم-لنینیسم امروز
نویسنده: مارگارت کیمبرلی
تارنگاشت عدالت

جف بیزوس مدیرکل آمازون ۱۰۵ میلیارد دلار ثروت دارد و ثروتمندترین شخص در جهان است. اما او فقط ثروتمندترین فرد در این لحظه در تاریخ نیست. او ثروتمندترین شخصی است که تاکنون وجود داشته است. تا سال ۲۰۱۷، او و هفت میلیاردر دیگر مجموعاً ثروتی معادل ثروت ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون انسان فقیر بر روی کره زمین گرد‌آورده بودند.

این ارقام در این اواخر بدون هیچ تحلیل مفیدی در خبرها بوده اند. رسانه‌های سرمایه‌داری از گفتن چیزی که آشکار است امتناع می‌کنند، این‌که نابرابری در سراسر جهان دقیقاً به این دلیل بدتر است که این ابر-ثروتمندها آن‌را طلب می‌کنند.

تبلیغات‌چی‌ها و سیاستمداران در حالی‌که تا حد از نفس افتادن درباره اولیگارش‌ها در روسیه حرف می‌زنند، به ندرت به ثروتمندترین‌ها در حیاط خلوت خود و این‌که آن‌ها چگونه زندگی میلیون‌ها انسان را کنترل می‌کنند، نگاهی می‌اندازند. زمانی‌که آمازون اعلام کرد محلی را برای مقر جدید خود برخواهد گزید، شهرهای سراسر کشور مسابقه بی‌امانی را به سوی قهقرا آغاز کردند. آمازون در بخش دزدی تنها نیست. شرکت‌های بزرگ مانند وال‌مارت همیشه برای انجام فعالیت خود دارایی عمومی و پول عمومی را طلبیده و آن‌را دریافت کرده اند.

حدود ۲۳۵ شهر خود را در مسابقه برای این طرح مشکوک قرار داده اند. شیکاگو آماده است به آمازون ۱٫۳ میلیارد دلار از مالیات‌هایی که کارفرمایان معمولاً به شهر می‌پردازند، معافیت بدهد. اگر شیکاگو این مسابقه ابلهانه را ببرد، کارکنان آمازون به کارفرمای خود و نه به دولت مالیات خواهند پرداخت. این حقیقتاً واسطه را از میان بر‌می‌دارد و حکومت ثروتمندترین، به وسيلۀ ثروتمندترین و برای ثروتمندترین را واقعی می‌نماید.

پتانسیل برای خشم عمومی از دید سیاستمداران بی‌اصول پنهان نمانده است. برخی از شهرها از اعلان میزان معافیت مالیاتی خودداری می‌کنند. اما آخرین اخبار دلسرد کننده اند، بوستون ۷۵ میلیون دلار و هیستون ۲۶۸ میلیون دلار معافیت مالیاتی ارايه کرده است. آمازون می‌گوید ۵۰ هزار نفر را استخدام خواهد کرد اما الگوی فعالیت اقتصادی آن‌ها در حال‌حاضر آنقدر به کارگران کم می‌پردازد که بسیاری از آن‌ها با وجود این‌که شاغلند، واجد شرایط دریافت یارانه‌های عمومی هستند.

ایالات متحده به اندازه کشورهایی که معمولاً از آن‌ها بد می‌گوید یک اولیگارشی است، اما در برخورد با ماهیت حقیقی خود بسیار ناصادق‌تر است.* در حالی‌که ۱ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۷ به ثروت ثروتمندان افزوده شده، و آن‌ها قدرت هر چه بیش‌تری بر زندگی هر کس دیگری اعمال می‌کنند، همه حرف‌ها درباره دمکراسی دروغی بیش نیست.

ایالات متحده به اندازه کشورهایی که معمولاً از آن‌ها بد می‌گوید یک اولیگارشی است، اما در برخورد با ماهیت حقیقی خود بسیار ناصادق‌تر است.* در حالی‌که ۱ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۷ به ثروت ثروتمندان افزوده شده، و آن‌ها قدرت هر چه بیش‌تری بر زندگی هر کس دیگری اعمال می‌کنند، همه حرف‌ها درباره دمکراسی دروغی بیش نیست.

قدرت تخریبی مهیب بیزوس فقط به سرقت پول عمومی محدود نمی‌شود. او هم‌چنین تنها مالک واشنگتن پست، یکی از بانفوذترین روزنامه‌ها در کشور است. بیزوس مالک روزنامه‌ای است که یک ارگان نخبگان حاکم است، او هم‌چنین با «سیا» یک قرارداد ۶۰۰ میلیون دلاری برای ارايه خدمات محاسبه و رايانش ابری cloud computing services دارد.

واشنگتن پست نیروی پشت یک تلاش بود به نام «تبلیغات یا نه»، برای نابود کردن صدای جناح چپ مانند «گزارش برنامه سیاه». تحت پوشش مقابله با روسیه و با به اصطلاح اخبار جعلی، واشنگتن پست بیزوس یک کارزار سانسور را به راه انداخت که حضور چپ را در اینترنت جداً به مخاطره انداخته است.

سیاستمداران برای بخشیدن منابع عمومی به ثروتمندترین شخص روی کره زمین که مالک یک روزنامه اصلی است و به دولتی که همه شهروندان را تحت‌نظر دارد، با هم مسابقه گذاشته اند. اگر بتوان گفت که یک شخص بر جهان حکومت می کند، گزینه مشخص بیزوس است. هیچ‌کس در شیکاگو، بوستون، هیستون یا هیچ شهر دیگری که از کیسه خلیفه می‌بخشد، به جف بیزوی رأی نداده است. مادام که ثروتمندترین اشخاص از باقی بشریت می‌دزدند، همه حرف‌ها درباره دمکراسی مضحکه است.

تلاش برای علی‌السویه کردن دولت کاملاً فراحزبی است. جمهوری‌خواهان و دمکرات‌ها، مثل هم، آماده اند صندوق دولت را به بیزوس و همپالگی‌های او تحویل دهند و حق مردم را پایمال کنند.

هر کس که این حلقه زنگ‌زده را بِبَرَد، باید به شکست سیاسی واصل شود. شهردار، مدیر شهر، اعضای شورای شهر یا هر کس دیگری يک فاجعه به محل خود بیاورد باید به جرم کمک و یاری به دزد مجازات شود. اگر شهرها می‌توانند به ثروتمندترین شخصی که تاکنون وجود داشته بذل و بخشش کنند، مطمئناً می‌توانند هم‌اکنون به سکنه خود کمک نمایند. اما آن‌ها هرگز چنین کاری نخواهد کرد، زیرا همه خریده شده و وا داده اند. آن‌ها یا خبیث اند یا از اقدام علیه حاکمان واقعی کشور می‌ترسند.

بیزوس ممکن است شبیه آدم شرور در یک فیلم جیمز باند به نظر برسد اما هیچ‌چیز مسخره‌ای درباره او وجود ندارد. او و نیات او بسیار جدی است. در جهان تحت فرمان بیزوس، همه کارگران فقیر خواهند بود، هر سطح از دولت به شرکت‌ها یارانه خواهد داد، و هر کس که اعتراض کند بی‌اعتبار خواهد شد و تحت نظر قرار خواهد گرفت.

مقر آمازون آخرین چیزی است که یک شهر به آن نیاز دارد. ما به پایان دادن به حکومت میلیاردرها بر این کشور و بر جهان نیاز داریم. آن مردم را نجات خواهد داد، نه بیگارخانه‌هايی که ثروتمندان از طريق آن از هر کس دیگر می‌دزدند.

برگرفته از «گزارش برنامه سیاه»

https://mltoday.com/oligarch-jeff-bezos/
abstanhalter1
* محافل و افراد ایرانی متأثر از تبلیغات و سبک زندگی آمریکایی، لقب اولیگارش را صرفاً برای نخبگان اقتصادی روسیه به کار می‌برند و امثال جف بیزوس را چنین توصیف می‌کنند: «جفری پرستون بِیْزوس کارآفرین، نیکوکار و سرمایه‌گذار آمریکایی…!»