سياسی, سرتیتر

نقش خانواده ترامپ و اسرائیل در غارت نفت سوریه

trumpnetanyahu

ترجمه  و تلخیص سیما صابر

در حالی که امپریالیسم آمریکا با متحدین مسلح کرد به اصطلاح مارکسیست خود در شمال سوریه بخش وسیعی از خاک کشور مستقل سوریه را در اشغال خود دارد و منابع گازی و نفتی این کشور با خدمتگزاری خالصانه کرد های سوری به غارت می برد. دولت قانونی سوریه را تهدید مستقیم نظامی می کند که اگر برای ورود به این مناطق اقدامی کند مورد حمله نظامی نیروهای امپریالیستی ارتش آمریکا و کردهای متحد اش قرار می گیرد.
اکنون توسط خبرگزاری های مختلف از جمله خبرگزاری های روسی مانند راشا تودی افشاگری هائی صورت میگیرد که در مناطق بلندیهای جولان که در اشغال اسرائیل قرار دارند و در حقیقت جزئی از خاک جدایی ناپذیر سوریه می‌باشند مقادیر بسیار زیادی گاز و نفت کشف شده است.
دولت اسرائیل در منطقه اشغالی بلندی های جولان در یک مساحت ۴۰۰ کیلومتر مربعی دو شرکت ناشناخته نفتی بنام «آفاک اویل» و «گس کمپانی لیمیتد» را مامور جستجو و استخراج احتمالی نفت و گاز در این منطقه کرده است.
علیرغم اعتراض گسترده سازمان های محیط زیست در سال ۲۰۱۳ دولت اسرائیل اجازه نامه اکتشاف چاه های نفتی فوق را به این دو شرکت واگذار کرده است با آنکه منطقه مورد نظر در نزدیکی دریاچه ای قرار دارد که مهمترین منبع آب شیرین اسرائیل نیز میباشد.
در سال ۲۰۱۵ شرکت «آفاک اویل» مقادیر بسیار عظیمی از نفت و گاز در این منطقه را کشف کرده و اعلام می کند که عمق منابع نفتی این منطقه به ۳۵۰ متر می رسد که این به معنی آن خواهد بود که این منطقه دارای منابع سرشار از نفت می باشد .
با این ترتیب دولت اسرائیل روی مناطق حساب ویژه‌ای باز می‌کنند و از این پیش فرض حرکت می‌کند که در سال‌های آینده میلیاردها دلار درآمد نفتی خواهد داشت. درآمدی که به مردم سوریه تعلق دارد و بدین ترتیب رسما توسط آمریکا و اسرائیل دزدیده می شود، همانطور سالها اردغان و داعش و بعدا آمریکا نفت شما سوریه را دزدیدند.

برای استخراج منابع نفتی منطقه اما یک مشکل بزرگ وجود دارد اسرائیل در سال ۱۹۸۱ مناطقی از جولان را به شکل غیرقانونی از سوریه جدا ساخته است از آن دوره تاکنون اسرائیل سعی دارد که این مناطق را جزئی از خاک خود قلمداد کند اما از سوی سازمان ملل مناطق اشغال شده همچنان مناطقی اشغالی و غیرقانونی شناخته می شود و به سوریه تعلق دارند و استخراج نفت در مناطق کشورهای دیگر توسط اسرائیل طبق قوانین بین المللی ممنوع و غیرقانونی میباشد.
در گذشته های دور تر اسرائیل سعی کرده بود با گروگانگیری مناطق جولان و مذاکره بر سر آنها، دولت سوریه را مجبور کند که در ازای باز پس گرفتن مناطق جولان از اسرائیل به یک صلح دائمی مانند قراردادی که با مصر به امضا رساند، رضایت دهد که از سوی دولت سوریه این معامله همواره رد شد. از سال ۲۰۱۱ به علت درگیری های سوریه دولت اسرائیل نیز از ارائه این پیشنهاد به سوریه سرباز زد.
دولت اسرائیل از جنگی که خود در بران انداختن آن در سوریه نقشی جدی دارد، حداکثر سواستفاده را کرد و شرکت «آفاک اویل» که بخشی از شرکت آمریکائی «ژنی انرژی » است را مامور کرد تابه تحقیقات و حفاری آزمایشی دست بزند. برای حل کردن مشکل غیر قانونی بودن این دزدی ها دولت اسرائیل مستقیماً با حامی بزرگ خود آمریکا وارد گفتگو شد تا آمریکا پس از به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت «قانونی» اسرائیل در گام بعدی بلندی های جولان را که اسرائیل از سوریه دزدیده و اشغال کرده است را نیز به عنوان بخشی از خاک اسرائیل به رسمیت بشناسد و با این روش با یک تیر دو نشان بزنند که باعث به رسمیت شناخته شدن جولان به عنوان جزئی از خاک اسرائیل نمونه قانونی استخراج منابع نفتی نیز حل شود.
بر اساس ادعای سازمان اطلاعات و امنیت اسرائیل در واقع دونالد ترامپ رئیس جمهور جدید آمریکا واقعاً در نظر دارد که مناطق اشغال شده سوریه از جمله بلندی های جولان را به عنوان خاک قانونی اسرائیل به رسمیت بشناسد آن هم به زودی چراکه در برنامه خاورمیانه دونالد ترامپ به رسمیت شناختن مناطق اشغالی بلندی های جولان در بالاترین اولویتها قرار دارد.
اما موضوع از آنجا جالب تر می شود که بدانیم براساس افشاگری‌های تازه ی رسانه‌ آلترناتیو امریکایی مینت پرس شرکت «ژنی انرژی» که قبلاً از آن به عنوان مادر شرکت «آفاک اویل» اسم بردیم، به چه کسانی تعلق دارد از جمله کسانی که در مدیریت این شرکت قرار دارند، «لری سامرس» وزیر دارایی سابق ایالات متحده آمریکا و دیک چینی معاون اول و مشاور سابق رئیس جمهور سابق امریکا «جرج دبلیو بوش» هستند که هر دو معروف به حمایت از لابی های صهیونیستی در آمریکا می باشند. همچنین «روبرت مرداک» بزگ رسانه دار یهودی و «یاکوب روتشیلد» بزرگ بانکدار یهودی دو میلیاردر معروف استرالیایی و انگلیسی که هر دو از فعالین جدی صهیونیسم بین المللی نیز می باشند با این شرکت مستقیماً در ارتباطند.
مدیرعامل شرکت فوق هیچکس نیست به جز «هاوارد یوناس» معروف که به حمایت هایش از مسیحیان ارتودوکس طرفدار صهیونیسم و دوستی و نزدیکی اش بنیامین نتانیاهو شهره است.
مدیرعامل سابق شرکت مادر «ژنی انرژی» یعنی «آی دی پی کروپیشن» نیز «ایرا گرین استین» دوست داماد دونالد ترامپ یعنی «جارد کوشنر» می باشد.

Ira-Greenstein-768x768

«افی» یا «افرایم ایتام»

رد گیری این معاملات مسکوک ما را به کاخ سفید می کشاند جایی که «گرین استین» در اولین حمله نظامی آمریکا به سوریه در سال ۲۰۱۷ به عنوان وکیل و مشاور عالی دونالد ترامپ در کاخ سفید مشغول به کار بود و همزمان مدیریت عامل شرکت «ژنی انرژی» را نیز به عهده داشت که این کار در تضاد قانونی با مسئولیت هایش در کاخ سفید قرار می‌گرفت.
گرین استین همچنین ریاست ان جی اوی „American Friends of Mosaic United“

را نیز به عهده دارد که وزیر نژاد پرست و ضد عرب آموزش اسرائیل «نفتالی بنت» از فعالین آن است همان شخصی که در چند سال گذشته تمامی تلاش خود را برای به رسمیت شناختن بلندیهای جولان به عنوان خاک اسرائیل به کار برده و حتی پیشنهاد هایی مبنی بر مهاجرت اسرائیلی ها و زاد و ولد آنها در این منطقه ارائه کرده است و معتقد است جولان و کرانه باختری رود اردن بخش جدا نشدنی اسرائیلند.
بر اساس گزارش رسانه مدیوم، «ایرا گرین استین» با همکاری اسرائیل نقش جدی برای تحریک کاخ سفید و داستان سازی در مورد حمله شیمیایی ساختگی دولت سوریه در منطقه «خان شیخون» ایفا کرده است تا آمریکا ارتش سوریه را هدف قرار دهد.
از اسناد و مدارک چنین برمی آید که گویا در پس حمله امریکا به سوریه نه تنها علایق ژئوپلیتیکی وجود

Naftali Bennett

«نفتالی بنت»

دارد بلکه تامین منافع شخصی دادو ستدهای خاندان دونالد ترامپ و لابی گران صهیونیست نیز نقش بسیار بزرگی را در آنها ایفا می کنند بر اساس این داده ها یک دولت قدرتمند سوری که دست از اهداف خود برای بازپس گیری مناطق اشغالی اسرائیل بر ندارد نمی‌تواند در کنار اسرائیل موجودیت داشته باشد، اسد باید برود.
دختر دونالد ترامپ ایوانکا ترامپ و همسر کشنر داماد یهودی رئیس جمهور آمریکا، گویا پدر خود را متقاعد کرده است که با همیاری و مشاوره «دیانا پاول» نامی که معاونت مشاور امنیت ملی آمریکا در کاخ سفید را به تهده داشت دستور این حملات به سوریه را بدهد.
«دیانا پاول» و «گری کوهن» مدیر عالی شورای ملی اقتصاد کاخ سفید، از اعضای رهبری بانک معروف «گلدمن ساکس» و ریاست خیریه این بانک میباشند، در ضمن پسر گرین استین نیز وکیل بانک گلد من ساکس است.
ریاست «آفاک اویل» جولان که زیر مجموعه شرکت ژنی انرژی آمریکاست را یکی از افراد مورد اعتماد و دوستان بسیار نزدیک بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به عهده دارد که قبلاً وزیر و نماینده پارلمان اسرائیل نیز بوده است.

effie

«افی» یا «افرایم ایتام»

«افی» یا «افرایم ایتام» دوست نزدیک نتانیاهو نماینده سابق پارلمان اسرائیل و وزیر سابق راه و ترابری این کشور شخصیت گمنامی نیست، او بارها رسماً در پارلمان اسرائیل و در دوران وزارت خود خواستار اخراج تمامی اعراب از اسرائیل شده است و در سخنان خود تاکید کرده است که یهودیان و اعراب نمی توانند در یک کشور به نام اسرائیل با هم زندگی کنند و باید روش و سیستمی را اختراع کرد که با این روش تمامی اعراب ساکن اسرائیل را اخراج کرد او بارها از اعراب اسرائیلی به عنوان غده های سرطانی نام برده است و خواستار نابودی آنها شده است.
«افی» سالهاست که در جولان اشغالی زندگی می کنند و در سال ۲۰۱۷ با وزیر داخلی آمریکا که از نزدیک ترین دوستان و مورد اعتماد های دونالد ترامپ می باشد در همین مناطق جولان اشغالی دیدار داشته است.
دیدار «افی» و وزیر داخله آمریکا که معمولاً در رسانه‌های آمریکایی به آن چندان توجهی نمی‌شود، مورد انتقاد قرار گرفت.
سرمایه گذاری هنگفت شرکت «ژنی انرژی» احتمالاً دلیل اصلی به رسمیت شناختن جولان اشغالی به عنوان بخشی از خاک اسرائیل توسط آمریکا می باشد.
در ضمن این سوال همچنان مطرح است که تا چه حد اطرافیان دونالد ترامپ شخصا در این ماجرای ربودن نفت سوریه در مناطق اشغالی نقش ایفا می‌کنند چرا که همچنان این مناطق به عنوان مناطق اشغالی توسط یک کشور دیگر یعنی اسرائیل اشغال شده است و استخراج منابع طبیعی و فروش آن بوسیله شرکت زیر مجموعه «ژنی انرژی» طبق قوانین بین المللی غیر قانونی میباشد یعنی رسما دزدیدن منابع طبیعی سوریه توسط خانواده ترامپ، دولت اسرائیل و شرکت‌های آمریکائی است.
مشکل دیگری که شرکت «ژنی انرژی» و زیرمجموعه اسرائیلی اش با آن دست و پنجه نرم می‌کند این است که قرارداد حفاری نفتی در مناطق اشغالی جولان امسال پایان می یابد و باید تمدید شود و اگر مناطق اشغالی جولان توسط ایالات متحده آمریکا به رسمیت شناخته نشود تمامی سرمایه گذاری های غارتگرانه آنها وضعیتی نا روشن پیدا میکنند.

منبع راشا تودی