اخبار ویژه

داعش هم مانند مجاهدین خلق سر از آلبانی در آورد، هدف این حرکات چیست؟

پایگاه اینترنتی لوبلاگ در تحليلي با عنوان «پس از پذیرش منافقین، آمریکا آلبانی را مجبور کرده است جنگجویان داعش را بپذیرد» به قلم مسعود خدابنده به قلم مدیر موسسه مشاورین استراتژی خاورمیانه (غرب آسيا) و عضو جدا شده سازمان مجاهدین خلق و همسرش آن سینگلتون نوشت: بویکو بوریسوف نخست وزیر بلغارستان در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ادی راما نخست وزیر آلبانی- کنفراسی که این هفته و با هدف مبارزه با خشونت افراطی گری در تیرانا برگزار شد- اعلام کرد: آلبانی به مرکز آشتی برای مبارزانی که از داعش به کشورهای بالکان بازگشته اند، تبدیل خواهد شد.
نخست وزیر بلغارستان جزئیات بیشتری از جمله اینکه چه کسی این طرح را دنبال می کند یا با چه کسی درباره آن مذاکره شده است، ارائه نکرد. این ابهام گویی باعث انتقاداتی از نخست وزیر آلبانی شد از جمله اینکه راما نه تنها موفق به رایزنی با پارلمان کشورش درباره این موضوع مهم نشده است، بلکه شاید ممکن است اصلا با وی به طور کامل مشورت نشده باشد.
آلبانی قبلا به عنوان کشور میزبان افراد غیرقابل احترام مورد استفاده قرار گرفته است. در سال 2005، آمریکا پنج زندانی را از زندان گوانتانامو به آنجا فرستاد. بین سال های 2013 و 2016 نیز واشنگتن بیش از دو هزار و 900 تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق را از عراق- که از سال 2003 سعی می کرد آن ها را از کشورش اخراج کند- به آنجا منتقل کرد.
اکنون دولت ترامپ آلبانی را مجبور کرده است جنگجویان تضعیف شده تروریستی داعش را که اهل بالکان هستند، بپذیرد و از آنها میزبانی کند. سرهنگ باردهیل کلچاکو رئیس آژانس اطلاعات و امنیت آلبانی در این باره گفت: ما تجربه مناسبی برای کمک به مطالعه و رسیدگی به پدیده جنگجویان خارجی داریم.
در سال 2013، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه وقت آمریکا، عملا نام سازمان مجاهدین خلق را از فهرست تروریسم آمریکا حذف کرد و اجازه داد که اعضای آن به کشور سومی منتقل شوند تا عراق بتواند آنها را اخراج کند. کشورهای اروپایی به خاطر سوابق ضد آمریکائی سالهای دور آنها و همدستی آنها با رژیم عراق حاضر به پذیرش این افراد نبودند. در عوض، دولت آلبانی موافقت کرد این کار را آن هم تنها با وعده تشکیل یک مؤسسه فارغ از خشونت برای بازگرداندن افراط گرایان به جامعه انجام دهد.
این امر رخ نداد. در عوض، پس از آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهور شد و تصمیم به برچیدن میراث باراک اوباما گرفت، اعضای سازمان مجاهدین اجازه یافتند مجددا گرد هم جمع شوند، يعني سازمان مجاهدین خلق – که تحت حمایت تندروهای آمریکایی مانند رودی جولیانی و جان بولتون است، که اکنون پستهای کلیدی در دولت ترامپ دارند- به درخواست های خود برای تغییر خشونت آمیز رژیم در ایران ادامه دهد. در نتیجه، آلبانی به عنوان یک کشور دشمن خط مقدم در رابطه با ایران تبدیل شده است.
همچنین به معنای بندگی دوباره اعضایی است که نه حقوقی دریافت می کنند و نه هیچ حقوق بشری دارند. همچنین به معنای ساخت یک اردوگاه بسته در یک قسمت دور افتاده از کشور است که مقامات و نیروهای امنیتی آلبانی به آن دسترسی ندارند. درحالی که آلبانی تاکنون دوران سختی برای سرکوب اقدامات مافیایی نداشته است، اکنون اعضای سازمان مجاهدین خلق در فعالیت های غیر قانونی دخیل هستند. در میان چندین نفر که ماه گذشته به جرم پول شویی بازداشت شدند، دو اسرائیلی وابسته به گروه فارا (FARA NGO) وجود داشت. این همان شرکتی است که در ساختن پایگاه آموزشی نظامی بسته در مانز جایی که مبارزان مجاهدین خلق پاییز گذشته به آنجا منتقل شدند، دخیل بوده است.
در همان زمان خبرهایی منتشر شد که بچه های بی سرپرست تروریست‌های کشته شده داعشی به زودی به ساختمانهای متروکه قبلا اعضای سازمان مجاهدین خلق در تیرانا پایتخت آلبانی در آن ساکن بودند منتقل خواهند شد. چنین شایعاتی در آن زمان رد شدند. اکنون به نظر می رسد که این شایعات بیشتر در حال تبدیل شدن به واقعیت باشد. بقایای داعش به آلبانی انتقال داده خواهند شد.
با این حال، ممکن است تروریستهای داعش مسیر مشابه اعضای مجاهدین خلق را در آلبانی پیگیری کنند. قدرت های غربی سوریه و عراق را دور از نفوذ خود می بینند.

در حالیکه جریان شبه نظامی حزب الله، لبنان را اداره می کند و یک جمعیت رقیب در فلسطین ثبات اردن را به چالش می کشد. همانطور که بقایای مجاهدین خلق همواره ابزاری سهل الوصول برای فشار بر ایران بوده است، تروریستهای سابق داعش نیز با آموزش های مناسب، می توانند نیروی مشابهی علیه سایر کشورها تشکیل دهند.
اگر چه جان بولتون اخیرا گفت، تغییر رژیم ایران در دستور کار دولت ترامپ نیست، ادامه حمایت هایش از سازمان مجاهدین خلق دروغین بودن ادعایش را به اثبات می رساند. بنابر این، این فقط مشکل آلبانی نیست. غرب باید پاسخگو باشد: اکنون گروه داعش با چه هدفی در خدمتش قرار دارذ؟