تیتر۲, تاریخی, سرتیتر

چگونه عربستان و امارات به حامی کارگران و زحمتکشان خاورمیانه و قهرمانان مبارزات ضد نئولیبرالی تبدیل میشوند؟

عربستان خیال دارد به بهانه حمایت از اعتراضات کارگران و زحمتکشان اردن، یک رژیم وهابی افراطی بر اردن سوار کرده و از طریق این رژیم جنگ با سوریه را ادامه دهد، در این مسیر از قربانی کردن خانواده هاشمی و ملک عبدالله هم ابایی ندارد، طرح عربستان سرنگونی پادشاهی اردن به کمک تظاهرات ضد نئولیبرالی و عدالت خواهانه مردم این کشور است و به قدرت رساندن ترکیبی از سلفیهای افراطی و پس مانده های القاعده و داعش به عنوان ناجیان خلافت سنی در این کشور. در واقع اردن می تواند مانند خانه ای مقوائی فرو ریزد، ترکیب نامتجانس این کشور که از فلسطینی ها، مهاجران بیابانگرد و بومی ها تشکیل شده و یک اپوزیسیون قوی شدیدا افراطی مرکب از سلفی های فلسطینی و اخوان المسلمین در کنار ضعف اقتصادی و سیاسی کاخ پادشاهی، بهترین فرصت را برای ورود عربستان و امارات و اسرائیل به این معرکع فراهم کرده است. تکیه دائمی رژیم اردن بر امپریالیسم آمریکا و کمک های مالی کشورهای خلیج فارس آنرا بشدت آسیب پذیر می کند.

آمریکا و اسرائیل هنوز تصمیم قطعی برای کنار گذاشتن نوکر سابق را نگرفته اند ولی این چشم انداز که آتش جنگ سوریه را با کمک اردن وهابی بجای اردن هاشمی بار دیگر برافروزند و ترتیب دولت قانونی سوریه، تنها دولت کاملا سکولار منطقه و متحدانش ایران و حزب الله را در سوریه بدهند آنجا را بدجوری شهوتی کرده است.

از سوی دیگر اسرائیل در نظر دارد که با کمک تروریستهای اسلامی مورد حمایت عربستان اردن را حداقل به دو بخش تقسیم کرده و بخش شمالی و شرقی آن را اختیار خلافت اسلامی وهابی قرار داده و بخش غربی آن را به عنوان کشور فلسطین به رسمیت بشناسد این نقشه که سابقه طولانی تری هم دارد باید منجر به تشکیل کشور جدیدی در شرق اسرائیل به نام فلسطین شود که دارای مساحت بسیار بزرگتری از کرانه باختری رود اردن و غزه می باشد، درعوض رهبران سازشکار فلسطینی مانند محمود عباس که شخصا با عربستان سعودی رابطه ارباب و رعیتی دارد ، باید از خواسته های خود مبنی بر تسلط بر بیت المقدس شرقی و نوار غزه و کرانه باختری رود اردن دست شسته و اسرائیل را با مرزهای اشغالی فعلی اش یعنی تمامی مناطقی در اختیار دارد به رسمیت بشناسند ساکنین غزه باید منطقه را به سمت کشور جدید تاسیس فلسطین ترک کرده و غزه و کرانه غربی را به اسرائیل بسپارند و آن را به عنوان خاک اسرائیل رسمیت بشناسند.

به این ترتیب اسرائیل با تقسیم اردن عملاً می‌تواند از طریق تشکیل کشور وهابی مورد نظر عربستان و امارات، سوریه را به بی‌ثباتی کشانده، کشور فلسطین جعلی ای در خاک اردن ساخته و خود برای همیشه صاحب کرانه باختری رود اردن ، غزه و بلندیهای جولان شود، تمامی این خواب های طلایی زمانی واقعی می شود که اردن به شکل فعلی خود نابود شده و تقسیم گردد سوریه وارد جنگ جدیدی شده و ایران و حزب الله و دولت سوریه در این جنگ شکست بخورند.

برای رسیدن به این اهداف حمایت مستقیم عربستان و امارات و تمام امپریالیزم آمریکا و کشورهای غربی ضروری است.

مشکلات جدی بر سر راه تحقق این نقشه های شیطانی وجود محور مقاومت در سوریه و احتمال حمایت روسیه از اردن و مخالفان اخوان المسلمین در اردن با نقشه‌های عربستان است. اخوان المسلمین که در عین حال از مخالفین دولت اردن نیز می باشند دارای دشمنی دیرینه ای هم با آل سعود و وهابیت هستند، دشمنی که در بسیاری از جنگها و ناآرامی‌های اخیر مستقیما خود نشان داده است از جمله نا آرامی ها و قیام در مصر که منجر به بقدرت رسیدن اخوان المسلمین شد و کودتای نظامیان در مصر که با حمایت عربستان و امارات صورت گرفت آنهم علیه اخوان المسلمین و رئیس جمهور قانونی شان المرسی. اخوان المسلمین به گواه تاریخ مورد حمایت قطر می باشد به همین دلیل است که قطر در مورد مسئله اردن حساسیت ویژه ای از خود نشان می دهد.

از سوی دیگر عربستان سعودی از نقش خانواده سلطنتی اردن در جنگ سوریه رضایت کافی نداشت، علی رغم خواسته آل سعود برای دخالت فعال در جنگ سوریه و ارسال نیروهای تروریستی اسلامی افراطی از مرزها این کشور به سوریه، رفتار اردن به طریقی بود که منجر به نارضایتی عربستان از خانواده سلطنتی شد و با توجه به وابستگی مالی و اقتصادی شدید اردن به کمک های عربستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند امارات و بحرین انتظار این کشورها نقش بسیار فعال تری از اردن در جنگ سوریه بود. اما عملاً حکومت اردن به دلیل نگرانی گسترش جنگ سوریه به داخل مرزهایش تنها به همکاری لجستیکی و حمایت پشت جبهه ای بسنده کرد و تنها در مواردی وارد جنگ شد که آمریکایی ها مستقیماً از این کشور و از امکانات این کشور بهره جستند، بهانه اینکه اردن این بود که در وضعیت اقتصادی نگران‌کننده‌ای به سر می‌برد و هجوم پناهجویان و پناهندگان سوریه این کشور را در وضعیت خطرناکی قرار داده است و احتمال شورش های داخلی به ویژه اخوان المسلمین می‌تواند کشور را دچار وضعیت غیرقابل پیش‌بینی کند و از این طریق از زیاده خواهی عربستان و امارات طفره رفت.

پس از پیروزی های ارتش سوریه و متحدانش علیه تروریست‌های طرفدار عربستان و قطر دولت و خانواده سلطنتی اردن به آهستگی سای در عادی سازی روابط خود با دولت سوریه کرده است تا از این طریق بتواند بین دو کشور مراودات گذشته را برقرار کند و زمینه ساز بازگشت پناهندگان سوری به کشورشان شوند.

این رفتار دولتمردان اردن برای عربستان و امارات بهانه ای شد تا از نارضایتی های داخلی این کشور برای رسیدن به اهداف خود سو استفاده کنند.

حمد بن جاسم آل ثانی نخست وزیر سابق قطر هم معتقد است که کشورهای «نزدیک» به اردن احتمالا در پس پرده اعتراضات جاری در این کشور برای فشار بر امان جهت پذیرش طرح سازش موسوم به «معامله قرن» قرار دارند، که ناظران هدف از آن را از بین بردن مسئله فلسطین می دانند.

حمد بن جاسم آل ثانی در مطلبی را در اشاره ضمنی به عربستان و امارات بیان داشت که آمریکا آنها را مامور اجرای طرح معامله قرن کرده است.

نخست وزیر سابق قطر در توییتی ابراز امیدواری کرد که اعتراضات اردن نقشه کشورهای نزدیک به منظور فشار بر این کشور باثبات برای پذیرش معامله قرن نباشد.

رسانه‌های عربی و غربی پیش از این گزارش دادند: معامله قطر طرحی است که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای حل وفصل مسئله درگیری اعراب و اسرائیل روی آن کار میکند و مبنای آن وادار کردن تشکیلات خودگردان فلسطین برای امتیازدهی از جمله درخصوص وضعیت شهر اشغالی قدس است. کار روی این طرح مقدمهای برای تشکیل ائتلافی منطقه ای با مشارکت برخی کشورهای عربی و اسرائیل برای مقابله با مخالفان سیاستهای واشنگتن و تل آویو است.

شهرهای اصلی اردن از 6 روز پیش شاهد تظاهرات اعتراض‌آمیز مردم نسبت به افزایش قیمت‌ها و پیش‌نویس قانون جدید مالیات بر درآمد است. مردم خواهان لغو تصمیمات دولت، تغییر رویکرد اقتصادی اردن و انحلال دولت و پارلمان بوده‌اند.

شاه اردن در اولین عقب‌نشینی خود در دومین روز اعتراضات دستور تعلیق تصمیم افزایش قیمت حامل‌های انرژی را صادر کرد اما خواسته مردم برای برکناری دولت ادامه یافت تا جایی که نخست وزیر اردن روز پنجشنبه استعفای خود را به شاه اردن تقدیم کرد و وی نیز وزیر آموزش و پرورش این کشور را مأمور تشکیل دولت جدید کرد؛ بدون اینکه تکلیف پیش‌نویس قانون جدید مالیات‌ها روشن شود.

درپی این اقدام، رئیس اتحادیه سندیکاها و شماری از فعالان اردنی خواستار تداوم اعتراضات شده تأکید کردند که با تغییر یک فرد چیزی تغییر نمی‌کند بلکه باید رویکرد اقتصادی دولت تغییر کرده و پیش‌نویس قانون جدید مالیات‌ها از دستور خارج شود.

این درحالی است که محمد بن‌سلمان و عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر امروز به طور جداگانه با شاه اردن تماس تلفنی گرفته و حمایت زبانی خود از نظام این کشور را ابراز داشتند اما روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحارونوت روز پنجشنبه فاش کرده بود که عربستان، امارات، مصر، اسرائیل و آمریکا در تشدید اعتراضات جاری در اردن دست داشته‌اند.

این روزنامه نوشت: در روزهای اخیر دو موضوع روی داده است؛ نخست مستثنی شدن اردن از توافق حاصل‌شده بین آمریکا، اسرائیل، عربستان و مصر در موضوع انتقال سفارت آمریکا به قدس و دوم، تظاهرات اردنیها در شهرهای بزرگ علیه بالارفتن قیمت نفت و برق و پیش‌نویس قانون جدید مالیات بر درآمد.

این روزنامه افزود: در ظاهر ارتباطی بین این دو موضوع وجود ندارد زیرا انتقال سفارت یک امر سیاسی است و مطالبات اردنی‌ها مسئله‌ای اقتصادی. اما ارتباط دو موضوع در این نهفته است که اردنی که همانند یک کشور ثروتمند رفتار می‌کند، عملاً از سالها پیش با کمک و مساعدت‌های خارجی روزگار می‌گذراند.

این روزنامه یادآور شد، ملک حسین پادشاه سابق اردن و پسرش عبدالله دوم یاد گرفتند چطور از حمایت همسایگان عرب منطقه خلیج فارس و نیز کمکهای آمریکا به‌اضافه یک مبلغ ثابت از صندوق بین‌المللی پول و صندوقهای کمکی دیگر برخوردار باشند. اما یک‌باره همه چیز فروپاشید به این معنی که عربستان بنا به دلایل خود تصمیم گرفت در همراهی با آمریکا حمایت از اردن را متوقف کند و مصر که پول اضافی ندارد و امارات نیز در پس آنان حرکت کردند.

یدیعوت آحارونوت در توضیح این مطلب افزود: فشار اسرائیل بر واشنگتن برای حمایت از اردن نیز در حال متوقف شدن است، در نتیجه اردن باید روی پای خود بایستد.

به‌نوشته این روزنامه اسرائیلی خشم آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی هنگامی به حالت انفجار رسید که شاه اردن در نشست فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی در استانبول ترکیه شرکت کرده کنار اردوغان قرار گرفت.

۱ دیدگاه

  1. Tahere Salahshuor says

    با سلام به نگارنده مطلب. دوست خوب ما چیزی در نوشته وجود دارد که من نمیفهمم. شما از جانبی مینویسی که اردون بدون کمک خارجی بسختی و یا اساسا قادر به ادامه حیات نیست و از جانبی دیگر میگویی که بعنوان مثال در جریان جلسه سران عرب در ترکیه، اردون در کنار اردوغان قرار گرفت. این بدان معناست که شاه اردون با توجه به این امر که بدون کمک عربستان و متحدانش قادر به ادامه حیات نیست با اینحال در کنار اردوغان قرار میگیرد. نتیجه: پادشاه اردون خر است! ایا چنین است؟ من که باور نمیکنم.

    دوست داشتن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.