اخبار ویژه

پوتین: حملات ائتلاف غربی به سوریه با هدف از بین بردن تحقیقات درباره استفاده از سلاح شیمیایی بود

به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه در آستانه سفر امروز خود به وین، در مصاحبه با شبکه رادیو-تلویزیونی «او.آر.اف» اتریش اعلام کرد که حملات موشکی ائتلاف غربی به سوریه با هدف ایجاد شرایطی صورت گرفت که امکان تحقیقات کامل در مورد استفاده از سلاح‌های شیمیایی در این کشور را از بین ببرد. در حالی که این تحقیقات باید بر اساس واقعیات صورت می‌گرفت.

وی گفت: «زمانی که حمله موشکی به خاک سوریه انجام گرفت، کارشناسان سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی برای انجام تحقیقات منطقه وارد شده بودند. شما بگویید آیا این بهترین روش برای حل این مشکل بود به نظر من که چنین نیست.»

پوتین در پاسخ به سئوالی در مورد دخالت روسیه در انتخابات غرب یادآور شد: «تصور اینکه یک شخص رستوران دار، حتی اگر بگوییم امکانات هک کردن داشته باشد بتواند در انتخابات ایالات متحده یا کشورهای اروپایی تاثیر بگذارد، مضحک است. اگر چنین چیزی ممکن باشد، امنیت اطلاعاتی و سیاسی در کشوری مانند آمریکا یا بطور کلی در غرب، به شدت سقوط کرده است.»

رئیس جمهوری روسیه همچنین تاکید کرد که مسکو تمام تلاش خود را برای حل و فصل مسالمت آمیز اوضاع در شبه جزیره کره انجام خواهد داد. وی افزود: «چین هم سهم زیادی در توسعه و سر و سامان دادن به اوضاع در منطقه دارد و اگر ما تلاش‌های خود را متحد کنیم، «نقشه راه» روسیه-چین که پیش از این مشترکا ارائه شده به عقیده من نتیجه بخش خواهد بود.»

ولادیمیر پوتین در عین حال ابراز امیدواری کرد دیدار شخصی رهبران آمریکا و کره شمالی که ادعاهای متقابل آنها دیگر بیش از اندازه زیاد شده، موفقیت آمیز انجام شود.

رئیس جمهوری روسیه در پاسخ به این سوال که روسیه تحت چه شرایطی ممکن است شبه جزیره کریمه را به اوکراین دهند گفت: «تحت هیچ شرایطی». وی همچنین در مورد عضویت اوکراین در ناتو تاکید کرد که وضعیت بی طرفی اوکراین و عدم عضویت این کشور در ناتو عامل مهمی برای روسیه است، البته این انتخابی است که فقط باید ملت اوکراین انجام دهند ولی مشکل اینجاست که وحدت نظری در این مورد در این کشور وجود ندارد.

پوتین شایعات در مورد ریاست جمهوری مادام العمر خود را یک گمانه‌زنی نامید و در رابطه با امکان انجام اصلاحاتی در قانون اساسی برای این هدف گفت: «هیچ تفسیری در مورد چنین شایعاتی نخواهم داشت و فکر می کنم مطرح کردن چنین مسئله‌ای برای ریاست جمهوری فدراسیون روسیه اصلا درست نباشد.»

وی در مورد وضعیت انتخابات در روسیه تأکید کرد: «روسیه کشوری دموکراتیک است و بر اساس قانون اساسی خود زندگی می کند در انتخابات ریاست جمهوری گذشته تقریبا 70درصد واجدین شرایط یعنی نیمی از شهروندان روسیه رأی دادند و حتی یک مورد جدی نقض قوانین از سوی ناظران بین المللی در مورد انتخابات مطرح نشد. به همین دلیل هیچ تردیدی در مورد دموکراتیک بودن انتخابات در روسیه وجود ندارد. ما به روش‌های دموکراتیک برای توسعه کشورمان علاقه‌مند هستیم و خواهیم بود.»

پوتین گفت که هنوز در مورد اینکه بعد از پایان دوران ریاست جمهوری خود به چه کاری مشغول خواهد شد تصمیمی نگرفته است.

رئیس جمهور روسیه همچنین اعلام کرد مدارک ارائه شده از سوی مسکو در جریان تحقیقات در مورد سقوط هواپیمای بویینگ مالزی در آسمان اوکراین مورد توجه قرار نگرفته و تنها در صورت در نظر داشتن این اطلاعات می‌‌توان تصویری کامل از حادثه داشت.

وی توضیح داد: «هر دو طرف مناقشه در شرق اوکراین از تسلیحات نظامی تولید شده اتحاد جماهیر شوروی یا روسیه کنونی استفاده می‌‌کنند ارتش روسیه نیز دقیقا همان تجهیزاتی را دارند که ارتش اوکراین در اختیار دارد. ضمن اینکه این مسئله عادلانه بود اگر کارشناسان روسی امکان مشارکت در تحقیقات صورت گرفته در باره این سانحه هوایی را داشتند.»

ولادیمیر پوتین، اتریش را شریکی مرسوم و قابل اعتماد برای روسیه در قاره اروپا نامید و گفت: «منافع مشترک زیادی بین دو کشور وجود دارد و گفت‌وگوهای سیاسی، امنیتی و اقتصادی بین دو طرف هرگز قطع نشده است.»

رئیس جمهور روسیه، امروز 5ژوئن (پانزده خرداد) برای یک دیدار کاری به اتریش سفر می‌‌کند و با رئیس جمهور و صدر اعظم این کشور ملاقات و مذاکره خواهد داشت.