اخبار ویژه

این اسمش تروریسم نیست؟

نشریه نشنال اینترست آمریکا در گزارشی با بررسی موضوع ترور دانشمندان هسته ای ایران توسط عوامل دست نشانده رژیم اسرائیل موضع سکوت غرب در برابر این اقدامات مخرب تل‌آویو را مورد انتقاد قرار داد و مدعی شد اگر این اقدام علیه آمریکا یا یک کشور غربی بود قطعا تروریسم خوانده می‌شد

نشریه نشنال اینترست در گزارش خود به شرح ماجرای ترور چند تن از دانشمندان هسته‌ای ایران در سال‌های گذشته،‌ شامل مسعود علیمحمدی، مجید شهریاری، فریدون عباسی که توانست از حادثه نجات پیدا کند، داریوش رضایی‌نژاد و مصطفی احمدی‌روشن پرداخت و نوشت: پس از وقوع این ترورها، مقامات ایران، آمریکا و رژیم اسرائیل را مقصر دانستند و اعلام کردند که واشنگتن و تل‌آویو پشت این ترورها قرار دارد.

مقامات آمریکایی این اتهام را رد کردند و اسرائیلیها نیز گفتند که این حملات را محکوم نمی‌کنند و مهم نیست که چه کسی آن‌ها را انجام داده است اما مدتی بعد، منابع متعدد و ناشناخته‌ای در سرویس‌های اطلاعاتی رژیم اسرائیل و حلقه‌های دیپلماتیک آمریکا اعتراف کردند که موساد، سازمان جاسوسی رژیم اسرائیل پشت این ترورها قرار داشته است. پهمان‌طور که علی جمالی‌ فشی که پس از ترور مسعود علیمحمدی بازداشت شده بود، اعتراف کرد. وی اقرار کرد که به دستور رژیم اسرائیل در این عملیات شرکت کرده و دست به این اقدام زده بود.

اعترافات این منابع ثابت کرد که رژیم اسرائیل به معنای واقعی در حال آموزش اعضای سارمان تروریستی مجاهدین خلق برای انجام عملیات این چنینی در ایران است.

در سال 2014 نیز یک خبرنگار فاش کرد که آمریکا، رژیم اسرائیل را برای توقف این ترورها تحت فشار قرار داده است و جورج بوش رئیس جمهور وقت آمریکا از اینکه مطلع شد رژیم اسرائیلی‌ها تحت عنوان عوامل سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در پاکستان اقدام به جذب نیرو برای اجرای عملیات و ترور در ایران کرده‌اند، بسیار خشمگین شد.

نشنال اینترست در ادامه با ارائه جزئیات بیشتر درباره تلاش رژیم اسرائیل برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران از طریق ترور دانشمندان هسته‌ای نوشت: به سختی می‌توان این نکته را انکار کرد که این عملیات‌ها از تاکتیک‌هایی استفاده کردند که در صورت به کار گرفته شدن علیه دانشمندان رژیم اسرائیلی یا آمریکایی، به طور قطع در غرب تروریسم یا قتل نامیده می‌شدند.

 به نظر می‌آید محکوم کردن یا تقدیر از ترورها نه براساس روش‌های مورد استفاده، بلکه بر مبنای اینکه چه کسی آن‌ها را انجام داده است، صورت می‌گیرد.

به گزارش الوقت، انتشار این گزارش از سوی این رسانه آمریکایی در شرایطی است که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکای در 8 می 2018 (18 اردیبهشت 1397) از برجام خارج شد و چند روز قبل از این اقدام رئیس کاخ سفید، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم اسرائیل در یک شو تلویزیونی در ادعاهایی غیرمستند و واهی اتهام فعالیت مخفی هسته‌ای را علیه تهران طرح کرد. ادعاهای نتانیاهو در شرایطی بود که آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای طی 11 گزارش تعهد ایران به برجام را تایید کرده بود.