اخبار ویژه

اعتصاب عمومی در یونان: به سیاست اقتصاد ریاضتی پایان دهید!  

 Karegarantgt34
 
منبع: دنیای جوان
روز چهارشنبه این هفته دهها هزار نفر در یونان دست به اعتصاب زدند تا علیه سیاست اقتصاد ریاضتی دولت نخست وزیر آلکسیس سیپراس اعتراض کنند. در این اعتصاب ۲۴ ساعته که سندیکاهای کارگری GSEE و ADEDY و جبهه سندیکايی کمونیستی PAM فراخوانده بودند، از جمله کارگران و کارمندان راه‌آهن، کارگران حمل‌ونقل و بنادر شرکت داشتند. کلیه کشتی‌های مسافری روز چهارشنبه در بندر پیرئوس متوقف ماندند. همین‌طور در دریای یونان کارکنان کشتی‌های مسافری دست به اعتصاب زدند، به طوری که ارتباط جزایری که دارای فرودگاه نبودند با خارج قطع شد. از آنجا که روزنامه‌نگاران نیز قلم‌های خویش را بر زمین نهادند، هم خبرگزاری دولتی ANA-MPA و هم فرستنده‌های رادیويی و تلویزیونی قادر به خبرپراکنی نبودند. ادارات دولتی و مدارس تعطیل شد، پزشکان بیمارستان‌های دولتی دست از کار کشیدند، تنها واحدهای اورژانس به کار خود ادامه دادند. در فرودگاه برخی از پروازها لغو شد.

در بیانیه مشترک GSEE و ADEDY آمده بود: «ما علیه اقتصاد ریاضتی، مالیات‌های زیاد و بیکاری اعتراض می‌کنیم.» هزاران نفر در تظاهرات آنان شرکت کردند. کمونیست‌ها تظاهرات مجزايی بر پا نمودند. PAM در آتن زیر شعار «رشد شما، زندگی ما را نابود می‌سازد!» دست به تظاهرات زد. بنا بر گزارش پرتال اینترنتی 902.gr این تظاهرکنندگان با فریاد، سیاست به نظر آن‌ها مصالحه‌جویانه «همکاری اجتماعی» اتحادیه‌های بزرگ صنفی را مورد انتقاد قرار دادند و خواستار «نه تفاهم و انقیاد، بلکه سرپیچی و مبارزه طبقاتی» بودند.

ريیس دولت یونان سیپراس شب قبل از اعتصاب مجدداً مردم یونان را دعوت به صبر و حوصله کرد. او در سخنرانی تلویزیونی خود گفت راه خروج از بحران اقتصادی هنوز به پایان نرسیده و بهبودی اوضاع، پله پله و نه ناگهانی ظاهر خواهد شد. بنابر تخمین‌های موجود مردم یونان از سال ۲۰۱۰ به این سو بیش از یک چهارم درآمد خود را از دست داده اند. علاوه برآن، سیپراس در سال گذشته درخواست اتحادیه اروپايی و صندوق بین‌المللی پول را پذیرفته بود که پس از پایان «طرح نجات‌بخشی» به سیاست اقتصاد ریاضتی خود ادامه دهد. از تابستان امسال دولت یونان قصد دارد به طور کامل از طریق بازار‌های مالی حوايج مالی خود را برآورده سازد. GSEE انتقاد می‌کند: «دولتی که همان سیاستی را که مردم و اقتصاد را نابود کرده بود ادامه می‌دهد، بار غیرقابل تحمل نوینی به کارگران و بازنشستگان تحمیل خواهد کرد.»

در تظاهرات PAM  در میدان «اومونیا» دبیرکل حزب کمونیست یونان KKE «دیمیریس کوتسوباس» در مورد امید واهی پایان یافتن سیاست اقتصاد ریاضتی هشدار داد. حمله به مردم ادامه خواهد داشت، حزب دولتی سیریزا مانند حزب محافظه‌کار «نه‌آ دمکراتیا» کوشش می‌کند برنامه خود را در پس وعده‌های دروغین پنهان کند. او خواستار «سازماندهی مجدد و نوینِ جنبش کارگری» و همین‌طور تقویت حزب کمونیست یونان شد.