تیتر۱, سرتیتر

چگونه جان بولتون مانع دیدار رهبر کره شمالی با ترامپ شد

john bolton

ترجمه و کوتاه شده از مهران ثابت

بر اساس گزارش مطبوعات آمریکا جان بولتون مشاور امنیتی ترامپ رئیس جمهور آمریکا با انتخاب دیالوگ «کره شمالی سرنوشت لیبی» را پیدا خواهد کرد تمام تلاش خود را به کار برد تا مانع برگزاری مذاکرات ما بین آمریکا و کره شمالی شود.

آنچه در لیبی رخ داد نمی توانست برای کره شمالی آینده جالبی را رقم زند، معمر قذافی رهبر لیبی پس از آن که فریب وعده های رئیس جمهور وقت آمریکا را خورد و تصمیم گرفت تجهیزات هسته ای بسیار محدود خود را بار کشتی کرده و به امریکا بفرستد در کمتر از یک سال مورد حمله نظامی ناتو و فرانسه قرار گرفت و نه تنها حکومت معمر قذافی سرنگون شد بلکه لیبی نیز به عنوان یک کشور متحد و یکپارچه از صفحه روزگار محو شود.

ثروت هایش به تاراج رفت، هزاران نفر قربانی تجاوز ناتو شدند، تمامی امتیازاتی که مردم در دوران حکومت معمر القذافی داشتند یک شبه از بین رفت و جایگزین آن حکومت ترور و وحشت و اسلام افراطی شد با یک تفاوت دارودسته های تروریست فعلی لیبی همه از دم نوکران آمریکا هستند.

بدون شک مقایسه کره شمالی با لیبی و توان هسته ای کره شمالی با لیبی تنها از ابلهی مانند جان بولتون بر می آید اما چه می توان کرد که ابله دیگری جان بولتون را به عنوان مشاور خود برگزیده است و از او حرف شنوی هم دارد؟

تحریکات آشکار جان بولتون و تکرار دائمی جمله « کره شمالی سرنوشت لیبی را پیدا خواهد کرد » کار را به آنجا کشاند که رهبری کره شمالی عطای مذاکرات را به لقایش بخشید و تصمیم گرفت با کسانی که قصد دارند توان هسته ای کشورش را نابود و در گام بعدی تمامی کشور را به خاک و خون بکشند وارد گفتگو نشود.

فردای آن روزی که جان بولتون ادعا کرد که آمریکا قصد دارد لیبی جدیدی در کره شمالی ایجاد کنند سخنگوی کاخ سفید در مقابل سوال خبرنگاران که آیا فکر میکنید با چنین پیشنهادهایی می توان رهبران کره شمالی را وادار به عقد قرارداد با آمریکا در پاسخ می دهد که او نیز جملات مشابه ای را شنیده است اما سیاست دولت آمریکا تبدیل کره شمالی به لیبی نیست.

ادعاهای سخنگوی کاخ سفید نشان می دهد که تصمیم گیری های واقعی در مافیای ترامپ در اختیار چه کسانی است. مافیای سیاسی اقتصادی و نظامی ترامپ قصد دارد جهانی بر اساس قوانین آمریکا بنیان کند، بدین خاطر کل تیم ترامپ خود را متعهد به هیچک از قراردادها و قوانین بین المللی نمی داند. مانند آب خوردن زیر تمام توافق های بین المللی که دارای اعتبار جهانی و حتی امضای شورای امنیت سازمان ملل می باشند می‌زند از جمله توافق اتمی ایران، توافق محیط زیست پاریس و دیگر توافق های اقتصادی که ترامپ یکی پس از دیگری آنها را لغو کرده است.

این کاملا درست است که وقتی وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه ای اعلام می کند سابق بر این در دوران جنگ سرد بر این جنگ سرد قوامین ای استوار بود و قواعدی وجود داشت که طرفین آن را رعایت می کردند امروز اما از سوی غرب هیچ قاعده و قانونی رعایت نمی شود و سیاستمداران خود را متعهد به هیچ یک از توافق نامه ها نمی‌دانند.

رفتار دونالد ترامپ و دست نشانده هایش در کاخ سفید به رهبران مافیا می‌ماند که با طرف مقابل خود نه مذاکره می کنند و نه به بحث و گفتگو می نشینند، آنها مانند پدرخوانده های مافیا به طرف مقابل پیشنهادی می کنند که اگر آن را امضا کرد و خواسته های آنان را اجرا کرد شاید زنده بماند در غیر این صورت قطعاً طرف مقابل را از بین خواهند برد.

رفتار جان بولتون و معاون اول ترامپ و سپس خود ترامپ به ویژه بیانیه آخر او دقیقا در از این دست پیشنهادهای مافیائی بود، آنها اعلام مردند، ما به کره شمالی پیشنهادی خواهیم داد اگر این پیشنهاد را پذیرفت رهبر کره شمالی قطعا بسیار خوشبخت خواهد شد، در غیر این صورت باید منتظر عواقب آن باشد.

کره شمالی اما هوشمندانه رفتار کرد، رهبری کره شمالی با رفتاری غیر منتظره پیشنهاد مذاکرات را پذیرفت و دست آمریکا را در پوست گردو نهاد، آمریکا که آمادگی پذیرش پیشنهاد مذاکرات را از سوی رهبری کره شمالی را نداشت و آمادگی مذاکرات را هم نداشت تصمیم گرفت به کارشکنی در مذاکرات پرداخته تا مذاکرات در تاریخ مقرر انجام نگیرد و گناه آنرا نیز به کذدن رهبر کذه شمالی بیاندازد.

بیشتر رسانه های غربی هم به هر حال غلام حلقه به گوش امپریالیست های غربی به ویژه امریکا هستند و قطعا کالای لوکس ترامپ و مشاورانش را بدون کمترین مقاومتی در بازار خود ارائه خواهند کرد.

پس از موافقت کره شمالی با دیدار رهبران دو کشور برای سنگ اندازی ابتدا معاون اول ترامپ اعلام کرد که کره شمالی موافقت خود را با نابودی تمامی سلاح های هسته ای اش اعلام کرده است، پس از آنکه کره شمالی سخنان معاون اول ترامپ را تکذیب کرد جان بولتون با پیشنهاد جدیدی پا به میدان نهاد و اعلام کرد که نابودی سلاحهای کره شمالی کافی نیست بلکه باید این سلاح های با کشتی به امریکا منتقل شود، پس از آنکه کره شمالی گفته های بولتون را هم تکذیب کرد و گفت که اصلا قرار نیست سلاح های هسته ای اش را نابود کند بلکه صحبت بر سر نابودی سایت های آزمایشی هسته‌ای این کشور است، پس از آن رهبری مافیای آمریکا از کره شمالی خواست برای اثبات حسن نیت خود آمریکایی های جاسوس زندانی در کره شمالی را آزاد کند، میسیونر های جاسوس مذهبی آمریکایی در کره شمالی با سفر پمپ وزیر امور خارجه آمریکا آزاد شده و همراه وی به ایالت متحده آمریکا بازگشتند، با وجود آنکه کره شمالی حسن نیت خود را در مذاکرات با آزادی جاسوسان آمریکایی به اثبات رساند و حتی یک گام نیز قرار فراتر نهاده و تونل‌های آزمایش هسته ای خود را نابود کرد، جان بولتون با طرح شعار کره شمالی را لیبی می کنیم روغن بر آتش ریخته و جواب حین نبت رهبری کره شمالی را با بیانیه کینه توزانه و سراپا دروغ دیروز ترامپ داد.

این کاملاً غیر منطقی است اگر باور کنیم که امپریالیسم آمریکا تصمیم گرفته است با کشورهایی که سلاح هسته ای دارند یا توان نظامی قابل ملاحظه ای دارند که باید روی آن حساب کرد، وارد مذاکره می‌شود تا به توافقی برای ایجاد صلح درازمدت و رعایت حقوق بین المللی برسد، آمریکا بدنبال اجرای قانون امپریالیسم یانکی در جهان است و در این مسی حاشر است از دریاهای خون گذر کند.